Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski Program Slawistyki odbił się po latach bezczynności

Polski Program Slawistyki odbił się po latach bezczynności

Kiedy wiosną tego roku na kampusie przyjechała do kampusu Polina Duda, wizytująca adiunkt polskiego kina i kultury, dążyła do ożywienia dotychczas nieaktywnego programu polskiego uniwersytetu.

Lekcje języka polskiego zostały przywrócone na Wydziale Slawistyki w zeszłym semestrze, po tym, jak program był w „hibernacji” przez kilka ostatnich lat, jak podaje Zoey Grant ’24, obecnie zapisywana do PLSH 0200: „Wstęp po polsku”, Duda.

Duda miała przybyć do kampusu latem 2021 roku, ale z powodu problemów wizowych i pandemii COVID-19 nie mogła rozpocząć pracy na stanowisku do stycznia. Pod nieobecność Dudy docent slawistyki Michał Oklot „delikatnie zgodził się prowadzić kurs wprowadzający do języka polskiego”.

Occlot powiedział, że jego nowa koleżanka jest „najlepszym możliwym kandydatem na to stanowisko w tym kraju”, dodając: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ją mamy”.

Zainteresowani studenci komunikowali się z Dodą jeszcze przed jej przyjazdem. „Bardzo chętnie odpowiadała na moje pytania i udzielała mi rad” — powiedział Grant. „Pochłonęła moje myśli, dała mi korzyści z każdego języka (Wprowadzenie do Slawistyki) i zostawiła decyzję mnie. Więc to była naprawdę pomocna rada.”

Duda planuje rozwijać polski program poprzez „trzy filary”: zwiększenie oferty kursów opartych na polskiej kulturze, organizację większej liczby wydarzeń w Polsce na terenie kampusu oraz rozwój stypendiów dla studentów uczących się języka.

Obecnie do klasy przygotowawczej Dudy jest zapisanych 12 studentów i oczekujesz, że większość z nich będzie kontynuować naukę języka w nadchodzących latach. Powiedziała, że ​​inni studenci programu uczęszczają na jej kurs PLSH 1050: „Kino polskie: nierówna historia, burzliwa estetyka” lub realizują samodzielne studia związane z Polską.

Duda dodał, że kultura i język „idą w parze”. „Nauka języka to nie tylko poprawne wymówienie kilku fraz. To także znajomość kontekstu, odniesień kulturowych, wszystkich niuansów i symboli kulturowych.”

READ  Ekspert zastanawia się nad historią miłosną Melissy i Bryce’a oraz pojawieniem się nowego eksperta w sezonie 8

Jeśli chodzi o wydarzenia, podczas gdy program ma wielu potencjalnych prelegentów na przyszły rok — w tym Genevieve Zuberzeki, socjolożkę porównawczą historii i kultury, która koncentruje się na polskiej tożsamości — Duda chce, aby program poruszał „najbardziej palące i wszechobecne kwestie społeczeństwa słowiańskiego”.

„Naszą rolą jako profesorów uniwersyteckich jest podnoszenie świadomości na temat wydarzeń i zmian w polityce, historii i kulturze w obszarach, które nas interesują” – powiedział Oklot. Oczywiście musimy odpowiedzieć na „wojnę rosyjsko-ukraińską”.

Program podjął już działania w tym celu poprzez „Od rewolucji Majdanu do rosyjskiej inwazji na Ukrainę: sztuka, aktywizm i kryzys humanitarny”, wydarzenie zorganizowane we współpracy z Instytutem Spraw Międzynarodowych i Publicznych Watsona w marcu.

Duda i Oklot też współpracują Fundacja Kościuszki, którego celem jest promowanie wymiany edukacyjnej i kulturalnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską, aby stworzyć stypendia dla studentów, którzy chcą studiować w Polsce latem. Duda powiedział, że stypendia miały rozpocząć się w tym roku, ale plany zostały wstrzymane z powodu pandemii i obecnego konfliktu w regionie.

Duda stwierdził, że tworzenie polskiego programu na Brown University jest znacznie łatwiejsze niż na innych uczelniach w całym kraju ze względu na korzystne struktury akademickie już istniejące na uniwersytecie.

Duda powiedział, że ze względu na otwarty program „uczniowie biorą lekcje oparte na własnych zainteresowaniach”. „Zadają mi pytania. Interesują się kulturą i zawsze są zainteresowani zadawaniem pytań o polską muzykę.”

Ponadto Duda odziedziczyła aktualną wiedzę instytucjonalną na temat dawnej struktury polskiego programu, zanim około 2016 r. stał się on w dużej mierze nieaktywny – powiedziała. Duda powiedział, że wiosną 2012 roku, we współpracy z Fundacją Kościuszkowska, uczelnia sponsorowała Maggie Harrison, aby dołączyła do wydziału Brown University jako wykładowca języka polskiego.

Powiedziała, że ​​Harrison wraz z naukowcami jest głęboko zaangażowany w opiekę nad polską społecznością na kampusie. Zrobiła to, organizując cotygodniowe godziny rozmów, pokazując polskie filmy i prowadząc kulturalną kolację w pobliskim International House of Rhode Island.

READ  Jak Margot Robbie po cichu zbija fortunę

„Musiałem zająć się marketingiem i promocją serialu, ale nie było to dla mnie trudne” – powiedział Harrison. „Myślę, że samo posiadanie umiejętności studenckich i koleżeństwo z uczniami było naprawdę miłe”.

Harrison opuścił uczelnię po czteroletniej nominacji, po której Oklot przez kilka semestrów objął prowadzenie zajęć z języka polskiego. Duda powiedział, że kiedy Oklot odkrył, że nie jest w stanie podjąć tego obciążenia razem z jego zajęciami, program był „stabilny”.

Otrzymuj The Herald codziennie do swojej skrzynki odbiorczej.

Wraz z pojawieniem się Dudy, obecne globalne zainteresowanie skupia się na Region Europy WschodniejNa uczelni wzrosło zainteresowanie nauką slawistyką.

„Widzimy ważną zmianę, historyczną zmianę, która sprowadza nas z powrotem do polskiego programu” – powiedział Duda.

„To niefortunne, że potrzeba wojny, aby większość ludzi zaczęła myśleć o slawistyce, ale nie można zaprzeczyć, że Ukraina, a tym samym reakcja Polski na Ukrainę (może) zwrócić większą uwagę na ten region świata” – powiedział Grant. .

Grant, szczególnie zatroskany o kulturowe i historyczne znaczenie literatury polskiej, uważa, że ​​uczelnia jest „zobowiązana także do odwrócenia zainteresowania polonistyką”.

Wojna na Ukrainie potwierdziła, według Granta, że ​​badanie regionu słowiańskiego poza Rosją jest niezbędne dla spójnego programu studiów slawistycznych. Powiedziała, że ​​„wyjątkowe relacje historyczne i kulturowe między (każdym) z tych krajów i regionów, które zajmują tę klasyfikację” są ważne.

„Ważne jest, aby uczyć literatury rosyjskiej w kontekście krajów sąsiednich, zwłaszcza Polski” – powiedział Oklot. „Nie da się zrozumieć rozwoju rosyjskiego show bez zrozumienia polskiego show. Nie da się zrozumieć rosyjskiego romansu bez Polski.”

Ponieważ lekcje języka polskiego na terenie kampusu koncentrują się przede wszystkim na języku, dwie studentki na uniwersytecie, Carolina Palack24 i Jessica Jacino24, planują założyć na terenie kampusu polski klub, który będzie bardziej skupiał się na kulturze narodu.

READ  16 wegańskich i bezorzechowych przekąsek dla dzieci

Palac i Jacyno mają nadzieję organizować wieczory kulinarne, filmy i muzykę w klubie, aby uczynić polską kulturę bardziej dostępną dla studentów „którzy nie mają miejsca w swoich harmonogramach” przez semestr, powiedział Jacino.

Za pośrednictwem klubu Ballack dodał: „Możesz stworzyć rodzaj społeczności w Brown z ludźmi, którzy chcą tego związku z Polską, nie doświadczyli wcześniej tego związku ze swoją kulturą lub są zainteresowani tylko Polską jako całością”.

Harrison ma tylko „najlepsze życzenia” dla polskiego programu na uniwersytecie. Jedną z rzeczy, które Brown robi „bardzo dobrze”, powiedziała, „jest po prostu budowanie świadomości kulturowej, świadomości globalnej, … świadomości własnej społeczności, poczucia przynależności (i) poczucia odpowiedzialności”. „Bardzo ważne jest, aby te (programy) były kontynuowane”.