Głaz wypełniony oliwinem został zebrany przez łazik NASA, a zespół napisał na Twitterze: „Kolejny mały kawałek Marsa do zabrania ze sobą”.
Jest to trzecia z serii próbek, które łazik wielkości SUV-a zbierze podczas swojego pobytu na Czerwonej Planecie, pozostawiając go w przyszłej misji powrotu na Ziemię.
Łazik NASA Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie w lutym, powoli przemierzając dno krateru Jezero o szerokości 28 mil.
„Moja najnowsza próbka pochodzi ze skały wypełnionej oliwinem, a mój zespół naukowy ma wiele pomysłów na to, jak się tam dostała” – napisała na Twitterze amerykańska agencja kosmiczna. Hipotezy latają! zasady nauki.
Nie ma żadnych szczegółów na temat tych hipotez, ale oliwin jest krzemianem magnezu i żelaza i stanowi większość górnego płaszcza Ziemi.
Głaz wypełniony oliwinem został zebrany przez łazik NASA, a zespół napisał na Twitterze: „Kolejny mały kawałek Marsa do zabrania ze sobą”.
To trzecia z serii próbek, które łazik wielkości Sportsmana zbierze podczas pobytu na Czerwonej Planecie, pozostawiając go w przyszłej misji powrotu na Ziemię.
Łazik ma 43 tytanowe rurki, a kiedy znajdzie interesujący kawałek skały, przenosi próbkę do jednej z tych rurek w celu późniejszego pobrania.
Miliardy lat temu, sięgając początków Układu Słonecznego, krater Jezero zawierał deltę jeziora i rzeki, co czyni go dobrym miejscem do szukania oznak „życia”.
Podstawowym zadaniem wytrwałości jest sprawdzenie, czy może znaleźć szczątki lub skamieliny chemiczne, które wskazują na to długotrwałe życie mikrobiologiczne.
W ramach tego procesu wystrzeliwuje swój laser w skały, zakłócając próbki gleby i umieszczając najlepsze, co może znaleźć w tytanowych rurkach.
Pierwsze dwie próbki zostały pobrane na początku września ze skały zwanej „Rochette” przez zespół wytrwałości w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
Sukces przyszedł po nieudanej próbie umieszczenia kamienia w probówce, co NASA obwiniało o skałę za „niespodziewanie kruchy”.
Najnowszy okaz pochodzi z gęstej, nierównej łaty zwanej „Séítah”, co Navajo oznacza „pośród piasków”.
Obszar obejmuje grupę wielowarstwowych skał, które zdaniem zespołu JPL mogą być oznaką przepływu wody.
„Uwarstwione skały, takie jak ta, często powstają w wodzie i mogą zawierać wskazówki dotyczące ich środowiska” – napisała agencja kosmiczna na Twitterze.
Według współpracownika wytrwałości, Erin Gibbons z McGill University w Kanadzie, każda warstwa ujawnia szczegóły warunków środowiskowych, w których powstały te skały, a grubość warstwy i zmiany tekstury wskazują na zmiany w środowisku.
„Ponadto, badając kierunki przechylenia warstw, ustaliliśmy, że skały Setah są prawdopodobnie najstarszymi odkrytymi skałami w całym kraterze Jezero” – napisał Gibbons na swoim blogu.
W ten sposób Sittah wyznacza początek dostępnego zapisu geologicznego i zapewnia raz na misji okazję do zbadania pełnego zakresu ewolucji krajobrazu.
Nie ma żadnych szczegółów na temat tego, co oznacza odkrycie oliwinu, ale jest to krzemian magnezu i żelaza, który stanowi większość górnego płaszcza Ziemi.
Amerykańska agencja kosmiczna napisała na Twitterze 16 listopada: „Moja najnowsza próbka pochodzi ze skały obciążonej oliwkową zielenią, a mój zespół naukowy ma wiele pomysłów na to, jak się tam dostała. Hipotezy latają! zasady nauki
NASA planuje misję zwrócenia około 30 próbek na Ziemię w latach 30. XX wieku, kiedy naukowcy będą mogli przeprowadzić bardziej szczegółową analizę, która może potwierdzić obecność życia mikrobiologicznego.
Jednak sama wytrwałość nie zwraca próbek na Ziemię – gdy łazik dotrze do odpowiedniego miejsca, rurki opadną na powierzchnię Marsa, aby zostały zebrane przez przyszłą misję poszukiwawczą, obecnie opracowywaną.
Gdy Perseverance zbierze próbki z Marsa, zrzuci je w odpowiednie miejsce na powierzchni Marsa w celu zebrania przez przyszłą misję poszukiwawczą, która jest obecnie opracowywana.
Obecnie NASA i Europejska Agencja Kosmiczna planują wystrzelenie dwóch kolejnych statków kosmicznych, które opuszczą Ziemię w 2026 roku i dotrą do Marsa w 2028 roku.
Pierwszy z nich rozmieści mały łazik, który toruje sobie drogę do wytrzymałości, podnosząc wypełnione rurki do pobierania próbek i przenosząc je do „łazika marsjańskiego wznoszącego się” – małej rakiety.
NASA Perseverance wylądowała na Czerwonej Planecie w lutym, powoli przemierzając dno krateru Jezero o szerokości 28 mil.
Podstawowym zadaniem Perseverance jest sprawdzenie, czy może znaleźć pozostałości chemiczne lub skamieniałości, które wskazują na to długotrwałe życie mikrobiologiczne.
Łazik ma 43 tytanowe tuby, a kiedy znajdzie kawałek misji wbijania skał, który chcesz zbadać, ładuje skały do jednej z tych tub w celu późniejszego zebrania.
Ta rakieta wystartuje – stając się pierwszym obiektem wystrzelonym z powierzchni Marsa – i umieści kontener na orbicie Marsa, co oznacza, że będzie unosić się w przestrzeni kosmicznej.
W tym momencie trzeci i ostatni statek kosmiczny biorący udział w trudnej operacji manewruje obok pojemnika z próbką, podniesie go i zwróci na Ziemię.
Zapewnienie jej powrotu do ziemskiej atmosfery zakończy się sukcesem i wyląduje na Ziemi na poligonie wojskowym w stanie Utah w 2031 roku, co oznacza, że próbki marsjańskie nie będą badane przez kolejne 10 lat.
Perseverance odbył również podróż na Marsa wyposażony w odłączany 4-funtowy (1,8 kg) automatyczny helikopter zwany Ingenuity.
Śmigłowiec wykonuje serię lotów o coraz większej złożoności nad Czerwoną Planetą, zaczynając od pierwszego lotu 19 kwietnia.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka