Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska liczy na wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych z Azerbejdżanem w 2024 roku – Ambasador Poborski (wywiad na wyłączność) (foto)

Polska liczy na wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych z Azerbejdżanem w 2024 roku – Ambasador Poborski (wywiad na wyłączność) (foto)

Baku, Azerbejdżan, 3 maja. Rafael Poborski, Ambasador RP w Azerbejdżanie, powiedział w ekskluzywnym wywiadzie dla Trendu, że długa historia przyjaznych stosunków polsko-azerbejdżańskich stanowi dobrą podstawę do dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

„Dynamika komunikacji na przestrzeni ostatnich czterech lat była zróżnicowana. W latach 2020-2021 zaobserwowaliśmy spowolnienie ze względu na ograniczenia związane z Covid-19, jednak od 2022 r. jedynie Polska i Azerbejdżan nie udało się wrócić do poziomu sprzed pandemii. , co było jednym z ważnych kroków, które umożliwiły nam wzmocnienie kontaktów międzyludzkich i współpracy gospodarczej, to otwarcie w maju 2022 roku bezpośrednich lotów pomiędzy Warszawą a Baku. Połączenie to, obsługiwane przez narodowe polskie linie lotnicze LOT, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Azerbejdżanie, którzy przyjeżdżają do Polski na studia i do pracy, a to także przyczynia się do zwiększenia liczby Polaków odwiedzających Azerbejdżan w celach turystycznych, ale także biznesowych, w naturalny sposób przyczyniło się do ułatwienia kontaktów między instytucjami państwowymi – dodał.

Ambasador Poborski uważa, że ​​w 2024 roku współpraca dwustronna między Polską a Azerbejdżanem będzie intensywniejsza niż w poprzednich dwóch latach. Wyraził nadzieję, że w nadchodzących miesiącach od dawna planowane spotkania polsko-azerbejdżańskie odbędą się na najwyższym szczeblu.

Ponadto dyplomata wskazał na kilka obszarów, w których Azerbejdżan i Polska nawiązały udaną współpracę. Odnosząc się do sektora transportu zwrócił uwagę, że Polska i Azerbejdżan położone są na skrzyżowaniu międzynarodowych korytarzy transportowych łączących Europę i Azję.

„Dlatego też naturalna jest rosnąca rola naszych krajów jako centrów logistycznych i dystrybucyjnych. W ramach powstających i rozwijających się korytarzy transportowych wspieramy rozwój współpracy transportowej i logistycznej z Azerbejdżanem, budując jednocześnie jego pozycję jako międzynarodowego węzła transportowo-logistycznego pomiędzy Wschodem. i Zachodu po agresji Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r., w związku z międzynarodowymi sankcjami wpływającymi na komunikację przez Białoruś i Rosję, Korytarz Środkowy stał się interesującą alternatywą, a zainteresowanie Polski rozwojem tego korytarza zostało potwierdzone podpisaniem pisma i stwierdzeniem że jest zdecydowane współpracować pomiędzy Międzynarodowym Morskim Portem Handlowym Baku a Polskim Portem Gdańsk w roku 2022. 2022. Odbyły się już pewne spotkania dwustronnej grupy roboczej przedstawicieli obu portów.

Podkreślił, że pomiędzy obydwoma krajami istnieje także duży potencjał współpracy w sektorze energii odnawialnej. W szczególności wielu polskich producentów mogłoby wejść na rozwijający się rynek zielonej energii w Azerbejdżanie

„Oprócz ogromnych zasobów węglowodorów Azerbejdżan jest także potencjalną potęgą zielonej energii, dlatego z radością przyjmujemy decyzję Waszych władz o zwróceniu większej uwagi na odnawialne źródła energii, których rola w przyszłości polskich przedsiębiorstw będzie rosnąć może przyczynić się do budowy tej nowej, dochodowej gałęzi azerbejdżańskiej gospodarki, tak jak pomogli polscy inżynierowie w Przemysł naftowo-gazowy rozwija się od ponad 100 lat, a my chętnie wesprzemy wszelkie inicjatywy mające na celu zacieśnienie naszej współpracy w tym zakresie. ”

READ  Dochodzenie w sprawie oszustwa GFG Alliance rodzi więcej pytań na temat przyszłości Whyalla Steel

Według ambasadora Polsce udało się zdywersyfikować swoją gospodarkę, uniezależniając się od paliw kopalnych, a udział odnawialnych źródeł energii w jej miksie energetycznym stale rośnie.

„Moc instalacji OZE w Polsce osiągnęła na koniec 2023 roku rekordowy poziom ponad 28,8 GW. Odnawialne źródła energii wygenerowały w 2023 roku 26 proc. energii elektrycznej w Polsce wobec 19,3 proc. w roku poprzednim. Wzrost ten – wraz z rozwój Dynamiczna i zaskakująca energetyka odnawialna – nie byłaby możliwa bez pomysłów technicznych, innowacji i rozwiązań w tym zakresie wniesionych przez polskich przedsiębiorców. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają polskie lokalne przedsiębiorstwa energetyczne, opracowując projekty fotowoltaiczne i rozpoczynając realizację projektów offshore projektów wiatrowych i widzimy także ogromny potencjał technologii Wodór można wdrożyć w branżach, w których energetyka nie jest technicznie lub ekonomicznie wykonalna, co znajduje odzwierciedlenie w działalności naszych instytutów badawczych i firm, które z sukcesem opracowały technologie wodorowe w całym łańcuchu wartości – zauważył Poborski.

Dyplomata przekazał także aktualne informacje na temat realizacji współpracy z Azerbejdżanem w ramach programu V4-Azerbejdżan Tech Bridge (V4ATB), który Ambasada RP zainicjowała w 2022 r., a zakończyła w 2023 r.

„Półtoroletni program był realizowany przez grupę wyszehradzką (V4, czesko-węgierską, polską, słowacką) pod przewodnictwem Startup Hub Poland. Jego celem było wzmocnienie współpracy i interakcji pomiędzy krajami V4 i ten cel udało się osiągnąć ponad 160 startupom.” Do udziału w programie zgłosiły się azerbejdżańskie kobiety, a międzynarodowe jury wybrało 80 z nich, które uczestniczyły w intensywnych szkoleniach, warsztatach, obozach szkoleniowych i spotkaniach z partnerami (takimi jak inwestorzy, akceleratory i biznes). anioły) z krajów V4 i dotarły do ​​półfinału programu, który odbył się w Baku w czerwcu 2023 roku. Dzięki programowi wielu inwestorów z V4 miało okazję dowiedzieć się więcej „Zobacz potencjał azerbejdżańskich innowatorów i Azerbejdżańskie startupy zyskały wiedzę o rynkach i ekosystemach V4” – wyjaśnił.

Ambasador wierzy, że w wyniku tej współpracy na rynkach europejskich i światowych mogą pojawić się nowe wspólne innowacyjne rozwiązania technologiczne i produkty pochodzenia polsko-azerbejdżańskiego.

„Relacje nawiązane podczas programu V4ATB i jego zakończenia w Baku już owocują i będą owocować w przyszłości. Rośnie liczba wizyt przedstawicieli azerbejdżańskiego ekosystemu innowacji w Polsce, spodziewamy się także większej liczby wizyt z Polski. Jesteśmy partnerami Azerbejdżanu i jesteśmy gotowi wdrożyć podobne programy, gdyby było zainteresowanie strony azerbejdżańskiej, gdyż Polska, ze swoimi istniejącymi programami wsparcia innowacji i start-upów, jest najlepszym miejscem dla młodych firm z branży zaawansowanych technologii, zainteresowanych rozwojem swojego biznesu i pomysłów Polscy inwestorzy, fundusze venture capital i private equity aktywnie poszukują atrakcyjnych celów inwestycyjnych i innowacyjnych projektów na całym świecie Azerbejdżańskie startupy i innowacyjni przedsiębiorcy korzystają z tej oferty i związanych z nią możliwości oraz stwierdzili, że nowe innowacyjne rozwiązania technologiczne i produkty polsko-azerbejdżańskie pochodzenia mogą pojawić się na rynkach europejskich i światowych.

READ  W nowym chińskim samolocie naddźwiękowym podróż do Nowego Jorku z Pekinu w 1 godz.

Rafael Poborski podkreślił także, że obszary współpracy takie jak edukacja, nauka i kultura są kluczowymi czynnikami rozwoju dwustronnych stosunków między Polską a Azerbejdżanem.

„Podczas mojej ponad czteroletniej kadencji na stanowisku Ambasadora RP w Baku zawsze przywiązywałam dużą wagę do kontaktów międzyludzkich, wierząc, że dzięki nim możemy się lepiej poznać i zrozumieć. Na przykład prawie co miesiąc do Azerbejdżanu przyjeżdżają delegacje z polskich uniwersytetów i ośrodków doradczo-doradczych, aby rozwijać dwustronną wymianę naukową i studencką, a także zwiększać możliwości studiowania w Polsce. Obecnie przebywa delegacja ponad 20 naukowców i studentów Wyższych Studiów Orientalnych Ambasador zauważył, że w Baku – podczas swojej wizyty spotkali się z ekspertami z Azerbejdżanu, aby lepiej poznać historię Azerbejdżanu i obecny rozwój sytuacji w kraju.

Nawiązał także do udanej współpracy artystów polskich i azerbejdżańskich oraz wspomniał o roli ambasady w zacieśnianiu tych relacji.

