Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kristina Timanovskaya: Polska przyznaje wizę humanitarną białoruskiemu olimpijczykowi

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać poinformował na Twitterze, że Tymanovskaya otrzymała wizę. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować sportową karierę. [Poland] Zawsze solidarność”.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Tymanowską widziano wchodząc do polskiej ambasady.

Późną niedzielę 24-letnia olimpijka została wywieziona z tokijskiego lotniska Haneda i „zabezpieczona przez policję w specjalnym schronie”, gdzie według Anatole Cutau z Sports Solidarity miała być „na razie bezpieczna”. Organizacja Białorusi. Instytucja reprezentująca sportowców represjonowanych przez władze białoruskie.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował wcześniej w poniedziałek, że Timanovskaya spędziła noc w hotelu na lotnisku i była w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział na codziennej konferencji prasowej, że MKOl poprosił Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi o dostarczenie pełnego pisemnego raportu na temat sytuacji.

„Rozmawiamy z nią ponownie dziś rano, aby zrozumieć, jakie mogą być kolejne kroki i co chce kontynuować, a my wesprzemy ją w tej decyzji” – powiedział Adams, dodając, że Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) jest zaangażowany w jej sprawę.

Tymanovskaya miała rywalizować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w poniedziałek, ale powiedziała, że ​​przedstawiciele reprezentacji Białorusi próbowali ją przymusowo repatriować po tym, jak krajowe władze sportowe skrytykowały ją za to, że bez niej weszła do sztafety 4×400 m. Zgoda.

Kutau, która jest w bezpośrednim kontakcie z Tymanowską, powiedziała, że ​​przedstawiciele zespołu przybyli do wioski olimpijskiej w niedzielne popołudnie i poprosili ją, aby „spakowała swoje rzeczy, ponieważ zapadła decyzja o powrocie do Mińska”. Miała odlecieć lotem o 22:50 do Stambułu, ale po przybyciu na lotnisko Tymanovskaya zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o ubieganie się o azyl polityczny, powiedział Cotau.

„Boję się, że zostanę uwięziony na Białorusi” – powiedziała Tymanowska w niedzielnym wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego „Tribuna”. “Nie boję się wydalenia ani wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o moje bezpieczeństwo. Myślę, że w tej chwili nie jest dla mnie bezpiecznie na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale odmówiono mi prawa do udziału w 200 metrów i chciałem zabrać mnie do domu.”

READ  Odkrycie w celu zwalczania ograniczeń polskiej własności zagranicznej

Podczas zimnej wojny wielu sportowców uciekało ze Związku Radzieckiego i komunistycznych krajów bloku wschodniego podczas ważnych zawodów sportowych za granicą. Chociaż po upadku Związku Radzieckiego takie działania stały się rzadsze, nadal zdarzają się dezercje z innych krajów.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Siketoliko zniknąć Po tym, jak zostawił wiadomość, że jego życie w Ugandzie jest bardzo trudne i że chce pracować w Japonii. Został znaleziony i zabrany do aresztu policyjnego. Kilku afrykańskich sportowców podobno zaginęło podczas Igrzysk w Londynie w 2012 r. – Erytrejski biegacz Winay Gebrselassie był jednym z tych, którzy ubiegali się o azyl w Wielkiej Brytanii.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Timanovskaya nie wydawała się wyruszać z zamiarem ucieczki z powodów politycznych, a zamiast tego wydawała się być zmuszona do działania po wypowiedzeniu się przeciwko oficjalnej decyzji o włączeniu jej do wyścigu, którego wcześniej nie miała. uczestniczył w. .

Sport i polityka na Białorusi

Tymanovskaya nie powiedziała dokładnie, czego obawiała się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z represjami, zostali zatrzymani i wykluczeni z drużyn narodowych za krytykę nadchodzącego rządu. masowe protesty W zeszłym roku przeciwko wieloletniemu siłaczowi Aleksandrowi Łukaszence.
Tysiące ludzi zostało aresztowanych podczas protestów, które były brutalnie stłumiony Przez władze pośród szerokiej rozpiętości Doniesienia o złym traktowaniu i torturach.

Białoruski przywódca rządził krajem przez 27 lat i przez dziesięciolecia kierował Narodowym Komitetem Olimpijskim (NKOl), zanim w lutym władzę przejął jego najstarszy syn Wiktor.

