BRUKSELA (Reuters) – Polska w czwartek wstrzymała formalne przyjęcie przez Unię Europejską minimalnego podatku od osób prawnych od dużych firm, a co za tym idzie, zablokowała także cały szereg innych transakcji, w tym finansowanie Ukrainy w 2023 r., poinformowali dyplomaci.
Podatek minimalny wraz z 18 miliardami euro (19 miliardów dolarów) dla Ukrainy w przyszłym roku, zatwierdzenie planu naprawczego na Węgrzech i zawieszenie części środków z budżetu UE dla Budapesztu były częścią złożonego porozumienia zawartego przez rządy UE w poniedziałek wieczorem.
Umowa miała zostać podpisana w tzw. „procedurze pisemnej” do środy, ale Polska dwukrotnie wnioskowała o przedłużenie tego terminu, najpóźniej teraz o godzinie 12:00 (1100 GMT) w czwartek.
„To cały pakiet, który został zatrzymany w sprawie polskich spraw z globalnym podatkiem, którego nikt nie rozumie” – powiedział unijny dyplomata. „Nie mamy pojęcia, co (polski premier Mateusz) Morawiecki chce lub zamierza zrobić” – powiedział dyplomata. „Zgodził się już na podatek na wiosnę”.
Unijni dyplomaci spekulowali, że Warszawa może przetrzymywać cały pakiet jako zakładnika, aby uzyskać jasne zobowiązanie od reszty 27-narodowego bloku, że Polska otrzyma dziesiątki miliardów unijnych funduszy na odbudowę, teraz zamrożonych w związku ze sporem o praworządność z Brukselą .
– Usłyszeliśmy w poniedziałek, że potrzebują czasu, żeby zaangażować ministra sprawiedliwości. Nie jestem pewien, jak te przedłużenia mają się do tego, co się z nim dzieje i z przedłożonymi parlamentowi procedurami w sprawie niezależności sądownictwa – powiedział jeden z urzędnicy.
Kwestia ta prawdopodobnie pojawi się na czwartkowym szczycie przywódców UE w Brukseli.
140 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zgodziło się na minimalną globalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15% w 2021 r., aby uniemożliwić dużym międzynarodowym firmom przenoszenie zysków na całym świecie w celu obniżenia rachunków podatkowych, a tym samym erozji podstaw podatkowych krajów .
Minimalny podatek dotyczy firm o rocznym obrocie co najmniej 750 mln euro, a każdy kraj UE będzie musiał go przyjąć do prawa krajowego do końca 2023 roku. Duże firmy będą musiały płacić minimalną stawkę od początku 2024 roku.
(1 USD = 0,9399 EUR) (zgłoszenie: Jan Strobzewski; montaż: Mark Potter)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu