31 stycznia okno aplikacji zamknięte dla ’Design dla zrównoważonych miast, międzynarodowy konkurs studencki wspierający program ONZ SDG. Konkurs organizowany jest przez dwóch największych orędowników edukacji w dyscyplinach kreatywnych – bądź otwarty kreatywne myślenie i cumulus Stowarzyszenie Uniwersytetów i Uczelni Sztuki, Projektowania i Mediów.
Konkurs rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i zaprosił studentów z dyscyplin kreatywnych z całego świata do opracowania innowacyjnych rozwiązań wyzwań SDG11: Zrównoważone Miasta i Społeczności. Wyzwania te obejmują rosnące emisje dwutlenku węgla i wykorzystanie zasobów, rosnącą populację slumsów, nieodpowiednią i przeciążoną infrastrukturę i usługi, nasilające się zanieczyszczenie powietrza i niekontrolowany rozwój miast itp. Rok 2020 ujawnił kolejny podstawowy problem mieszkańców miast – ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na gęsto zaludnionych obszarach.
BE OPEN i Cumulus wierzą, że wyzwania nowej rzeczywistości naszej codziennej egzystencji wymagają nowych rozwiązań; Zmiana jakościowa jest możliwa tylko dzięki innowacyjnemu działaniu, a innowacje rodzą się tylko dzięki odważnym, ciekawym, kreatywnym i nietypowym sposobom myślenia.
Dlatego konkurs woła do młodych, kreatywnych studentów i absolwentów wszystkich dziedzin sztuki, projektowania, architektury i mediów na uniwersytetach i uczelniach na całym świecie, aby zachęcić ich do tworzenia pomysłów i projektów, które ucieleśniają zasady i cele ONZ Program SDG.
W ramach BE OPEN najlepsze pomysły zgłoszone przez osoby lub zespoły zostaną nagrodzone nagrodami pieniężnymi: zwycięzca nagrody głównej zostanie wybrany przez jury złożone z naukowców i projektantów i otrzyma 5 000 EUR; 3000 euro zostanie przeznaczone na osobisty wybór Fundacji BE OPEN, Eleny Baturiny; Zwycięzca nagrody 2000 € w głosowaniu publicznym zostanie wyłoniony w otwartym głosowaniu online; Bardzo ważna, inauguracyjna Nagroda Bezpieczne Miasto w wysokości 2000 euro zostanie przyznana rozwiązaniu, które skutecznie zaradzi negatywnym skutkom epidemii w mieście.
Zapytaliśmy Elenę Baturinę, jakie plany i aspiracje wiąże z konkursem.
Dlaczego wybrałeś SDG11 jako główny temat konkursu w tym roku?
Jestem przekonany, że kwestie urbanizacji mają niezrównane znaczenie w 2020 roku. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ są pod wieloma względami bezpośrednią odpowiedzią na konsekwencje urbanizacji.
Ponad połowa światowej populacji mieszka obecnie w miastach, a do 2030 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 60%. Wzrost ten idzie w parze z wieloma problemami wpływającymi na samopoczucie basenu. Trzeba przyznać, że tradycyjne środki nie są w stanie poradzić sobie z taką skalą i „ewolucją” tych problemów, dlatego pilnie potrzebujemy twórczego myślenia – myślenia projektowego – i twórczego działania, aby uporać się z tymi problemami. Design odgrywa ważną rolę jako narzędzie lub do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Opowiedz nam o aktualnym etapie trwającego konkursu?
Cóż, po raz kolejny dołączyliśmy do wspaniałego Stowarzyszenia Uniwersytetów, Szkół Artystycznych, Projektowania i Mediów Cumulus. Razem czujemy, że jesteśmy w stanie dotrzeć do większości szkół, które uczą dyscyplin kreatywnych na całym świecie, stwarzając tym samym szansę jak największej liczbie uczniów na skorzystanie z tego konkursu.
Minął termin składania wniosków i od lutego nasze zespoły i jury będą pracować nad trudnym i ekscytującym zadaniem wyboru najlepszych projektów, które będą dalej rywalizować o nagrody. Mamy już setki zamówień z całego świata, a to, co widziałem, jest bardzo obiecujące.
Jak znacząca jest ich odpowiedź na ciebie?
Wpisy są pełne dobrego myślenia, solidnych badań i dobrych intencji. Oczywiście nie ma to na celu uratowania świata z dnia na dzień, ale chodzi o drugorzędne, możliwe do przetłumaczenia, wykonalne kroki dla absolutnej większości ludzi na całym świecie, które faktycznie zadziałają.
Dlatego jestem bardzo optymistyczny, że ten konkurs doprowadzi do większego zaangażowania młodych projektantów i ich zrównoważonych rozwiązań ze strony firm nastawionych na Cele Zrównoważonego Rozwoju oraz podmiotów rządowych i publicznych, które mogą faktycznie osiągnąć.
Czego osobiście szukasz w zwycięskim zgłoszeniu?
Jak wiesz, jestem przede wszystkim biznesmenem. Nie mogę więc powstrzymać się od patrzenia na projekty z praktycznej perspektywy, mając na uwadze podejście „jak naprawdę możemy to zrobić”. Z tego powodu patrzę na to, jak dobrze rozwiązanie zostanie zbadane, czy będzie wymagane, na ile jest wykonalne, czy są dostępne zasoby, aby to działało, czy jest skalowalne itp. Tak więc zwycięzca wyboru założyciela powinien być wykonalnym rozwiązaniem.
Co oznacza dla Ciebie zrównoważony rozwój?
Ostatecznie inwestycja została przeznaczona dla firm związanych ze zrównoważonym rozwojem, takich jak produkcja energii słonecznej, technologie efektywności energetycznej i inżynieria membran. W moim codziennym życiu staram się dokonywać pozytywnych zmian w kierunku większego zrównoważonego rozwoju, tak jak wszyscy powinniśmy, zaczynając od kilku, ale konsekwentnych codziennych kroków, które mogą nie wydawać się wielkim wpływem, ale są niezbędne, aby zrównoważony rozwój stał się częścią naszej wspólnej przyszłości.
Czy konto jest już otwarte na możliwość nowej pandemii podczas rozwoju Twoich projektów?
Cóż, wszyscy to robimy. Teraz we wszystkim jest czynnik nieprzewidywalności, prawda? Ale w tym roku poszło nam dobrze, ponieważ BE OPEN zawsze miał ugruntowaną pozycję w Internecie, co pomaga nam łatwo łączyć się i kontaktować z odbiorcami z całego świata.
Dzięki temu konkursowi bez problemu możemy wykonać wszystkie etapy bezpiecznie i z myślą o społecznym dystansie, jedyne, co wymaga publicznego zgromadzenia, to ceremonia wręczenia nagród. Ale nawet jeśli będziemy musieli ponownie ją odwołać, obiecujemy, że nie tylko będziemy świętować zwycięzców w Internecie, ale dołożymy wszelkich starań, aby zaprezentować ich pomysły i talenty jak największej liczbie odbiorców i jak największej liczbie interesariuszy.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024