Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent COP28 naciska na kraje, aby osiągnęły „kompromis” klimatyczny

Prezydent COP28 naciska na kraje, aby osiągnęły „kompromis” klimatyczny

Rzadko zdarza się, aby rozmowy klimatyczne ONZ kończyły się zgodnie z harmonogramem, ale przewodniczący Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu, sułtan Al Jaber, postawił sobie ambitny cel osiągnięcia porozumienia do godziny 11:00 (07:00 GMT) we wtorek, ostatnim oficjalnym dniu konferencji. .

Wezwał prawie 200 krajów reprezentowanych na COP28 do pracy „w duchu kompromisu”, wyjścia ze „swoich stref komfortu i znalezienia wspólnej płaszczyzny, aby osiągnąć wielkie ambicje i zrównoważone wyniki”.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) rozpoczęła się w zeszłym tygodniu historycznym uruchomieniem Funduszu Strat i Szkód dla krajów zdewastowanych przez zmiany klimatyczne.

Jednak pierwszy tydzień negocjacji zakończył się w środę, a delegacje nie były w stanie przedstawić zaktualizowanej wersji projektu porozumienia opublikowanego dzień wcześniej.

W tekście pojawiają się sformułowania dotyczące wycofywania paliw kopalnych, które popierają Unia Europejska, Stany Zjednoczone, kraje wyspiarskie i kraje afrykańskie.

Ma jednak także możliwość pominięcia tej kwestii w ostatecznym tekście, co popierają Chiny, Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie.

Naukowcy ostrzegają, że emisje gazów cieplarnianych – z których większość pochodzi ze spalania paliw kopalnych – muszą do 2030 r. spaść o 43 procent w porównaniu z poziomem z 2019 r., aby świat mógł osiągnąć ambitny cel, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia procentowego.

„Będę w dalszym ciągu wzywał strony do przedstawienia wspólnych propozycji w sprawie paliw kopalnych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej, zgodnie z nauką” – powiedział Jaber na zakończenie sesji plenarnej, która zakończyła pierwszy tydzień.

Działacze klimatyczni patrzą na Jabera z głęboką podejrzliwością ze względu na jego stanowisko szefa krajowego koncernu naftowego ADNOC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ten jednak starał się rozwiać obawy, sugerując, że stopniowa redukcja paliw kopalnych jest „nieunikniona”.

– „Twarda postawa” –

Konferencja COP28 będzie miała w czwartek święto państwowe i zostanie wznowiona w piątek, kiedy ministrowie przejmą ostatnie dni negocjacji.

READ  Samolot strażacki rozbija się o turecką górę, zabijając wszystkie osiem osób na pokładzie

Simon Steele, urzędnik ONZ ds. klimatu, poskarżył się, że projekt tekstu to „worek… list życzeń i przeładowany stanowiskami”.

Dodał: „W przyszły weekend COP dostarczy szybki pociąg, aby przyspieszyć działania na rzecz klimatu. Obecnie mamy stary wagon wędrujący po chwiejnych torach”.

Sojusz Małych Państw Wyspiarskich, do którego należą niektóre z krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne, wezwał „czołowych emitentów do zwiększenia swoich zobowiązań”.

„Jeśli nam się nie uda, konsekwencje będą katastrofalne” – powiedział Prezydent NATO Cedric Schuster.

W najnowszym tekście zastosowano nowe sformułowanie wzywające do „uporządkowanego i sprawiedliwego” wycofywania.

Jedna z osób zaznajomionych z rozmowami stwierdziła, że ​​słowo „organizator” pochodzi od Jabera.

Język mógłby wskazywać na kandydata konsensusu, ponieważ dałby on krajom różne harmonogramy ograniczenia emisji w zależności od ich poziomu rozwoju i zależności od paliw kopalnych.

Zdaniem uczestników spotkania, podczas wtorkowych rozmów za zamkniętymi drzwiami Arabia Saudyjska ponownie sprzeciwiła się jakimkolwiek wzmiankom o skamieniałościach, twierdząc, że pozwoli to uniknąć „szoku związanego z wyjaśnieniem naszego stanowiska… które jest godne uwagi i jasne”.

– „Temperatura będzie nadal rosła” –

Gdy na pierwszy plan wysunęły się wyraźne podziały, Europa wezwała do zajęcia bardziej stanowczego stanowiska.

„Chcę, aby ta COP wyznaczyła początek końca paliw kopalnych” – powiedział w środę europejski komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra.

„Każda ze stron musi odejść od czerwonych linii i skierować się w stronę rozwiązań” – powiedziała AFP niemiecka wysłanniczka klimatyczna Jennifer Morgan.

„Musimy zakasać rękawy i to zrobić”.

Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry powiedział, że nadal istnieją „skomplikowane problemy” do rozwiązania, ale „nadszedł czas, aby dorośli zachowywali się jak dorośli i wykonali swoje zadanie”.

Nowy raport unijnej służby programu Copernicus ds. zmian klimatycznych w surowy sposób przypomniał, o co toczy się gra, stwierdzając, że rok 2023 będzie najcieplejszy w historii.

READ  Błąd w paszporcie kończy rodzinne wakacje

Listopad stał się szóstym rekordowym miesiącem z rzędu.

Służba podała, że ​​w listopadzie pobiła poprzedni rekord ciepła, podnosząc średnią globalną temperaturę w 2023 r. do 1,46 stopnia Celsjusza cieplejszego niż w epoce przedindustrialnej.

„Dopóki stężenie gazów cieplarnianych będzie nadal rosło, nie możemy spodziewać się innych rezultatów” – powiedział Prezydent programu Copernicus Carlo Bontempo.

dep-bl-jmi/ho-lth/imm