Warszawskie projekty energetyczne będą wymagały zgody rządu UE, co ma podkreślać datę odpływu węgla.
Polski rząd planuje znacjonalizować dziesiątki elektrowni węglowych i pozwolić państwowym firmom energetycznym na inwestowanie w ekologiczne alternatywy, aby utrzymać je w ruchu z publicznych pieniędzy.
Propozycja Ministerstwa Mienia jest częścią negocjacji pomiędzy rządem a firmami energetycznymi w sprawie restrukturyzacji chwiejnego sektora węglowego.
Zgodnie z planem 70 bloków opalanych węglem brunatnym, które do 2020 roku będą wytwarzać ponad połowę polskiej energii elektrycznej, zostanie zakupionych przez rząd i przekazanych państwowej Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NABE).
W OświadczenieMinisterstwo powiedziało, że pomoże to w „stopniowej i długofalowej transformacji energetyki” poprzez zastępowanie węgla niskoemisyjnymi i zielonymi źródłami. Do 2020 roku po raz pierwszy udział Polski w produkcji energii elektrycznej z węgla wyniesie mniej niż 70%.
Połączenie aktywów węglowych w jeden podmiot ma zapewnić przestrzeń finansową trzem państwowym spółkom energetycznym – PGE, Enia i Duron – na tworzenie czystych źródeł energii.
Wicepremier i minister stanu ds. Aktywów Jšsek Sachin powiedział, że banki niechętnie finansują spółki, których portfelami są aktywa wysokoemisyjne. Powiedział, że emisje potrzebne UE do spalania węgla są droższe niż węgiel.
Tendulkar powiedział, że polityka klimatyczna UE i cel ograniczenia emisji o co najmniej 55% do 2030 r. W porównaniu z 1990 r. Stworzyły „duże wyzwanie dla polskiej energetyki”.
Oczekuje się, że Rada Ministrów omówi tę propozycję przed szerszymi konsultacjami wspólnotowymi i ministerialnymi.
Być świadomym: Zapisz się do naszego codziennego biuletynu klimatycznego
Analityk Forum Energy Alexandra Kavlikovska-Fyk powiedziała Climate Home News, że plan jest „krokiem we właściwym kierunku”, aby pomóc firmom energetycznym inwestować w czystą energię.
Ale projekt nie zawiera ważnych szczegółów dotyczących potrzeby fazy węglowej, pozostawiając wszelkie względy klimatyczne – powiedział.
Powell Sisak, kierownik ds. Badań nad energią i klimatem w warszawskiej Fundacji Instrat, powiedział Climate Home, że pieniądze podatników można wykorzystać na „wieczną eksploatację tych elektrowni”, niezależnie od daty wyjścia węgla z produkcji energii. Lęk ”.
„Rząd całkowicie ignoruje perspektywę klimatyczną. Jego strategia i plany energetyczne nie są jeszcze zgodne z polityką klimatyczną UE” – powiedział.
Projekt będzie wymagał zgody Komisji Europejskiej zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej.
Zizek powiedział, że to ważny moment dla Brukseli, aby zmusić Warszawę do uzgodnienia daty wyjścia węgla. Najwyraźniej zaprzeczenie temu planowi mogłoby być wykorzystane do obwiniania UE za pośrednictwem Polski.
Moment Pitana: Czego przywódcy klimatyczni mogą się spodziewać po czwartkowym szczycie
W międzyczasie polski rząd zwraca się do Komisji o zgodę na udzielenie rządowej pomocy sektorowi górnictwa węgla kamiennego, a umowa między rządem a związkami górniczymi ma zostać sfinalizowana w tym tygodniu.
Rząd wcześniej się zgodził Kontynuacja dotacji do produkcji węgla Do 2049 r. – Data wyjazdu Działacze i eksperci twierdzą, że jest już za późno.
„Rząd walczy na dwóch frontach i uważam, że nie jest możliwe uzyskanie obu zgód od komisji. To nie jest dobra niedzielna rozmowa” – powiedział Robert Tomasweski, starszy analityk ds. Energii w think tanku Politica Insight z siedzibą w Warszawie, powiedział Climate Home.
Tomaszowski powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Bruksela dała zielone światło dla polskiego planu restrukturyzacji elektrowni węglowych bez daty zamknięcia starych i nieefektywnych elektrowni.
Na obecnych zasadach stare elektrownie węglowe w Polsce kwalifikują się do wsparcia w ramach Umowy o efektywności energetycznej zatwierdzonej przez Komisję Europejską. Ale to porozumienie wygasa 1 lipca 2025 r., A większość istniejących elektrowni straci niezbędne fundusze.
Bez tego oczekuje się, że stare i nieefektywne elektrownie będą pracować z dużymi stratami. Połowa polskiej floty węglowej Działa w 2020 roku z ujemnymi marżami.
„Nieuchronnie NABE będzie musiało je zamknąć” – powiedział Tomaszewski – nagłe zamknięcie wymusi inwestycje w alternatywne źródła energii do wprowadzenia przypadkowej luki mocy w systemie elektroenergetycznym.
W lutym rząd przyjął plan ograniczenia udziału węgla w miksie elektroenergetycznym Do 2030 roku będzie to 56% Wykorzystując morskie powietrze oraz przybrzeżną energię wiatrową i słoneczną.
Niedawna analiza Fundacji Instrat Stwierdzono, że udział energii elektrycznej wytwarzanej z węgla w Polsce bez uszczerbku dla bezpieczeństwa energetycznego kraju może spaść z obecnych 70% do zaledwie 13% do 2030 roku.
W tym scenariuszu odnawialne źródła energii będą mogły generować 76% zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 r., A spalanie węgla w elektrowniach zakończy się do 2035 r.
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania