Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska obiecuje utrzymać otwarte kopalnie węgla pomimo 500 500 000 mandatów ETS dziennie

Polska obiecuje utrzymać otwarte kopalnie węgla pomimo 500 500 000 mandatów ETS dziennie

Prawicowy rząd Polski, który twierdzi, że nadal eksploatuje węgiel na granicy z Czechami i został skazany na płacenie 500 500 000 dziennie, łamie orzeczenie Europejskiego Trybunału.

Sąd Najwyższy UE w poniedziałek nałożył grzywnę cztery miesiące po Warszawie za zignorowanie wcześniejszego nakazu wstrzymania wydobycia niskiej jakości węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Drove na południowym zachodzie. Polska.

Rząd powiedział, że będzie kontynuował wdrażanie Turo, argumentując, że jego zawieszenie zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Kopalnia zasila elektrownię, która dostarcza około 7% krajowego zaopatrzenia w energię elektryczną. Zatrudnia około 3600 osób.

„Wspomniana jest grzywna [court] Adekwatne do sytuacji i nieuzasadnione faktami – powiedział rzecznik rządu – podważa to dotychczasowy proces dochodzenia do kompromisowego rozwiązania. V

Minister sprawiedliwości Marcin Romanowski napisał na Twitterze: „The [ECJ] Polska domaga się od Polski dziennej kary w wysokości pół miliona za nie pozostawianie swoich obywateli bez energii i zamykanie kopalń na noc. To jest napad sądowy i kradzież w biały dzień. Nie dostaniesz ani centa. ”

Trwają negocjacje między Polską a Czechami, a polski premier Matzos Moraviki powiedział, że chce rozwiązania kompromisowego.

Społeczności wewnątrz Niemcy i Czechy Turów, należący do państwowego zakładu energetycznego PGE, od dawna oskarżany jest o odprowadzanie wód gruntowych i powodowanie niebezpiecznych poziomów zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Kopalnia działa od 1904 roku.

W kwietniu polski minister klimatu i środowiska Mike Kurtiga przedłużył koncesję na wydobycie w Duro, która obowiązuje do 2026 r., a do 2044 r. oczekuje się całkowitego wyczerpania złóż węgla.

Czeski rząd skierował sprawę do ETS w lutym i skutecznie argumentował w maju, że kopalnia stanowi transgraniczne zagrożenie dla środowiska.

Praski sąd nakazał Polsce zapłacić 5 mln dolarów grzywny dziennie za niewstrzymanie produkcji w kopalni.

Sąd nie spełnił w pełni żądania rządu czeskiego, ale nakazał, aby „kopalnia węgla brunatnego na biegunach nadal podlegała okresowym karom w wysokości do 500 500 tys. dziennie na rzecz Komisji Europejskiej”.

READ  Polska widzi „rosyjski cyberatak” za fałszywym raportem o poborze wojskowym – Uractive

Dodał: „Takie działanie należy uznać za konieczne, aby wzmocnić skuteczność działania tymczasowego nakazanego na mocy rozporządzenia z 21 maja 2021 r. i zapobiec opóźnianiu przez ten kraj członkowski przestrzegania tego postanowienia”.

Polska opiera się na węglu, aby zaspokoić 80% swojej energii, ale zgodziła się zamknąć swoją ostatnią kopalnię do 2049 roku, zgodnie z celami UE w zakresie redukcji emisji. Węgiel brunatny spalany w elektrowni Troy, która została wyprodukowana w 2019 roku 5,5 mln ton CO2Jest piątym co do wielkości źródłem emisji gazów cieplarnianych w Polsce.

Największą grzywną nałożoną przez ETS przed poniedziałkiem było zobowiązanie włoskiego rządu do zapłaty 120 000 euro dziennie zgodnie z orzeczeniem z 2010 r. w sprawie utylizacji odpadów z 2015 r.