Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska sceptycznie nastawiona do unijnego celu redukcji emisji o 90%, powołuje się na obawy gospodarcze – Euractive

Polska sceptycznie nastawiona do unijnego celu redukcji emisji o 90%, powołuje się na obawy gospodarcze – Euractive

Polska raczej nie poprze nowego celu klimatycznego UE, jakim jest redukcja emisji CO2 o 90% do 2040 r., powołując się na zagrożenia gospodarcze i społeczne wynikające z przyspieszenia zielonych transformacji, podają polskie media.

Na początku tygodnia Komisja Europejska zaleciła redukcję netto emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r., zgodnie z najnowszymi opiniami naukowymi i zobowiązaniami UE wynikającymi z Porozumienia klimatycznego z Paryża.

Proponowany cel zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE, a negocjacje mają potrwać nawet rok. Po czerwcowych wyborach europejskich kolejna Komisja przedstawi na tej podstawie wnioski ustawodawcze.

Zgodnie z polskim stanowiskiem w tej sprawie przygotowanym i otrzymanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Warszawa uważa, że ​​osiągnięcie nowego celu klimatycznego będzie trudne pod względem gospodarczym i społecznym. pieniądze.pl.

Rząd uważa, że ​​UE powinna być przygotowana na wprowadzenie zmian ograniczających negatywny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę.

„Widzimy niewiele miejsca na dalsze zobowiązania w zakresie redukcji emisji CO2” – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, podkreślając, że Polska koncentruje się obecnie na realizacji obecnego unijnego celu redukcji emisji CO2 na poziomie 55% do 2030 r.

Podkreślając, że cel komisji otwiera dyskusję i nie jest wiążącym dokumentem prawnym, obiecał, że Polska będzie prowadzić długie dyskusje w tej sprawie i stwierdził, że Polska na pewno będzie potrzebowała wsparcia, aby zrealizować cele klimatyczne.

Nie oznacza to jednak, że Polska będzie przeciwna proponowanemu celowi – wyjaśniała później Zielińska w X. Jej wypowiedź nie oznacza, że ​​Polska zajęła już jasne stanowisko w sprawie propozycji Brukseli, choć Zielińska nadal apelowała o „konstruktywne podejście do UE Polityka klimatyczna, z pewną wrażliwością na kwestie społeczne. ”.

Powiedział także, że stanowisko jego rządu w sprawie celu redukcji emisji o 90% zostanie sformułowane po opublikowaniu przez Komisję szczegółów swojej rekomendacji.

READ  Polska podpisuje umowę z Francją na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych

„Jako rząd chcemy ambitnej polityki klimatycznej, ale musi być ona realizowana bez szkody dla ludzi i gospodarki” – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, dodając, że zielona transformacja musi być „sprawiedliwą transformacją”. Obliczanie skutków ekonomicznych i społecznych.

Polski rząd przedstawi w połowie roku zaktualizowaną wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 oraz Strategii Transformacji Energetycznej na rok 2040.

Obie strategie zostały opracowane przez poprzedni konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS, ECR), który rządził Polską do grudnia ubiegłego roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv