Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rover rozwiązuje zagadkę „tajemniczej chaty” księżyca


Yutu 2, sonda i łazik sondy Chang’e 4, uchwycił tajemniczy, ale intrygujący obraz około 80 metrów od swojej lokalizacji podczas 36 dnia księżycowego misji, jak donosi chiński kanał naukowy Our Space, który opublikował najnowsze notatki maszyny w grudniu. 3. (Zdjęcie / nasza przestrzeń)

Kolorowe panoramiczne obrazy z Yutu 2 pokazują skałę w kształcie królika

Chiński księżycowy statek kosmiczny Yutu 2 przebył ponad kilometr do powierzchni Księżyca i nadal działa dobrze, według Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej.

Administracja poinformowała w sobotę, że dystans pokonany przez łazik osiągnął jeden kilometr w czwartek wieczorem. Późną nocą robot przesunął się około 1004 metrów po powierzchni Księżyca.

Dodał, że Yutu 2, drugi księżycowy statek kosmiczny Chin, był w sesji roboczej przez 38 dni księżycowych od 27 grudnia i jest „w normalnym stanie”.

Dzień księżycowy jest równy 14 dniom na Ziemi, a noc księżycowa ma tę samą długość. Podczas księżycowej nocy temperatura spada poniżej -180 stopni Celsjusza, a światło słoneczne nie zapewnia zasilania dla statku.

Podczas 38. sesji kontrolerzy misji ujawnili prawdę kryjącą się za „tajemniczą chatą”, którą Yutu 2 odkrył podczas 36. sesji i wydawał się być szarym sześcianem wyłaniającym się nad srebrną kulą.

Zdjęcie nadwozia opublikowane przez inżynierów w Beijing Aerospace Control Center na początku grudnia natychmiast przyciągnęło uwagę miłośników mediów i kosmosu na całym świecie.

Chińscy naukowcy również byli zafascynowani tym obiektem i poprosili kontrolerów o pchanie łazika w jego kierunku.

Po pokonaniu kilku przeszkód na swojej drodze robot podszedł do „chatki” i za pomocą panoramicznego aparatu zrobił jej kolorowe zdjęcia.

Na podstawie zdjęć przesłanych z powrotem na Ziemię kontrolerzy naziemni stwierdzili, że obiekt jest skałą w kształcie królika. Postanowili jednak przenieść łazik blisko ciała podczas nadchodzącej sesji dnia księżycowego, aby dokładniej zbadać skałę i przyległy krater, podała administracja kosmiczna.

READ  Hubble uchwycił wirujące galaktyczne trio

Do niedzieli Yutu 2 działał przez 1102 ziemskich dni, ugruntowując swoją pozycję najdłużej jeżdżącego łazika na Księżycu. Rekord był wcześniej w posiadaniu jego poprzednika – Yutu – który pracował na Księżycu przez 972 dni, znacznie przekraczając zaplanowaną trzymiesięczną żywotność.

Yutu 2 jest częścią trwającej misji zrobotyzowanej sondy Chang’e 4, pierwszej próby ludzkości polegającej na wylądowaniu i uważnym obserwowaniu odległej strony Księżyca. Misja została wystrzelona przez rakietę nośną Long March 3B w grudniu 2018 r. w centrum wystrzeliwania satelitów Xichang w prowincji Syczuan.

Sonda wykonała miękkie lądowanie po drugiej stronie 3 stycznia 2019 r. i wystrzeliła Yutu 2, aby okrążyć i zbadać miejsce lądowania w Basenie Antarktycznym – Aitken, największym i najgłębszym basenie znanym w Układzie Słonecznym.

Pod koniec listopada chińscy naukowcy z State Key Space Weather Laboratory, obsługiwanego przez Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej Chińskiej Akademii Nauk, opublikowali ważne odkrycie naukowe udostępnione przez Yutu 2 w wydaniu Nature Astronomy z tego miesiąca.

Powiedzieli, że znaleźli pozostałości chondrytów węglowych po drugiej stronie księżyca na obrazach hiperspektralnych w zakresie widzialnej podczerwieni wykonanych przez łazik.

Chondryty węglowe to meteoryty, które powstały w pasie planetoid w pobliżu Jowisza i są uważane za jedne z najstarszych obiektów w Układzie Słonecznym. Według naukowców kierowanych przez Liu Yanga ich obecność na Księżycu może nadal służyć jako źródło wody na jego jałowej powierzchni.