Polska i Ukraina są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie importu produktów rolnych, oznajmił w czwartek polski premier po tym, jak rozmowy międzyrządowe w Warszawie nie przyniosły rozwiązania kwestii, która wywołała protesty rolników.
Choć zarówno Donald Tusk, jak i jego ukraiński odpowiednik Denis Szmyhal ciepło wypowiadali się o współpracy swoich krajów, nieuchwytność osiągnięcia porozumienia uwydatnia trudności w przezwyciężeniu stanowisk Warszawy i Kijowa w sprawie ukraińskiego importu produktów rolnych, co popsuło stosunki.
Rolnicy w Polsce zablokowali autostrady i przejścia graniczne z Ukrainą oraz rozgniewali Kijów, rozsypując importowane zboże po torach kolejowych, żądając ponownego nałożenia ceł na import produktów rolnych z Ukrainy, zniesionych po inwazji rosyjskiej w 2022 roku.
Twierdzą, że ukraińscy rolnicy zalewają Europę tanim importem, przez co nie są w stanie konkurować, a duża część zboża, które ma przechodzić przez Polskę, trafia na rynek krajowy.
Kijów twierdzi, że protesty szkodzą jego gospodarce i wysiłkom wojennym przeciwko rosyjskiej inwazji. Mówi też, że przez Polskę przechodzi tylko niewielka część eksportowanego przez nią zboża.
Tusk powiedział na konferencji prasowej: „Jesteśmy blisko rozwiązania”. „Dotyczy to ilości produktów, które mogą napłynąć do Polski i kiedy ją ustalimy, jesteśmy bliscy zapewnienia, że tranzyt nie będzie zakłócał polskiego rynku”. „Konstruktywne” rozmowy Premier Ukrainy Szmyhal stwierdził, że rozmowy były „bardzo konstruktywne” i intensywne.
Dodał: „Dziś mogę powiedzieć, że zdecydowanie poczyniliśmy postępy w zakresie zniesienia blokady (granicznej)”. Polska zamierza zawrzeć z Ukrainą umowę licencyjną na handel produktami rolnymi na wzór tej, którą Rumunia i Bułgaria zawarły z Kijowem.
„Cieszę się, że dzisiaj zgodziliśmy się, że w naszych relacjach będą stosowane także rozwiązania, które sprawdzają się z punktu widzenia ochrony rynku rumuńskiego i bułgarskiego” – powiedział Tusk.
Minister rolnictwa Czesław Sikirski powiedział w środę, że rozmowy na temat systemu zezwoleń na eksport są kontynuowane, ale istnieją rozbieżności co do zakresu objętych nimi produktów.
Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski powiedział, że rozmowy z Polską były „złożone, ale szczere”.
„Ważne, że omówiliśmy już rozwiązania, które zostaną ogłoszone wkrótce.
Jednocześnie sprawa jest trudna dla wszystkich stron i wymaga dodatkowego czasu.”
Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej osiągnęli w środę zmienione porozumienie w sprawie przedłużenia bezcłowego importu żywności z Ukrainy – z ograniczeniami – po tym, jak niektóre kraje, w tym Polska, skarżyły się, że pierwotne porozumienie grozi destabilizacją rynków rolnych bloku.
Unijny dyplomata powiedział, że nowe porozumienie – które będzie obowiązywać do czerwca 2025 r. – jest podobne do tymczasowego porozumienia osiągniętego w zeszłym tygodniu, ale zmienia okres odniesienia stosowany do ustalenia, kiedy cła będą stosowane na niektóre produkty.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu