Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rekordowy Rok ZAPA – Polski Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych

WARSZAWA: ZAPA (Polski Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), zarządzany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zabezpieczył rekordową kwotę 36 mln EUR / 166 mln PLN z łącznych tantiem wypłaconych autorom i producentom w 2021 r.

ZAPA była w pełni sprawna i działała bez żadnych ograniczeń w drugim roku pandemii. Twórcy i producenci w Unii otrzymali najwyższą kwotę tantiem w historii organizacji, wynoszącą 36 mln euro / 166 mln zł.

SFP-ZAPA to jedna z najefektywniejszych organizacji zbiorowego zarządzania w Polsce. Od początku swojego istnienia konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku praw autorskich w Polsce, a także pozycję międzynarodową. Negocjuje i podpisuje umowy z użytkownikami publicznymi i prywatnymi, współpracuje z wieloma organizacjami krajowymi i zagranicznymi oraz monitoruje dynamiczny rynek operatorów kablowych. Podstawowym elementem działalności SFP-ZAPA jest właściwa identyfikacja utworów audiowizualnych, pozwalająca na szybkie wypłaty tantiem należnych twórcom i producentom, a także wspieranie walki z piractwem w obiegu utworów filmowych.

Zarówno autorom, jak i producentom wypłacono wyższe kwoty niż planowano na 2021 r. Wynikało to m.in. filmowcy po ponad 10 latach starań, negocjacji i sporów sądowych z wiodącymi multipleksami. Jak donosi Unia: w pierwszej kolejności rozliczono lata 2011-2013 (Cinema City) oraz 10/2009-2017 (Helios) i 11/2010-2017 (Multikino). W 2022 r. planowane są wypłaty i wpłaty na kolejne lata wyświetlania filmów w kinach Helios i Multikino (2018-2020) oraz obecne wypłaty za działające filmy w kinach w 2021 r. Wypłaty nadal nie będą uwzględniały zaległości od Cinema City, z którym SFP-ZAPA toczy nadal spory sądowe dotyczące pozostałych zaległych terminów. Warto dodać, że po raz pierwszy SFP-ZAPA otrzymała tantiemy od zagranicznych serwisów VOD, głównie od Netflixa, dla polskich twórców.

READ  Polska chce poluzować unijny program metanowy, boi się ogromnych kar - EURACTIV.pl