Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie zagraniczne dla małych projektów węglowych w energię jądrową: nowa energia jądrowa

Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie zagraniczne dla małych projektów węglowych w energię jądrową: nowa energia jądrowa

08 września 2023

Wybrano propozycje z Czech, Polski i Słowacji, które otrzymają wsparcie USA na studia wykonalności małych reaktorów węglowych (SMR) w ramach projektu Phoenix. Stany Zjednoczone mają także zamiar utworzyć „punkt kompleksowej obsługi” mający na celu wspieranie krajów w Europie i Eurazji, które są bliskie podjęcia decyzji o rozmieszczeniu MŚP.

Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie zagraniczne dla małych projektów węglowych w energię jądrową: nowa energia jądrowaKerry wygłosił uwagi na szczycie w Bukareszcie (Zdjęcie: @ClimateEnvoy)

Projekt Phoenix, ogłoszony przez specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry’ego na zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP27, ma na celu wspieranie bezpieczeństwa energetycznego i celów klimatycznych poprzez stworzenie ścieżek konwersji elektrowni węglowych na energię małych i średnich, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie siły roboczej Pracownik. Wybrane propozycje, które otrzymały udział w wsparciu rządu USA w wysokości 8 milionów dolarów, zostały wybrane w drodze konkurencyjnego procesu otwartego dla 17 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Kerry ogłosiła zwycięzców nagród podczas wydarzenia towarzyszącego na marginesie konferencji Szczyt Inicjatywy Trójmorza W Bukareszcie 6 września.

W ramach pozytywnie przyjętego wniosku o dotację złożonego przez partnerstwo, w tym słowackie przedsiębiorstwo energetyczne Slovenské elektrárne, zaproponowano pięć słowackich lokalizacji do rozważenia w ramach studiów wykonalności SMR: elektrownie jądrowe Jaslowski Buhonice i Mošovci; lokalizacje elektrociepłowni w Novaki i Vujani; oraz fabryka American Steel we wschodniej Słowacji. Studium wykonalności oceni kilka aspektów i wybierze najbardziej odpowiednie lokalizacje pod ewentualną przyszłą budowę małych reaktorów modułowych, powiedział Slovenské elektrárne.

Słowacki minister gospodarki Peter Dovhun powiedział, że sukces słowackiej aplikacji Phoenix to „doskonała wiadomość” dla kraju. Dodał: „To potwierdza, że ​​dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży energetyki jądrowej mamy wiele do zaoferowania naszym partnerom, ale także daje nam szansę na przyspieszenie przygotowania nowych projektów, które są ważne dla powodzenia naszej transformacji energetycznej .” Powiedział.

Wsparcie ze strony projektu Phoenix oznacza, że ​​Słowacja jest „o krok bliżej” do budowy terminala na małą skalę, powiedział prezes i dyrektor generalny Slovenské elektrárne, Branislav Strjček. „Wierzymy, że zastosowanie nowych technologii, w tym małych reaktorów modułowych, jest częścią rozwiązania naszych potrzeb energetycznych. Małe reaktory modułowe nie mają na celu zastąpienia istniejących źródeł jądrowych lub odnawialnych. Raczej uzupełniają nasz miks energetyczny, aby zapewnić wystarczającą ilość energii i chronić środowisko” – powiedział.

READ  Polska gospodarka wzrosła o 1% w czwartym kwartale 2023 roku: szybki szacunek – sekcja angielska

Polska spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) poinformowała, że ​​pieniądze otrzymane w ramach projektu Phoenix przeznaczy na zbadanie lokalizacji w Ostrołęce. Ostrołęka jest jednym z siedmiu obiektów wybranych na początku tego roku przez OSGE do dalszych badań geologicznych, w których zlokalizowane będą elektrownie SMR oparte na BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy, do których ma wyłączne prawo w Polsce.

Kerry uruchomił także kompleksowe centrum akceleratora transformacji energetyki jądrowej (NEXT) wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa, zapewniając krajom w Europie i Eurazji podejmującym decyzje dotyczące wdrożenia MŚP wirtualne centrum umożliwiające dostęp do szeregu narzędzi i usług związanych z przygotowaniem projektów. Usługi te mogą obejmować osobiste doradztwo techniczne, finansowe i organizacyjne oraz usługi doradcze; wizyty studyjne do amerykańskich obiektów nuklearnych, laboratoriów krajowych i uniwersytetów; Dostarczenie konkurencyjnego symulatora SMR wspierającego rozwój siły roboczej jako regionalnego centrum szkoleniowego; oraz partnerstwa między uniwersytetami na rzecz opracowywania programów nauczania i wymiany edukacyjnej.

Projekt Phoenix i NEXT One Stop Shop to podprogramy programu Fundacji Infrastruktury na rzecz Odpowiedzialnego Wykorzystywania Technologii Małych Reaktorów Modularnych (FIRST) Departamentu Stanu USA.

Zbadane i napisane przez World Nuclear News