„W grudniu 2023 roku nasza Ambasada oraz Rada Artystyczna Azerbejdżanu wspólnie zorganizowały warsztaty pt. „Polska oczami azerbejdżańskich artystów” dla dziesięciu azerbejdżańskich malarzy, którzy stworzyli dzieła sztuki związane z tematyką związaną z polską historią, kulturą itp. Wydarzenie to odbyło się w Studio formatu „otwartego” w galerii „Noor Art House” na Starym Mieście w Baku Przy udziale Polonii i miłośników sztuki azerbejdżańskiej w marcu 2024 zaprezentowaliśmy w Państwowym Teatrze Lalek w Baku wystawę fotograficzną „Polska Lalka Sztuka”. Przykłady lalek i marionetek z Polski sfotografowane przez azerbejdżańskiego artystę i kuratora Aydina Sadikova. Ambasada RP w Baku organizuje wydarzenia popularyzujące wiedzę o Polsce w Azerbejdżanie oraz polsko-azerbejdżańskie relacje historyczno-kulturowe. Projekty z tego zakresu nawiązują do wkładu polskich inżynierów żyjących na przełomie XIX i XX wieku w rozwój kultury. rozwój przemysłu naftowego i gazowego w Azerbejdżanie. Na początku 2024 roku byliśmy sponsorem publikacji książki o Witoldu Zglenickim (1850-1904) – polskim wynalazcy, geologu i filantropie, mało znanym w Azerbejdżanie, którego odkrycia w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju azerbejdżańskiego sektora gazu i ropy sektor. W lutym Ambasada i Narodowe Muzeum Historii Azerbejdżanu zorganizowały promocję tej książki w azerbejdżańskiej wersji językowej. W kwietniu 2024 r. promowaliśmy angielską wersję tej publikacji wśród czytelników w Azerbejdżanie.”

Mówiąc o przyszłych perspektywach rozwoju stosunków między Azerbejdżanem a Polską ambasador podkreślił, że w ostatnich miesiącach doszło do wielu wydarzeń, które stworzyły sprzyjające warunki dla tego procesu.

READ  Shell wznawia sprzedaż niemieckiej rafinerii po oczyszczeniu rosyjskiej własności

„Dzięki nowo utworzonym rządom Polski i Azerbejdżanu zyskaliśmy nową dynamikę w stosunkach politycznych. Liczymy na udział w najważniejszych spotkaniach międzynarodowych w Baku, takich jak COP29 i Krajowe Forum Miejskie. Mój kraj z zadowoleniem przyjmuje kroki podjęte przez Azerbejdżan na rzecz normalizacji stosunków z Armenią i Azerbejdżanem Warunkowe wytyczenie granic między Azerbejdżanem a Armenią w kwietniu 2024 r. Stabilność i pokój na Kaukazie Południowym z pewnością zapewnią nowe możliwości mieszkańcom regionu, ale także Polsce, co można wiązać z odbudową. Karabachu i terytoriów wyzwolonych. Eksperci – architekci i inżynierowie, ale także specjaliści od ochrony i odbudowy kamieni milowych historycznych – udzielanie wsparcia stronie azerbejdżańskiej w projektach realizowanych na tych terenach, ale dają też inne możliwości biznesowe, współpracę edukacyjną. , kontakty międzyludzkie, relacje kulturalne itp. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby w pełni wykorzystać obecny potencjał współpracy polsko-azerbejdżańskiej. „Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze”.

Podkreślając obchody polskiego święta narodowego, Święta Konstytucji, Ambasador Poborski zauważył, że położyło ono podwaliny pod dobrą i aktywną współpracę polsko-azerbejdżańską na początku XX wieku i w ciągu ostatnich trzech dekad.

„Dziś obchodzimy szczególny dzień dla Polaków na całym świecie – 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji z dnia 3 maja 1791 r. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych współczesna ustawa zasadnicza regulująca ustroj państwowy i stosunki między władzą a obywatelami Pluralistycznej Rzeczypospolitej Polskiej Rasy, stany i Wielkie Księstwo Litewskie, które razem tworzyły dwupaństwową Rzeczpospolitą, powstały tak niedawno, że autokratyczni sąsiedzi Polski obawiali się jej wpływu na swoich poddanych – najeżdżali, dzielili i okupowali kraj przez następne 123 lata, ale Konstytucja z 3 maja 1791 r. była drogowskazem dla Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, a wiele innych uciskanych narodów w Europie walczyło o wolność w XIX wieku Również dla narodów pragnących niepodległości w carskim Imperium Rosyjskim nie jest przypadkiem, że wkrótce po uzyskaniu niepodległości politycznej w 1918 roku obie Polskie konstytucje opierają się na podstawowych wolnościach i równych prawach demokratycznych dla wszystkich swoich obywateli, bez względu na ich rasę , status religijny, polityczny lub płciowy. Zjawisko to powtórzyło się w 1990 r., kiedy Polacy i Azerbejdżanie pozbywali się komunistycznego dziedzictwa. Stworzyła podwaliny dobrej i aktywnej współpracy Polski z Azerbejdżanem na początku XX wieku i w ostatnich trzech dekadach. Rafał Poborski stwierdził, że dziedzictwo Konstytucji 3 maja 1791 r. jest nadal aktualne w stosunkach polsko-azerbejdżańskich.