*
Działalność fabryk w Chinach nieoczekiwanie spadła w październiku
*
Wzrost gospodarczy w Czechach słabnie w trzecim kwartale
*
Polski CPI wzrósł w październiku o 6,5% rok do roku
*
Rubel rosyjski wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy powyżej 92 w stosunku do dolara
*
Akcje spadły o 0,6%, a kursy walut pozostają bez zmian
Napisane przez Johana M. Cheriana
31 października (Reuters) – Apetyt na ryzyko spadł we wtorek, a indeksy giełdowe oscylowały w pobliżu najniższych poziomów od 11 miesięcy po tym, jak dane pokazały, że aktywność produkcyjna w Chinach spadła w październiku, podczas gdy notowania walut były umiarkowane w oczekiwaniu na decyzję w sprawie stóp procentowych w USA pod koniec tygodnia.
Indeks MSCI Emerging Markets Index spadł o 0,6% pod presją największych spółek z Chin i Hongkongu, które straciły odpowiednio 0,3% i 1,7%.
Działalność produkcyjna w Chinach nieoczekiwanie spadła w październiku, co podkreśla zadanie stojące przed decydentami w drugiej co do wielkości gospodarce świata, którzy starają się ożywić wzrost gospodarczy w obliczu wielu wyzwań w kraju i za granicą.
„Duże spółki w dalszym ciągu poprawiały się, ale w wolniejszym tempie. Jednakże działalność średnich i małych spółek pozostawała na obszarze spadków” – napisał w notatce Brandon Yu-Sheng Tan, analityk ds. wymiany walut i rynków wschodzących w Commerzbank.
„Składniki PMI wskazują na słabnącą dynamikę wzrostu produkcji. Popyt był słabszy, a nowe zamówienia eksportowe pozostały słabe.”
Akcje rynków wschodzących są na dobrej drodze do spadku o 3,9% w październiku, trzecim z rzędu miesiącu spadków, przy czym indeksy z Chin, Tajwanu, Korei Południowej, Indii, Turcji i Republiki Południowej Afryki należą do największych stratnych.
Tymczasem koszyk walut rynków wschodzących pozostał cichy o godzinie 09:03 GMT i zmierza w kierunku płaskiego końca miesiąca.
Jednak izraelski szekel miał stracić 5,3%, co stanowi najgorszy miesięczny wynik od lutego, gdy konflikt kraju z Hamasem doprowadził do wyprzedaży.
W październiku nastroje inwestorów zdominowały obawy o dalsze utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej w USA, wątpliwości co do ożywienia gospodarczego w Chinach oraz napięcia geopolityczne.
Podczas wtorkowej sesji czeska korona spadła o 0,1% w stosunku do euro po tym, jak wstępne dane pokazały, że czeska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale o więcej niż oczekiwano o 0,6% rok do roku.
Oczekuje się, że pod koniec tygodnia lokalny bank centralny stanie przed bliskim głosowaniem w sprawie rozpoczęcia obniżania stóp procentowych z najwyższych poziomów od ponad dwóch dekad w tym czasie lub w grudniu, jak wykazało sondaż.
Złoty wzrósł o 0,1% po tym, jak wstępne dane pokazały, że inflacja cen towarów i usług konsumenckich we wrześniu była niższa od oczekiwań i wyniosła 6,5% rok do roku.
Rubel rosyjski wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, przekraczając 92 w stosunku do dolara, kontynuując swój marsz po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych w piątek.
Rynki wenezuelskie będą w centrum uwagi jeszcze dziś, gdy Sąd Najwyższy kraju zawiesił wyniki prawyborów prezydenckich opozycji, które odbyły się w tym miesiącu, co skłoniło Waszyngton do zagrozenia wycofaniem się ze złagodzenia sankcji nałożonych na sektor naftowy. (Raport: Johan M. Cherian w Bengaluru; redakcja: Jan Harvey)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu