Aby Ukraina w ciągu kilku lat uzyskała członkostwo w Unii Europejskiej, musi wygrać toczącą się wojnę z Rosją – powiedział w niedzielnym wywiadzie polski urzędnik.
W rozmowie z telewizją TVP Info Paweł Jabłoński, zastępca szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, omówił zbliżający się szczyt UE-Ukraina, który odbędzie się w piątek w stolicy Ukrainy, Kijowie. Jabłoński podkreślił wagę szczytu, stwierdzając, że „źródłem rosyjskiej agresji jest chęć utrudniania integracji Ukrainy z Europą”.
„Szczyt Ukraina-UE pokazuje, że ta otwarta droga do członkostwa… jest realna. To nie są tylko puste slogany i slogany, ale realna wola współpracy. Bardzo nam zależy, aby Ukraina w pewnym sensie stała się członkiem Unii Europejskiej to jest ważne” – powiedział, cytowany przez gazetę „Ukryńska Prawda” – ukraiński portal: „To prawda, tylko jeśli pozwolimy Ukrainie wygrać tę wojnę”.
Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE kilka dni po inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r. i otrzymała status kraju kandydującego w czerwcu 2022 r. Status kandydata jest niezbędnym krokiem do zapewnienia pełnej akceptacji w bloku 27 państw.
Według UE Ukraina podjęła szereg kroków w celu wdrożenia reform wymaganych przez UE w celu ewentualnego przystąpienia, które obejmowały zwalczanie korupcji i zreformowanie systemu sądownictwa. BBC.
W zeszłym tygodniu kilku prominentnych ukraińskich urzędników złożyło rezygnację ze stanowiska w ramach działań antykorupcyjnych w kraju. W grudniu 2022 roku ukraiński parlament ogłosił, że przyjął wszystkie ustawy, o które wnioskowała Unia Europejska przed rozpoczęciem rozmów o przystąpieniu do bloku – podał Reuters.
Jak podaje Ukraińska Prawda, Jabłoński w niedzielnym wywiadzie dla TVP Info przyznał, że Ukraina pokazała, jak chce się rozwijać.
„On ona [Ukraine] „Chcemy być bliżej Europy, chcemy należeć do Unii Europejskiej, chcemy należeć do NATO” – mówi.
W wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez magazyn Politico premier Ukrainy Denis Szmyhal mówił o „bardzo ambitnym planie” przystąpienia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat. Powiedział też, że Ukraina spodziewa się osiągnąć „etap przednegocjacyjny” w 2023 roku.
Nie jest jednak jasne, czy tak szybki harmonogram jest możliwy w przypadku historycznie długiej operacji, nawet w przypadku kraju uwikłanego w wojnę od prawie roku.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w zeszłym roku, że potencjalne przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej może zająć „kilka dekad”. Są inne kraje, które uzyskały status kraju kandydującego na wiele lat przed Ukrainą, jak Czarnogóra i Serbia, ale nie uzyskały jeszcze faktycznego członkostwa.
Być może najbardziej skrajnym z tych przykładów jest Turcja, której przyznano status kraju kandydującego w 1999 r.
Newsweek Skontaktowałem się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy z prośbą o komentarz.
Niezwykła wiedza
Newsweek angażuje się w kwestionowanie konwencjonalnych poglądów i znajdowanie powiązań w poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny.
Newsweek angażuje się w kwestionowanie konwencjonalnych poglądów i znajdowanie powiązań w poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024