Nieczęsto zdarza się, że kraj zmienia stolicę, ale właśnie to planuje zrobić jeden z najbliższych sąsiadów Australii – ale czy skoczył rekina?
Indonezja, jeden z najbliższych sąsiadów Australii i czwarty pod względem liczby ludności kraj na świecie, pracuje nad dotrzymaniem wyznaczonego na koniec 2024 r. terminu przeniesienia swojej stolicy z tonącej, przeludnionej Dżakarty do „zielonego, leśnego miasta” na Borneo, oddalonego o ponad 1000 kilometrów. .
Polityczne centrum Indonezji ma zostać przeniesione z Dżakarty na wyspie Jawa do Nusantary, położonej w prowincji Borneo we wschodnim Kalimantanie, gdzie 40 procent obecnej stolicy tonie poniżej poziomu morza.
Taki krok to wizja indonezyjskiego prezydenta Joko Widodo, który w październiku przyszłego roku przekaże prezydenturę Prabowo Subianto.
Oczekuje się, że nowa stolica Indonezji będzie w pełni gotowa do 2045 r., ale plan zakładał, że rząd zacznie się tam przenosić na początku 2024 r.
Już teraz nękane kontrowersjami dotyczącymi lokalizacji lokalizacji, istnieją obecnie obawy, że przeprowadzka niektórych wydziałów w 2024 r. może nie pójść zgodnie z planem.
Według szacunków rządowych projekt będzie kosztował 45,2 miliarda dolarów, a około 20 procent tych kosztów mają pokryć środki podatników.
Dżakarta zapewniła znaczące zachęty podatkowe dla: Przyciągnij potencjalnych inwestorówm.in. z Arabii Saudyjskiej i Chin.
Sekretarz władz Nusantara, Ahmad Adejaya, powiedział AFP w 2023 r., że zapewnił również wsparcie trzech deweloperów na sfinansowanie mieszkań o wartości 4 miliardów dolarów australijskich.
Finansowanie okazało się jednak nieuchwytne i ogłoszono kilka zobowiązań. Japońska grupa technologiczna SoftBank wycofała w marcu swoje wsparcie dla projektu, nie podając szczegółów.
Indonezja stoi przed wyzwaniem w zakresie transportu i finansowania otwarcia Nusantary przed końcem kadencji prezydenta Widodo, co rodzi obawy o możliwość pójścia na skróty.
Eka Permanasari, profesor projektowania urbanistycznego na Uniwersytecie Monash w Indonezji, ostrzegła, że wciąż pozostaje wiele „pracy domowej do odrobienia”.
Dlaczego ten krok?
Rząd Indonezji planuje przenieść swoją stolicę, Dżakartę, ze względu na wyzwania klimatyczne i środowiskowe, notoryczne natężenie ruchu i złą jakość powietrza.
Wyzwania stojące przed głównymi miastami Azji Południowo-Wschodniej wynikające z powodzi, osiadania gruntów i podnoszącego się poziomu mórz utrudniają życie ponad 10,5 miliona ludzi.
Do 2050 r. prawie 25% miast po zachodniej stronie Jawy może znaleźć się pod wodą.
Dżakarta tonie, ponieważ Niezrównoważone wyczerpywanie się wód gruntowych powodując jego opadnięcie, ale miasto tonie z powodu podnoszącego się poziomu mórz w związku z globalnym ociepleniem.
Niedawno Edvin Alderian, profesor meteorologii i klimatologii w BPPT Indonezja, powiedział, że budowa nowej stolicy „tylko napędza problem”.
Dodał, że posunięcie to nie zapobiegnie coraz intensywniejszym deszczom i powodziom, które w Dżakarcie stają się coraz częstsze, a w przyszłości mogą wystąpić w Nusantarze.
„Obawiam się, że w Kalimantanie będzie już wiele powodzi” – powiedział.
Prezydent Widodo planuje w sierpniu tego roku zorganizować w Nusantara obchody 79. Dnia Niepodległości Indonezji.
