Wybuch wysoce zjadliwej grypy ptaków zainfekował więcej ferm drobiu w Stanach Zjednoczonych i za granicą, wywierając presję na branżę, ponieważ wirus H5N1 i pokrewne wirusy w dalszym ciągu bezprecedensowo rozprzestrzeniają się w wielu regionach świata.
Ponieważ coraz więcej krajów rozważa szczepienie drobiu w celu złagodzenia wpływu na sektor drobiarski, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała w nowym raporcie Podsumowanie polityki Powiedział, że szczepienia – jeśli zostaną przeprowadzone prawidłowo i w oparciu o badania naukowe – nie powinny stanowić bariery w handlu.
Więcej ognisk w 6 stanach
W ciągu ostatnich kilku tygodni Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zgłosiła więcej ognisk choroby u drobiu w sześciu stanach, w tym na komercyjnej farmie w hrabstwie Hardin w stanie Ohio, w której hoduje się 1,3 miliona kur niosek.
Wirus pojawił się także na większej liczbie ferm indyków w Minnesocie i Michigan oraz na fermie niosek w Kalifornii, w której hoduje się 709 000 ptaków.
W innym miejscu w Dakocie Południowej odnotowano epidemię u innego producenta ptaków łownych, a Nebraska wykryła wirusa w przydomowym stadzie.
W ciągu ostatnich 30 dni wybuch epidemii spowodował śmierć 13,2 miliona ptaków. Według APHIS od lutego 2022 r. epidemia wirusa H5N1 i związane z nią odstrzały spowodowały śmierć rekordowej liczby 79,3 mln kurczaków w 47 stanach.
Wirus H5N1 wykryty u niedźwiedzia polarnego i wiewiórki
W ramach powiązanych wydarzeń w ramach projektu APHIS odnotowano dwa kolejne odkrycia u ssaków. To pierwsze odkrycia od września, kiedy to u fok przybywających z Waszyngtonu zgłoszono obecność wirusa H5N1.
Jedno z nich obejmuje pierwsze znane znalezisko niedźwiedzia polarnego, które pochodzi z North Slope Borough, najbardziej na północ wysuniętego hrabstwa Stanów Zjednoczonych. Próbkę pobrano 1 października, a wirusa H5N1 potwierdzono 6 grudnia.
Druga to wiewiórka Aberta z Narodu Navajo w Arizonie. Próbka pobrana 26 sierpnia została potwierdzona pozytywnie na obecność H5N1 13 grudnia. Odkrycie to jest pierwszym znanym odkryciem w kraju wiewiórek, które są mięsożercami.
Więcej zdarzeń H5N1 za granicą. Japonia wykrywa H5N6 u dzikiego ptactwa
Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich kilku dni cztery kraje europejskie zgłosiły wykrycie większej liczby wirusów H5 i H5N1 u dzikiego ptactwa i drobiu. Powiadomienia Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) Mołdawia zgłosiła wykrycie pięciu wirusów H5N1 u dzikiego ptactwa i dwóch ognisk u drobiu. Polska i Rumunia zgłosiły ogniska H5N1 u drobiu, a Ukraina zgłosiła ognisko H5N1 w próbce dzikiego ptactwa.
W Azji Tajwan zgłosił przypadek dzikiego ptaka zakażonego H5N1 Japonia Zgłoszono wysoce zjadliwego wirusa H5N6 u dzikiego ptactwa; jego pierwsze wykrycie było związane z tym szczepem od 2018 r. Wiadomo, że wirus H5N6 krąży wśród drobiu w niektórych krajach azjatyckich i sporadycznie wiąże się go z infekcjami u ludzi, głównie z Chin, które jest znany jako Poważny lub intensywny. śmiertelnie.
Istniejące kontrole mogą nie być wystarczające
W swoim dokumencie politycznym dotyczącym szczepień drobiu OIE stwierdziła, że wybuch ptasiej grypy ma niszczycielski wpływ na drób i dzikie ptactwo, a także zagraża źródłom utrzymania, dostawom żywności i zdrowiu publicznemu. Grupa dodała, że wirus szybko ewoluuje i rozprzestrzenił się na nowe obszary geograficzne – ostatnim z nich jest Antarktyda – co wymaga przeglądu obecnych strategii zapobiegania i kontroli. „Rurowniejsze środki bezpieczeństwa biologicznego i masowy ubój drobiu mogą już nie wystarczyć do zwalczania choroby” – dodała.
Niektóre kraje, takie jak Chiny, rutynowo szczepią drób przeciwko wysoce zaraźliwej grypie ptaków, inne jednak się wahają, biorąc pod uwagę, że zastosowanie szczepionki mogłoby zablokować ciągły obieg i zwiększyć koszty produkcji.
W Europie Francja stała się niedawno pierwszym krajem, który wprowadził szczepienie drobiu, które stosuje się w mięsie kaczym. W odpowiedzi urzędnicy rolnictwa USA w październiku Zakaz importu Drób z Francji i jej partnerów handlowych.
Jak dotąd stosowanie szczepionki w Stanach Zjednoczonych ogranicza się do… Kondory są zagrożone Na południowym zachodzie.
Chociaż nadal istnieją obawy dotyczące stosowania szczepionek przeciwko ptasiej grypie u drobiu, WOAH zatwierdziła już ich stosowanie w oparciu o międzynarodowe standardy. Powiedziała, że kraje przeprowadzające szczepienia mogą utrzymać handel międzynarodowy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, dostarczając partnerom handlowym certyfikaty potwierdzające, że procedury są zgodne z międzynarodowymi standardami naukowymi Światowej Organizacji Zdrowia i wykazują, że są w stanie utrzymać nadzór nad wirusami po rozpoczęciu szczepień.
Grupa nalegała również, aby kraje importujące podejmowały decyzje w oparciu o ryzyko i wdrażały środki oparte na podstawach naukowych w celu osiągnięcia równowagi między bezpiecznym handlem a zapobieganiem rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka