Nowy sondaż dziewięciu dużych krajów wskazuje, że jako wiodące supermocarstwo zdecydowanie preferowane są Stany Zjednoczone, a nie Chiny.
dlaczego to ma znaczenie: Fundacja Grupy Eurazja (EFG) głosować Jest to najnowsza wskazówka, że wiele osób na całym świecie z niepokojem obserwuje wzrost Chin.
podziel to: Większość w Indiach, Nigerii, Polsce i Brazylii – a także pluraliści w Egipcie i Meksyku – wierzy, że wpływy USA w ich regionie były ogólnie pozytywne w ciągu ostatnich 20 lat.
- W Chinach 62% uważało, że było to negatywne.
To stosunkowo nowe zjawisko W Chinach. Kiedy EFG po raz pierwszy przeprowadził tę ankietę w 2019 r., tylko 17% chińskich respondentów miało ogólnie negatywne opinie na temat Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później robi to 45%.
- Według ostatnich sondaży z Bio A Gallup.
- Nie wolisz Waszyngtonu od Pekinu na całym świecie. EFG ustalił w 2021 r., że dwie trzecie Rosjan wolałoby, aby Chiny były wiodącą światową potęgą.
- Spośród dziewięciu krajów w nowym sondażu EFG głównym powodem wyboru Stanów Zjednoczonych było to, że były one „wiarygodnym partnerem gospodarczym”, podczas gdy głównym powodem wyboru Chin był fakt, że były „dobrym przykładem rozwoju narodowego”.
EFG zapytał też o dwie inne osoby Amerykański eksport: kultura popularna i „idee demokracji”.
- Podczas gdy przesłuchania z 6 stycznia w Waszyngtonie uwydatniły kruchy stan amerykańskiej demokracji, zdecydowana większość w Nigerii, Indiach, Polsce, Brazylii i Egipcie pozytywnie ocenia amerykańską demokrację i chce, aby ich system rządów stał się bardziej podobny do amerykańskiego.
- Nawet w Chinach 32% postrzega „amerykańskie idee demokracji” jako pozytywne, chociaż jest to mniej niż 45% w 2019 r. Tymczasem 28% chce, aby rząd Chin stał się bardziej podobny do Ameryki.
- Amerykańska soft power pozostaje silna. Zdecydowana większość w każdym kraju z wyjątkiem Egiptu uważa, że amerykańskie filmy, muzyka i telewizja wywarły pozytywny wpływ na ich kraje. Łącznie z Chinami.
kierunek: Pozytywne opinie na temat Stanów Zjednoczonych dramatycznie wzrosły w Niemczech, Japonii i Meksyku, odkąd Donald Trump opuścił urząd.
- Jednak respondenci w Japonii i Niemczech mają ambiwalentny stosunek do amerykańskich wpływów i współpracy wojskowej z ich amerykańskimi sojusznikami. (Większość w Japonii jest „neutralna” w obu kwestiach).
- Natomiast respondenci ankiety w Polsce, Indiach, Nigerii i Brazylii zdecydowanie popierają współpracę z armią amerykańską.
- Jednak w Egipcie, który jest jednym z największych odbiorców amerykańskiej pomocy wojskowej, 60% negatywnie ocenia współpracę wojskową z USA.
Więcej ankiety:
- Pluraliści w każdym kraju uważają, że Stany Zjednoczone dobrze poradziły sobie z rosyjską inwazją na Ukrainę, z wyjątkiem Chin (gdzie odpowiedzi są równo podzielone) i Japonii (gdzie większość jest „neutralna”).
- Być może zaskakujące dla Amerykanów, 52% respondentów w dziewięciu krajach uważa, że Stany Zjednoczone dobrze poradziły sobie z pandemią, w porównaniu z 41% w ubiegłorocznym sondażu (najbardziej sceptyczni są uczestnicy z Chin i Niemiec).
- Na pytanie o ich największe obawy dotyczące amerykańskiego systemu rządów, odpowiedzią numer jeden w dziewięciu krajach była różnica w dochodach między bogatymi a biednymi.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Polska vs. Holandia: prognozy UEFA Euro 2024, godzina rozpoczęcia meczu, telewizja, transmisja na żywo, wiadomości o obu drużynach, bezpośrednie konfrontacje, dzisiejsze kursy
Wiadomości NRL: Wiadomość o Kalyn Ponga zdumiewa fanów, gdy Broncos otrzymują nowy cios po ujawnieniu szczegółów Reece’a Walsha
Francja vs. Polska: zapowiedź, prognozy i skład