Celem jest ukończenie podstawowej infrastruktury dla około 500 000 mieszkańców.
„Zielona wizja” czy „katastrofa ekologiczna”
Naukowcy zajmujący się ochroną środowiska ostrzegają, że budowa megamiasta przyspieszy wylesianie jednego z największych i najstarszych lasów tropikalnych na świecie, którego wiek szacuje się na ponad 100 milionów lat.
„Będzie to ogromna katastrofa ekologiczna” – powiedział AFP Uli Arta Siajyan, działacz na rzecz lasów z grupą ekologiczną Walhi.
Wyspa, którą Indonezyjczycy nazywają „płucami świata” – którą dzieli z Malezją i Brunei – jest domem dla długonosych małp, lampartów mglistych, makaków warkoczyków, latających lisów i najmniejszych nosorożców na świecie.
Rząd Indonezji planuje, że do 2045 r. Nusantara będzie liczyła 1,9 miliona mieszkańców, co spowoduje falę działalności ludzkiej i przemysłowej do serca Borneo.
Przeniesienie na obszar o powierzchni 2560 kilometrów kwadratowych jest następstwem przeniesienia stolicy z Brazylii do Brasilii i Birmy do wymarłego miasta Naypyidaw.
Dramatyczne zmiany w topografii Ziemi i katastrofy spowodowane przez człowieka, które mogą po nich nastąpić, „będą poważne i trudne do złagodzenia w porównaniu z klęskami żywiołowymi” – powiedział Siagian.
Indonezja odnotowuje już jeden z najwyższych na świecie wskaźników wylesiania związanego z górnictwem, rolnictwem i pozyskiwaniem drewna i jest oskarżana o umożliwianie przedsiębiorstwom prowadzenia działalności na Borneo przy niewielkim nadzorze.
Rząd twierdzi jednak, że chce rozszerzyć rozwój gospodarczy – od dawna skupiający się na gęsto zaludnionej Jawie – na rozległy kraj archipelagowy.
Prezydent Widodo, którego kadencja kończy się w tym roku, przedstawił utopijną wizję „zielonego” miasta czterokrotnie większego od Dżakarty, w którym mieszkańcy będą mogli podróżować autobusami elektrycznymi.
Szef władz miasta, były prezydent Bambang Susantono, przedstawił reporterom wstępny plan w połowie grudnia 2022 r., zobowiązując się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. w – jak to określił – pierwszym na świecie „zrównoważonym leśnym mieście”.
Architekt Sofiane Sibarani Jest odpowiedzialny za stworzenie planu generalnego dla nowego miasta, obejmującego wszystko, od map drogowych po system transportowy. Upierał się, że jego plan przewiduje „minimalne zmiany w środowisku”.
Siparani opisał miasto wyłaniające się z lasu, zamiast je zastępować.
„Próbujemy stworzyć (miasto), które współpracuje z naturą, a nie przeciwko niej” – powiedział.
Początkowe projekty obejmują parlament, domy robotnicze, tamę, wielki meczet i pałac prezydencki w kształcie potężnego, legendarnego ptaka Garuda.
Eksperci, w tym Sibarani, ostrzegają jednak władze przed lekkomyślną budową.
„Obawiam się, że jeśli się pospieszę, możemy dojść do porozumienia” – powiedział.
Pozostają obawy ludności tubylczej
Oprócz wpływu na środowisko istniały obawy, że Nusantara, co oznacza „archipelag”, może również wyprzeć starożytne społeczności tubylcze.
Sibokdin, przywódca lokalnego plemienia Balików, występującego pod jednym imieniem, powiedział AFP w 2023 r. o swoich obawach, że rozwój sytuacji zniechęci jego lud.
Podobnie jak inne rdzenne grupy na Borneo, codzienne potrzeby tysięcy Balików zależą od lasu.
Sebokden twierdzi, że ponad 90% lasów, których plemię wykorzystuje do polowań i żerowania, zostało już zniszczonych w wyniku działalności komercyjnej od lat 70. XX wieku.