Jednak MKOl odmówił uznania syna Łukaszenki, mówiąc: w obecnej sytuacji Białoruski Komitet Olimpijski „nie odpowiednio chronił białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zabronił Łukaszence i jego synowi udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W niedzielę lider białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowskaja Wezwał Międzynarodowy Komitet Olimpijski i władze Japonii do zapewnienia bezpieczeństwa Timanowskiej i zbadania kierownictwa Państwowej Korporacji Naftowej Białorusi. Odniosła się do aresztowania dziennikarza opozycyjnego, który został zatrzymany po locie samolotem Ryanair z Grecji na Litwę nawrócony W maju zostali zmuszeni do lądowania na Białorusi.
& # 39;  Wszyscy Białorusini są zakładnikami reżimu Łukaszenki '  Obywatele są teraz odizolowani od Europy

„Porwanie Ryanaira przez reżim to dopiero początek międzynarodowego terroryzmu Łukaszenki. Porwali Pratasewicza i Sabigę oraz próbowali porwać białoruską biegaczkę Kristinę Timanoską. Wzywam władze i Międzynarodowy Komitet Olimpijski do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim białoruskim sportowcom”. – powiedziała Tikanowskaja. ćwierkać.

READ  The Power of Nature: burzliwy występ Mela Gibsona tylko powstrzymuje ten już kiepski bałagan

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) powstała w sierpniu 2020 r. podczas antyrządowych protestów przeciwko spornej reelekcji Łukaszenki, sprawującego władzę w kraju wschodnioeuropejskim od 1994 r. Zapewnia wsparcie prawne i finansowe sportowcom, którzy brali udział w wybory. mające na celu wyrażenie swoich poglądów politycznych.

W poniedziałek Kotau z BSSF powiedział, że Timanovskaya zdecyduje, gdzie złożyć wniosek o azyl. Do tej pory otrzymywała reklamy z Japonii, Polski i Czech, z których wszystkie oferują wizy.

Timanowska wypowiedziała się przeciwko działaczom sportowym na Białorusi

Tymanovskaya powiedziała białoruskiej stacji sportowej Tribuna, że ​​nigdy nie brała udziału w biegu na 400 m i była „wściekła” decyzją o włączeniu jej do sztafety.

“Nigdy w życiu nie zareagowałbym tak ostro, gdyby przyszli do mnie z wyprzedzeniem, wyjaśnili sytuację i dowiedzieli się, czy dam radę przebiec 400m, gdy będę gotowy? Ale postanowili zrobić wszystko za moimi plecami, mimo że Próbowałam się dowiedzieć” – napisała w piątek na Instagramie, ale ta informacja została po prostu zignorowana.

Chociaż jej komentarze nie wydają się polityczne, jej pozorna krytyka oficjalnej decyzji uderzyła we wrażliwe nerwy w kraju, w którym szerzy się niezgoda. coraz bardziej karanyZwłaszcza od zeszłorocznych wyborów.

Po nagraniu filmu na Instagramie, aby wyrazić swoją frustrację, powiedziała: “(Urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i żądać usunięcia filmu, jeśli chcę iść naprzód ze sportem. Na początku odmówiłem usunięcia go za długo, ale potem zrobiłem, aż przestali dzwonić ze mną ”.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w niedzielę, że Tymanowska wycofała się z igrzysk ze względu na jej „stan emocjonalny i psychiczny”, twierdzi sportowiec.

Kristina Tymanovskaya z Białorusi biega na 100 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio 30 lipca.

„Zgodnie z wnioskiem lekarzy, ze względu na stan emocjonalny i psychologiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Timanowskiej, sztab szkoleniowy narodowej drużyny lekkoatletycznej postanowił przerwać występ lekkoatletki na 32. Igrzyskach Olimpijskich” podała komisja w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

READ  Seksowna japońska pianistka Hayato Sumino oczarowuje świat muzyką Chopina

„W związku z tym prośba sportowca o udział w wyścigach kwalifikacyjnych do biegu na 200 metrów oraz w sztafecie 4×400 metrów została wycofana” – dodała.

Tymanovskaya powiedziała, że ​​przyszedł do niej psycholog, aby porozmawiać z nią w sposób, który nazwała „bzdury”.

„Żadni lekarze nie przychodzili do mnie” – powiedziała. „Nikt mnie nie badał”. “Jestem w dobrym stanie psychicznym, mimo że taka sytuacja miała miejsce. Normalnie toleruję, nie mam problemów zdrowotnych, nie mam traumy, żadnych problemów psychicznych. Byłam gotowa do biegu.”

Tymanovskaya powiedziała, że ​​Jurij Moiseevich, trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce, powiedział jej, że „ta kwestia nie jest już na poziomie Federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na wyższym poziomie”.

„Muszę zostać wyeliminowany z Igrzysk Olimpijskich, wracam do domu, ponieważ jestem w drodze do występu zespołowego” – powiedziała.

Według BSSF mąż Timanowskiej wyjechał z Białorusi i znajduje się w „bezpiecznym miejscu”.

CNN skontaktowało się z Timanovksaya, narodową reprezentacją olimpijską Białorusi i ambasadą Białorusi w Tokio, aby uzyskać więcej informacji, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Przyczynili się do tego Gaun Bay, Chandler Thornton, Muhammed Tawfik, Hannah Ritchie, Tara John i Olga Pavlova. Dodatkowe raporty Reutersa.