Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ptasia grypa dotyka więcej stad drobiu, ponieważ WOAH wpływa na szczepienia i handel

Ptasia grypa dotyka więcej stad drobiu, ponieważ WOAH wpływa na szczepienia i handel

Wybuch wysoce zjadliwej grypy ptaków zainfekował więcej ferm drobiu w Stanach Zjednoczonych i za granicą, wywierając presję na branżę, ponieważ wirus H5N1 i pokrewne wirusy w dalszym ciągu bezprecedensowo rozprzestrzeniają się w wielu regionach świata.

Ponieważ coraz więcej krajów rozważa szczepienie drobiu w celu złagodzenia wpływu na sektor drobiarski, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała w nowym raporcie Podsumowanie polityki Powiedział, że szczepienia – jeśli zostaną przeprowadzone prawidłowo i w oparciu o badania naukowe – nie powinny stanowić bariery w handlu.

Więcej ognisk w 6 stanach

W ciągu ostatnich kilku tygodni Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zgłosiła więcej ognisk choroby u drobiu w sześciu stanach, w tym na komercyjnej farmie w hrabstwie Hardin w stanie Ohio, w której hoduje się 1,3 miliona kur niosek.

Wirus pojawił się także na większej liczbie ferm indyków w Minnesocie i Michigan oraz na fermie niosek w Kalifornii, w której hoduje się 709 000 ptaków.

W innym miejscu w Dakocie Południowej odnotowano epidemię u innego producenta ptaków łownych, a Nebraska wykryła wirusa w przydomowym stadzie.

W ciągu ostatnich 30 dni wybuch epidemii spowodował śmierć 13,2 miliona ptaków. Według APHIS od lutego 2022 r. epidemia wirusa H5N1 i związane z nią odstrzały spowodowały śmierć rekordowej liczby 79,3 mln kurczaków w 47 stanach.

Wirus H5N1 wykryty u niedźwiedzia polarnego i wiewiórki

W ramach powiązanych wydarzeń w ramach projektu APHIS odnotowano dwa kolejne odkrycia u ssaków. To pierwsze odkrycia od września, kiedy to u fok przybywających z Waszyngtonu zgłoszono obecność wirusa H5N1.

Jedno z nich obejmuje pierwsze znane znalezisko niedźwiedzia polarnego, które pochodzi z North Slope Borough, najbardziej na północ wysuniętego hrabstwa Stanów Zjednoczonych. Próbkę pobrano 1 października, a wirusa H5N1 potwierdzono 6 grudnia.

Cheryl Strahl/Flickr cc

Druga to wiewiórka Aberta z Narodu Navajo w Arizonie. Próbka pobrana 26 sierpnia została potwierdzona pozytywnie na obecność H5N1 13 grudnia. Odkrycie to jest pierwszym znanym odkryciem w kraju wiewiórek, które są mięsożercami.

READ  Wewnątrz ambitny plan transmisji całego całkowitego zaćmienia słońca

Więcej zdarzeń H5N1 za granicą. Japonia wykrywa H5N6 u dzikiego ptactwa

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich kilku dni cztery kraje europejskie zgłosiły wykrycie większej liczby wirusów H5 i H5N1 u dzikiego ptactwa i drobiu. Powiadomienia Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) Mołdawia zgłosiła wykrycie pięciu wirusów H5N1 u dzikiego ptactwa i dwóch ognisk u drobiu. Polska i Rumunia zgłosiły ogniska H5N1 u drobiu, a Ukraina zgłosiła ognisko H5N1 w próbce dzikiego ptactwa.

W Azji Tajwan zgłosił przypadek dzikiego ptaka zakażonego H5N1 Japonia Zgłoszono wysoce zjadliwego wirusa H5N6 u dzikiego ptactwa; jego pierwsze wykrycie było związane z tym szczepem od 2018 r. Wiadomo, że wirus H5N6 krąży wśród drobiu w niektórych krajach azjatyckich i sporadycznie wiąże się go z infekcjami u ludzi, głównie z Chin, które jest znany jako Poważny lub intensywny. śmiertelnie.

Istniejące kontrole mogą nie być wystarczające

W swoim dokumencie politycznym dotyczącym szczepień drobiu OIE stwierdziła, że ​​wybuch ptasiej grypy ma niszczycielski wpływ na drób i dzikie ptactwo, a także zagraża źródłom utrzymania, dostawom żywności i zdrowiu publicznemu. Grupa dodała, że ​​wirus szybko ewoluuje i rozprzestrzenił się na nowe obszary geograficzne – ostatnim z nich jest Antarktyda – co wymaga przeglądu obecnych strategii zapobiegania i kontroli. „Rurowniejsze środki bezpieczeństwa biologicznego i masowy ubój drobiu mogą już nie wystarczyć do zwalczania choroby” – dodała.

Niektóre kraje, takie jak Chiny, rutynowo szczepią drób przeciwko wysoce zaraźliwej grypie ptaków, inne jednak się wahają, biorąc pod uwagę, że zastosowanie szczepionki mogłoby zablokować ciągły obieg i zwiększyć koszty produkcji.

W Europie Francja stała się niedawno pierwszym krajem, który wprowadził szczepienie drobiu, które stosuje się w mięsie kaczym. W odpowiedzi urzędnicy rolnictwa USA w październiku Zakaz importu Drób z Francji i jej partnerów handlowych.

Jak dotąd stosowanie szczepionki w Stanach Zjednoczonych ogranicza się do… Kondory są zagrożone Na południowym zachodzie.

READ  Sztuczna inteligencja może przewidzieć kolejną transmisję wirusa ze zwierząt na ludzi

Chociaż nadal istnieją obawy dotyczące stosowania szczepionek przeciwko ptasiej grypie u drobiu, WOAH zatwierdziła już ich stosowanie w oparciu o międzynarodowe standardy. Powiedziała, że ​​kraje przeprowadzające szczepienia mogą utrzymać handel międzynarodowy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo, dostarczając partnerom handlowym certyfikaty potwierdzające, że procedury są zgodne z międzynarodowymi standardami naukowymi Światowej Organizacji Zdrowia i wykazują, że są w stanie utrzymać nadzór nad wirusami po rozpoczęciu szczepień.

Grupa nalegała również, aby kraje importujące podejmowały decyzje w oparciu o ryzyko i wdrażały środki oparte na podstawach naukowych w celu osiągnięcia równowagi między bezpiecznym handlem a zapobieganiem rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.