Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polskie Siły Zbrojne skorzystały z pomocy współpracowników z branży przy obrazowaniu nanosatelitów

Konsorcjum lokalnych partnerów z branży lotniczej i kosmicznej opracuje trzy nanosatelity, które będą obsługiwane przez siły zbrojne kraju i wyniesione na orbitę w 2024 r. w ramach niedawno utworzonego programu Polski Satelita Obrazowania (PIAST). Cryotech Instruments, wiodący polski prywatny partner lotniczy i kosmonautyczny, został powołany w ramach konsorcjum do opracowania trzech nanosatelitów we współpracy z Polską Wojskową Akademią Techniczną, liderem projektu.Co) Siły Zbrojne RP będą dysponowały galaktyką obserwacji Ziemi, która dzięki PIAST-owi zbiera obrazy o rozdzielczości około 5 metrów.

Trzy nanosatelity zostaną zbudowane zgodnie ze standardem kryptowalutowym instrumentów kriotechnicznych, który został pierwotnie zaprojektowany z myślą o statku kosmicznym o masie od 10 do 120 kg na rynek mikrosatelitarny, mówi prezes zarządu Krzegors Prona.

„Zaczęliśmy budowę tej strony w 2017 roku i obecnie ma ona poziom gotowości technicznej od 6 do 7.” W oparciu o standard SpaceVPX Hypersat oferuje różnorodne funkcje bezpieczeństwa. Gwarantuje pełne wibracje i jest wysoce adaptowalny i wygodny do montażu elektroniki satelitów.”

„Proces outsourcingu usług startowych dla tych nanosatelitów może rozpocząć się jeszcze w tym roku, a wdrożenie nastąpi w drugiej połowie 2024 r., jak poinformowała Prona.

Projekt wyceniany jest na ponad 18 milionów dolarów (70 milionów polskich ujęć), z czego Cryotech Instruments otrzyma około 40 procent na sfinansowanie części swojej pracy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, organizacja rządowa, która finansuje szereg projektów badawczo-rozwojowych w Polsce ze środków Unii Europejskiej i budżetu RP.

„Platforma Hypersat zapewnia odpowiednią współpracę z projektami napędzania chemicznego, takimi jak nanosatelity PIAST i silniki jonowe. Oczekuje się, że EagleEye Microsoft wystartuje w 2023 r., a obecnie trwają negocjacje z potencjalnymi dostawcami usług startowych.

Inni uczestnicy programu PIAST to wiodąca polska państwowa agencja zbrojeniowa, Polski Komitet Obrony, prywatna firma lotnicza Scanway, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Sieć Badawcza Ukasiewicz-Instytut Narzędzi Kriotechnicznych Lotnictwa i FAKTURA VAT.

READ  Polski rząd opozycji oskarża politykę imigracyjną o hipokryzję