Pobliski cmentarz plemienny został zburzony w związku z projektem tamy, co pozostawiło go „załamanego”.
„Nasze ślady zostały zatarte” – oznajmił.
Choć urzędnicy zobowiązali się do poszanowania praw ludności tubylczej i przyznania rekompensat osobom dotkniętym przez Nusantarę, urzędnicy regionalni oświadczyli, że zweryfikują wszystkie roszczenia do gruntów i przyjmą jedynie dowód własności.
Sebokden powiedział, że nie wszystkie obszary plemienia Balik zostały oficjalnie uznane.
„Kiedy nadejdzie nowa stolica, dokąd będziemy mogli się udać?” Spytał.
Od czasu ogłoszenia lokalizacji stolicy wzrosła liczba nielegalnych wtargnięć do rezerwatu orangutanów, w którym żyje około 120 orangutanów.
Sanktuarium znajduje się na terenie przeznaczonym pod przyszłą rozbudowę w Nusantara.
„Kopalnie i spekulanci ziemią wkraczają na nasz teren”. Fundacja Przetrwania Orangutanów Borneo – powiedział niedawno dyrektor generalny (BOSF), Jamartin Sihite.
W ostatnich latach rzekomo zniszczono około 40 procent z 1800 hektarów ponownie zalesionego obszaru rezerwatu.
Nowe zdjęcia satelitarne pokazują szybkie wylesianie i oczyszczanie gleby
NASA opublikowała niedawno zdjęcia wykonane przez Landsata 8 i Landsata 9, pokazujące szybki postęp budowy w ciągu zaledwie dwóch lat.
Migawka z kwietnia 2022 r. pokazuje niewiele więcej niż małą osadę, kilka głównych dróg i przede wszystkim gęsty, zielony las.
Na migawce z dnia 19 lutego 2024 r. widać sieć oczyszczonych arterii komunikacyjnych, widoczne poszerzenia i dodatkowe oczyszczenie istniejących dróg oraz duże, równe tereny zabudowy.
Obserwatorium Ziemi NASA „(Gleba) jest wystawiona na działanie sieci dróg wykutych w lesie” – zauważył.
Transmisja programu ABC Progress Problems
Budowa rozpoczęła się w lipcu 2022 r., a Nusantara była budowana etapami.
Mamy nadzieję, że „podstawowy” obszar rządowy dla ministerstw i urzędów zostanie ukończony w tym roku.
Korespondent ABC Foreign Channel Nadając w tym tygodniu materiał filmowy z niedawnej wizyty w mieście, stwierdziłem, że „przed nami długa droga, zanim początkowa część Nusantary będzie nadawała się do zamieszkania i pracy urzędnikom”.
Z materiału filmowego wynika, że nawet dotarcie na miejsce spowodowało problemy, gdyż załoga zablokowała pojazd na drodze, zanim przesiadła się na pojazd z napędem na cztery koła i dokończyła podróż.
Zdjęcia z tej historii pokazały, że większość centrum rządowego, w tym pałac prezydencki, jest wciąż w budowie.
Do Prabowo Subianto, prezydenta-elekta Indonezji, dołączy syn swojego poprzednika jako wiceprezydent, co sygnalizuje kontynuację projektu.
Liczba pracowników, którzy przeniosą się do Nusantary w 2024 roku, została już zmniejszona o dwie trzecie Program podał.
W odcinku wystąpi lokalna królowa piękności Natasya Priyanka, koronowana na „Miss East Kalimantan”, która została wybrana na oficjalną twarz Nusantary w celu promowania wizji rządu.
Powiedziała ABC Termin jest „bardzo napięty”, dodając, że „jest presja”.
„Występuje presja” – powiedziała także Susantono w programie.
„Będzie to wyzwanie dla każdego, kto podejmie się tej pracy, ponieważ stworzymy nie tylko stolicę, ale miasto zrównoważone, które będzie spełniać wszystkie zasady ekologii, inteligentnej, włączającej, odpornej i zrównoważonej”.
-Wraz z Agence France-Presse
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych