Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska zaprzecza wtargnięciu wojskowego helikoptera w białoruską przestrzeń powietrzną

Polska zaprzecza wtargnięciu wojskowego helikoptera w białoruską przestrzeń powietrzną

Białoruś podała, że ​​do zdarzenia doszło w przygranicznym rejonie Grodna. (reprezentacja)

Warszawa, Polska:

Polska w piątek zaprzeczyła jakoby helikopter wojskowy wleciał w przestrzeń powietrzną Białorusi, nazywając twierdzenia Mińska „kłamstwami i prowokacjami” w czasie rosnących napięć między sąsiadami.

Stosunki między Mińskiem a Warszawą, zamrożone od lat, osiągnęły nowy poziom, odkąd białoruski siłacz Aleksander Łukaszenka pozwolił Moskwie wykorzystać swój kraj do ataku na Ukrainę.

Białoruś podała, że ​​do zdarzenia doszło w obwodzie grodzieńskim przy granicy, który rozciąga się na długości około 400 kilometrów.

„To kłamstwa i prowokacje ze strony białoruskiej” – stwierdził Jacek Koriszewski, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP.

„Zdecydowanie nie doszło do takiego naruszenia. Tak wynika z komunikatów pilota i zapisów systemu radarowego” – powiedział AFP.

Białoruska służba graniczna zamieściła skargę na Telegramie i pokazała helikopter przelatujący nad granicą.

„Polski helikopter wojskowy Mi-24 przekroczył granicę państwową na bardzo małej wysokości, wleciał na wysokość 1200 metrów w głąb terytorium Białorusi, po czym zawrócił” – głosi komunikat.

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że wezwało polskich urzędników i „strona polska powinna udzielić odpowiednich wyjaśnień i przeprowadzić dokładne śledztwo”.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński powiedział: „To może być białoruska prowokacja, co jest całkowicie naturalne”.

„Będziemy analizować sytuację. Do wypowiedzi strony białoruskiej należy jednak podchodzić z dużą ostrożnością” – powiedział telewizji Polsat News.

Między obydwoma krajami odnowiły się napięcia, zwłaszcza odkąd rosyjscy najemni bojownicy Wagnera wkroczyli na Białoruś po krótkotrwałym buncie przeciwko rosyjskiej armii w czerwcu.

W zeszłym tygodniu Polska i kraje bałtyckie zażądały od Białorusi wydalenia bojowników Wagnera.

Łukaszenka nazwał te żądania „absurdami” i zarzucił tym krajom „fantazjowanie o obecności prywatnego personelu wojskowego Wagnera na naszym terytorium”.

(Poza nagłówkiem, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

READ  Emerytowana kolarka górska Włoszczowska wygrała rundę World Series polskiego Crawl