W tym raporcie badawczym omawiamy nowe badania nad przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS), ze szczególnym naciskiem na skuteczność TMS w leczeniu dużej depresji (MDD), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD) i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Skuteczność TMS w leczeniu MDD
Badacze przeprowadzili przegląd opublikowanych metaanaliz randomizowanych, kontrolowanych badań oceniających bezpieczeństwo i skuteczność TMS w leczeniu MDD. Dokonali kompleksowej analizy dostępnych dowodów i uzyskali wgląd w skuteczność TMS jako opcji leczenia. Naukowcy przeprowadzili także ponowną analizę metaanaliz, aby dokładniej zbadać skuteczność TMS.
„Nasza ponowna analiza wykazała, że kierunek i wielkość efektów leczenia różnią się znacznie w różnych warunkach” – podsumowali naukowcy. „Stwierdziliśmy również wysokie ryzyko błędu systematycznego w większości uwzględnionych przeglądów systematycznych oraz obecność wyników małych badań w niektórych metaanalizach. Z tych powodów twierdzimy, że TMS w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych może nie być tak skuteczny i może być mniej tolerowane w niektórych populacjach, niż sugeruje.” Dla niego aktualne dowody.
odniesienie
Brene S, Brodasca NE, Hodkinson A i in. Skuteczność i bezpieczeństwo przezczaszkowej stymulacji magnetycznej w leczeniu ciężkich zaburzeń depresyjnych: kompleksowy przegląd i ponowna analiza opublikowanych metaanaliz randomizowanych badań kontrolowanych.. Wielebny Psycho Klein. 2023;100:102236.
TMS w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Naukowcy ocenili skuteczność TMS w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę wielu badań i odkryli, że TMS wiąże się ze znacznym zmniejszeniem objawów OCD w porównaniu z leczeniem pozorowanym. Naukowcy zidentyfikowali także kilka potencjalnych celów neuronalnych dla TMS w leczeniu OCD.
„TMS dla wielu celów mózgowych stanowi bezpieczną i skuteczną opcję leczenia pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi” – podsumowali naukowcy. „Potrzebne są dalsze badania, aby pomóc klinicystom dostosować protokoły i cele TMS do każdego pacjenta”.
odniesienie
Gracie G, Moradi C, Seszele C. Czy przezczaszkowa stymulacja magnetyczna usprawni leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych? Systematyczny przegląd i metaanaliza bieżących celów i dowodów klinicznych. Życie (Bazylea). 2023;13(7):1494.
Leczenie stymulacji mózgu w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Naukowcy przedstawili aktualny przegląd badań dotyczących skuteczności, tolerancji i efektów poznawczych różnych metod stymulacji mózgu w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej, w tym TMS, przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (tDCS), głębokiej stymulacji mózgu (DBS) i terapii nerwu błędnego. stymulacja nerwów. (VNS), terapię elektrowstrząsową (ECT) i terapię napadów magnetycznych (MST). Omówili wyzwania stojące przed leczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej i podkreślili potrzebę przeprowadzenia dalszych badań w celu poprawy skuteczności tych metod leczenia.
„Baza dowodów dotycząca stymulacji mózgu jako dodatku lub alternatywy do leczenia farmakologicznego i psychologicznego u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową jest ograniczona, ale szybko się powiększa” – podsumowali naukowcy. „Terapie stymulacji mózgu dają szansę na leczenie wszystkich przypadków choroby afektywnej dwubiegunowej, w tym zaburzeń funkcji poznawczych w łagodnych okresach”.
odniesienie
Mutz C. Leczenie stymulacji mózgu w chorobie afektywnej dwubiegunowej. zaburzenie afektywne dwubiegunowe. 2023;25(1):9-24.
Pozwól nam usłyszeć od Ciebie! Czy chciałbyś podzielić się ze swoimi kolegami przemyśleniami na temat najnowszych badań dotyczących TMS, snu i innych dziedzin? Napisz do nas na adres [email protected].
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka