Szereg polskich miast i parków narodowych wystosowało apel do mieszkańców i turystów o powstrzymanie się od odpalania fajerwerków w sylwestra w celu ochrony zwierząt domowych oraz uniknięcia budzenia dzikich zwierząt ze snu zimowego.
Tatrzański Park Narodowy, w którym znajduje się popularny górski kurort Zakopane, oraz Bieszczadzki Park Narodowy na południowym wschodzie wymagają ochrony dzikich zwierząt, które zimują w swoich lasach.
„Hałas powoduje, że zwierzęta doświadczają skrajnego przerażenia, a nawet ataków paniki, co może być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia” – powiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. „Zdarzyło się to, zanim zwierzęta wpadły w panikę [by noises]tak jak GiemzaMieli śmiertelne wypadki podczas ucieczki.
Weźże nie strzelaj w Sylwestra! pic.twitter.com/LFcMiskL5G
– Akcja Ratunkowa Krakowa 🌳👥🚊 (AkcjaK) 29 grudnia 2022 r
Zakopane jest popularnym celem noworocznych imprezowiczów, a także gospodarzem programów polskiej telewizji państwowej impreza sylwestrowa. Odpalanie fajerwerków, które powodują hałas, który przeszkadza zwierzętom i zagraża ptakom, zostało zakazane w mieście i nie będzie oficjalnego pokazu sztucznych ogni.
„Zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do powstrzymania się od używania petard, rac i innych materiałów pirotechnicznych w trosce o bezpieczeństwo, zwierzęta w mieście i Tatrzańskim Parku Narodowym” – napisano w oświadczeniu.
Podczas uroczystości w 2018 roku obudził się niedźwiedź i zaczął włóczyć się po lasach – informuje Radio Esca. Nie mógł znaleźć pożywienia, stracił dużo energii i nie przeżył zimy.
W celu promocji swojej corocznej akcji Tatrzański Park Narodowy zaprasza artystów do zaprojektowania plakatów z głównym hasłem inicjatywy „Nie używaj fajerwerków w sylwestra” (Ni Strzelaj i Sylwestra). Autorem tegorocznej grafiki, która przedstawia borsuka w nocnej czapce i krzyczącego przez megafon, jest polski rysownik Aleksandra Chodżak.
Podobny apel „w imieniu zwierząt” wystosował Bieszczadzki Park Narodowy.
„Harkot i eksplozja fajerwerków powoduje ogromny stres u zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Powitajmy Nowy Rok z szacunku dla wszystkich mieszkańców naszej planety” – napisali w poście na Facebooku.
Miasta, w tym Warszawa i Łódź, również proszą mieszkańców, aby przywitali nowy rok bez fajerwerków.
„Zdajemy sobie sprawę z wielu negatywnych skutków pokazów sztucznych ogni, dlatego przyłączamy się do akcji „Nie używajmy fajerwerków w sylwestra” i zachęcamy do tego wszystkich. Cyt. z regionalnego serwisu informacyjnego Lodz.pl, wiceprezydent Łodzi — powiedział Adam Postelnik.
Z kolei Warszawa w obliczu kryzysu energetycznego i uporczywie wysokiej inflacji całkowicie zrezygnowała z organizacji imprezy sylwestrowej. Ślady Wrocławia.
W tym roku warszawiacy nie otrzymali niczego na sylwestra. „To już niestety taka tradycja, bo w czasie epidemii sylwestrowej też nie odbywały się imprezy” – powiedziała rzeczniczka rady miejskiej Monica Booth, jak poinformowała prywatna stacja TVN24. „Mamy kryzys energetyczny, więc ograniczamy wydatki, przede wszystkim na rozrywkę”.
Rzeczniczka wezwała też do zaprzestania fajerwerków, zaznaczając, że głośne wybuchy w tym roku będą stresujące nie tylko dla zwierząt, ale także dla uchodźców z Ukrainy.
„W tym roku fajerwerki i strzelanie w szczególny sposób mogą budzić u naszych ukraińskich gości złe skojarzenia, co Około 100 000 w Warszawie’, dodając, że dotyczy to szczególnie dzieci.
Główne źródło obrazu: Денис Нагайцев/Pexels
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej współpracował z Reutersem.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024