Warszawa (Reuters) – Polska grupa wydobywcza KGHM i firma zajmująca się technologiami jądrowymi NuScale Power podpisały w poniedziałek umowę o rozpoczęciu rozmieszczania małych reaktorów modułowych w Polsce, z zamiarem uruchomienia ich do 2029 roku.
Polska opiera się na węglu w około 80% produkcji energii elektrycznej, ale wykorzystuje energię jądrową, aby pomóc w redukcji emisji i dywersyfikacji zasobów energetycznych.
Prezes KGHM Marcin Chludziński i prezes NuScale Power John Hopkins podpisali w poniedziałek porozumienie w Waszyngtonie w obecności przedstawicieli rządu USA i Polski, w tym polskiego wicepremiera Jacka Sachina.
„Umowa daje nam nadzieję, że w ciągu 7-8 lat w Polsce zaczną działać pierwsze reaktory SMR” – powiedział Sachin.
We wcześniejszym wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl powiedział, że w planach jest budowa i budowa czterech małych modułowych reaktorów SMR o mocy zainstalowanej 1 GW z możliwością rozbudowy do 12.
„To największa inwestycja na świecie” – powiedział serwisowi internetowemu w wydanym w poniedziałek oświadczeniu.
KGHM, jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie, nie jest jedyną firmą, która chce budować reaktory małej skali w Polsce.
Dwóch polskich przedsiębiorców – Jigmund Solars, Cyfrovi Bolsat, właściciel Media and Telecommunications Group oraz Michael Solov, właściciel firmy chemicznej Synthos – planują budowę małych reaktorów modułowych.
Polska rafineria PKN Orlen ogłosiła także porozumienie z Synthos Green Energy na inwestycje w małe i mikro reaktory jądrowe.
(Sprawozdawczość Alana Charlischa i Anny Vlodorsak-Chemsuk; Edytowanie przez Paula Simao i Johna Harveya)
„Pisarz ogólny. Fanatyk Twittera. Wielokrotnie nagradzany praktykujący alkohol. Guru popkultury.”
More Stories
Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska Dzień 2 • Remis na żywo
Imponująca kula ognia w centralnej Polsce – oddział angielski
Chosen wrócił i jest gotowy do dostarczenia do Polski – FIBA Olimpijskie Kwalifikacje 2024 Walencja, Hiszpania