Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tomasz Wolski prezentuje nowy film zatytułowany „Rok z życia kraju”

Tomasz Wolski prezentuje nowy film zatytułowany „Rok z życia kraju”

Zwycięzca Visions du Réel, Thomas Wolski, w następnej kolejności skupi się na „Roku z życia kraju”, różnorodny może wyłącznie ujawnić.

Polski reżyser, który wraz z Piotrem Paulusem, który miał premierę w Berlinie, współreżyserował swój najnowszy film „Na Ukrainie” z Piotrem Paulusem, zmierzy się z burzliwym okresem stanu wojennego, wprowadzonego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 r. w komunistycznej Polsce po zakończeniu działań wojennych. rządzić. . wysypka.

Anna Gauletta wyprodukuje Kijorę.

„To temat, któremu jeszcze tak naprawdę się nie przyjrzeliśmy. To bardzo ważne, często tragiczne historie i byłem przekonany, że różnią się od „1970”. [his previous film about brutal suppression of worker protests], będę miał prawie za dużo materiału do pracy. „Nie myliłem się” – mówi.

W nadchodzącym filmie Wolski przedstawi niepokoje, które nastąpiły po przejęciu kontroli nad miastami przez żołnierzy, więziących członków Solidarności i urzędników, którzy próbowali zdyskredytować laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsy. Przedstawione zostaną także wydarzenia, które doprowadziły do ​​jego wprowadzenia.

„Dla mnie stan wojenny w Polsce miał wykoleić rewolucję. To było jak stara sztuczka z kijem, kiedy ten konkretny rower jechał na wolność. Ludzie zaczęli się buntować i zabierać głos, i był to „karnawał solidarności”. A potem to ustało. Wszystko.”

Rok z życia narodu

„Rok z życia narodu”
Dzięki uprzejmości Tomasza Wolskiego

Wracając ponownie do materiałów archiwalnych, Wolski – który niedawno dołączył do panelu Jihlavy „Illuminating the Shadows of Everyday Life and Intimacy” wraz z Peterem Forjacsem i Lucie Královą – nie bał się relacjonować znanych wydarzeń.

Zawsze bawiłem się archiwami. W „Zwyczajnym kraju” dodałem nowe ujęcia, a w „1970” – animację poklatkową. Tym razem chciałem potraktować materiały archiwalne jak free jazz. Zaznacza, że ​​ścieżka dźwiękowa również to odzwierciedli.

„Do wszystkich moich filmów podchodzę tak samo: nic nie wiem. To prawda, historia nigdy mnie nie interesowała, kiedyś doprowadzała mnie do szału. Teraz dopiero nadrabiam zaległości, więc wszystko mnie zaskakuje.

Włącznie z niesławnym telewizyjnym przemówieniem Jaruzelskiego, w którym teraz pojawiają się także wpadki.

„Szkoda, że ​​ludzie, którzy go nagrywali, zaczęli tak późno, a potem tak szybko go zatrzymali. Dzięki tym chwilom, w których widzimy, jak jest zdezorientowany lub zagubiony, nie jest już tą niedostępną osobą. Jest po prostu facetem”.

Rok z życia narodu

„Rok z życia narodu”
Dzięki uprzejmości Tomasza Wolskiego

Produkcja filmu pozwoliła Wolskiemu opowiedzieć o „komunistycznej Polsce w ogóle” – mówi.

„Oprócz tego, że była godzina policyjna i nie można było pić wódki ani spacerować nocą po ulicy, zacząłem szukać scen, które oddałyby mrok tamtych czasów”.

Albo ich absurdalność.

„To w pewnym sensie komedia. Do pewnego stopnia, bo potem zamienia się w horror. Chciałem pośmiać się z tej sytuacji, pośmiać się z tego, że nagle wszędzie było wojsko. Wtedy trafiłem na scenę, w której ci „żołnierze” stali razem i oglądali rysunek „Karykatura. Czegoś takiego nie da się wymyślić”.

Oprócz skupienia się na farsowych sytuacjach – gdy zaniepokojeni obywatele zaopatrują się w żywe kurczaki w obliczu pustych półek w sklepach – Wolski pokaże także brutalność tamtych czasów.

„Końcowy akt filmu będzie bardzo trudny. Pozwoliłem sobie na włączenie długiej sekwencji przedstawiającej surowe stosowanie tych praw. Gdybym był tylko sarkastyczny, nie pokazałbym całej historii.

To historia z pewnością aktualna, także po ostatnich wyborach w Polsce. Z jednym ze swoich bohaterów schwytanym z pytaniem: „Jak widzisz przyszłość w Polsce?”

„To pytanie jest zawsze aktualne” – mówi Wolski.

„Ten film jest także o podzielonej Polsce. O ludziach, którzy wspierali to, co się działo, i tych, którzy przeciwko temu protestowali. Myślę, że to pokazuje, że byliśmy podzieleni przez wiele lat. Nie tylko my, to dzieje się wszędzie.”

„Chciałem zamieścić to pytanie, bo czułem, że nikt wtedy nie odważyłby się go zadać. Po wydarzeniach, które tu przedstawiam, ruszyliśmy w stronę demokracji i nikt nie spodziewał się powrotu tego reżimu, w innej masce tym razem. Co będzie dalej?” Trudno powiedzieć.

READ  25 lat przekształcania odbiorców niszowych w duże firmy. - Hollywoodzki reporter