Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rzadkie komórki płuc odgrywają ważną rolę w mukowiscydozie: badanie, ET HealthWorld

Rzadkie komórki płuc odgrywają ważną rolę w mukowiscydozie: badanie, ET HealthWorld

LO: Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Iowa wykazało, że komórki jonowe płuc, które są rzadkimi komórkami płuc, pomagają wchłaniać wodę i sól z powierzchni dróg oddechowych. To zachowanie komórek jest dokładnie odwrotne od oczekiwanego i może mieć wpływ na chorobę płuc spowodowaną mukowiscydozą (CF).

Naukowcy odkryli komórki jonowe, rodzaj komórek występujących w skrzelach ryb i skórze żab, w wyściółce ludzkich płuc i dróg oddechowych pięć lat temu.

Te jonocyty płuc wzbudziły zainteresowanie badaczy mukowiscydozy, ponieważ chociaż stanowią tylko około 1 procent wszystkich komórek wyściółki dróg oddechowych, zawierają około połowy całkowitej ilości CFTR, wadliwego białka mukowiscydozy.

Wiadomo, że kanały CFTR w komórkach wydzielniczych dróg oddechowych wydzielają jony chlorkowe z komórki do cienkiej warstwy płynu pokrywającej powierzchnię dróg oddechowych. Ten płyn powierzchniowy dróg oddechowych odgrywa istotną rolę w obronie płuc przed zarazkami i szkodliwymi cząsteczkami.

Kontynuuj poniżej

Ponieważ woda „podąża” za solą, napływ jonów chlorkowych sprzyja zwilżaniu powierzchni dróg oddechowych. Z kolei nowe badanie wykazało, że kanały CFTR w komórkach jonowych działają odwrotnie; Pochłaniają jony chlorkowe i wspomagają wchłanianie wilgoci.

„Kluczową cechą, która umożliwia komórkom jonowym absorpcję chlorku, jest własny kanał chlorku paratenowego komórki jonowej, zlokalizowany na błonie naprzeciwko komórki w stosunku do kanału CFTR” – mówi dr Ian Thornell, adiunkt ds. badań chorób wewnętrznych w ION i starszy autor nowego badania. Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation z 16 października. „Wspólnie te dwa kanały tworzą kanał chlorkowy przechodzący przez komórkę jonową, który pomaga odprowadzać płyn wyściełający drogi oddechowe do organizmu”.

  • Opublikowano 28 października 2023 13:54 IST

Najczęściej czytane w branży

Dołącz do społeczności ponad 2 milionów profesjonalistów z branży

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze spostrzeżenia i analizy.

Pobierz aplikację Świat eZdrowia

  • Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym
  • Zapisz swoje ulubione artykuły

READ  Naukowcy z NASA wykryli tsunami poprzez dudnienie w atmosferze