Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski rząd planuje usługę przesyłania strumieniowego, która będzie obejmować sport i filmy

Polski rząd planuje usługę przesyłania strumieniowego, która będzie obejmować sport i filmy

Polski rząd przedstawił plany utworzenia państwowego serwisu streamingowego – nazwanego przez media „narodowym Netflixem” – który umożliwiłby obywatelom bezpłatne oglądanie na telefonach komórkowych meczów narodowych drużyn sportowych oraz filmów wyprodukowanych ze środków publicznych.

„Programy sportowe cieszą się co roku największą popularnością, dlatego zależy nam, aby mecze wszystkich naszych drużyn były zawsze dostępne [available] Na Wasze telefony pisał Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dlatego też, jeśli rządząca partia PiS wygra w październiku kolejną kadencję w wyborach parlamentarnych, zwiększy to funkcjonalność systemu mObywatel (mCitizen), który umożliwia dostęp do różnych usług publicznych i informacji w telefonie.

„Zagwarantuje to dostęp nie tylko do wydarzeń sportowych, ale także do polskich cyfrowych dóbr kultury” – zapowiedział Cieszyński. „Dzieła powstałe ze środków publicznych powinny w końcu być dostępne w ten sposób”.

W kolejnych komentarzach i wywiadach, m.in. z portalami Wirtualne Media i GSM Online, Cieszyński wyjaśniał, że jednym z założeń pomysłu było zachęcenie większej liczby osób do korzystania z mObywatela.

Rząd agresywnie promuje system, umożliwiając obywatelom od lipca tworzenie w mObywatelu wirtualnych dowodów osobistych, które mają taki sam status prawny jak dotychczasowe karty fizyczne. Do tej pory około 3,5 miliona Polaków stworzyło tzw. „mID”.

Cieszyńskiego zapytano, dlaczego skoro nadawca publiczny TVP oferuje już bezpłatne transmisje meczów reprezentacji narodowych, ich transmisja za pośrednictwem mObywatela była konieczna. „Nie ma gwarancji, że ta stacja będzie zawsze miała prawo do wszystkich programów” – powiedział.

Minister zauważył także, że na świecie coraz większą popularnością cieszą się tzw. „super aplikacje”, które oferują szeroki zakres usług. Nadawanie „będzie jedną z setek funkcji aplikacji mObywatel” – powiedział Cieszyński.

READ  Przeprowadzki! Iga Świątek zdobywa pierwszą stronę lifestylowego magazynu „El” w Polsce

Wskazał na Ukrainę, gdzie Diia – ukraiński odpowiednik mObywatela – transmituje wydarzenia sportowe i kulturalne.

„Uważam, że jeśli coś jest finansowane ze środków publicznych, to powinno zostać udostępnione w formie cyfrowej jak najszerszemu gronu odbiorców” – dodał Cieszyński. „Jeśli za coś płaci państwo, należy z tego korzystać jak najszerzej, jak to możliwe”.

Pomysł skrytykowali jednak nie tylko politycy opozycji, ale nawet jedna z poprzedniczek Ciesińskiego, Anna Strycińska, która w latach 2015–2018 była ministrem cyfryzacji w rządzie PiS.

„Popieram rozwój aplikacji mObywatel, ale uważam ten pomysł za rażące nadużycie i marnowanie środków publicznych – naszych pieniędzy” – napisała w poście na LinkedIn. „Aplikacja rządowa nie jest zabawką, nie jest handlem elektronicznym ani narzędziem propagandy”.

Dodała, że ​​pomysł rządu na „wszystko” można powiązać z autorytarnymi Chinami. „Przejmowanie przez rząd coraz większych obszarów działalności komercyjnej jest komunistyczne, a takie aplikacje, które wykraczają poza usługi administracyjne, są formą kontroli umysłu” – napisała.

Wielu komentatorów zauważyło, że PiS wykorzystywał inne usługi publiczne – takie jak państwowa telewizja i nadawcy radiowi – do produkcji propagandy prorządowej i antyopozycyjnej. Cieszyński zaprzecza jednak, jakoby mObywatel miał służyć takiemu celowi.

READ  Dlaczego Australijczycy uwielbiają oprogramowanie do jazdy na rowerze stacjonarnym Zwift?

„Dotyczy to wyłącznie wydarzeń sportowych i kulturalnych, a nie treści informacyjnych” – stwierdził. „Możliwość oglądania dodatkowej zawartości w opcjonalnej aplikacji nie wchodzi w grę [mind] Kontroler.”

Inni krytycy twierdzą, że świadczenie usługi streamingu nie powinno być priorytetem mObywatela, a raczej skupić się na lepszej integracji usług zdrowotnych i ubezpieczeniowych w systemie. Cieszyński odpowiedział, że te cele wpisują się także w program wyborczy PiS.

W tym tygodniu minister przedstawił także plany partii, aby mObywatel miał umożliwić instytucjom państwowym wysyłanie obywatelom e-maili zamiast wiadomości fizycznych oraz logowanie się za pomocą aplikacji nie tylko do systemów rządowych, ale także do systemów prywatnych firm.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Zdjęcia Footy.com/Flickr (pod KPCh 2.0)