Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian, a nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami

Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian, a nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami

(MENAFN-ING) Zmiany oczekiwań Banku Centralnego na rok 2024 w porównaniu do oczekiwań marcowych

W marcowej prognozie banku centralnego opisano dwa skrajne i mało prawdopodobne scenariusze, zakładające albo pełne przedłużenie (scenariusz bazowy), albo całkowite wycofanie środków ochrony inflacji w zakresie cen żywności i energii. W pierwszym scenariuszu oczekiwana inflacja CPI w IV kwartale 2024 r. wyniosła zaledwie 3,4% w ujęciu rocznym, natomiast w drugim scenariuszu wyniosła 8,4%.

Dziś już wiemy, że od początku kwietnia br. przywrócono 5% stawkę podatku VAT na żywność, a po decyzjach taryfowych Urzędu Regulacji Energetyki podjętych w ubiegłym tygodniu ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych wzrosły o ok. 18 proc. Odpowiednio % i 20%. Od 1 lipca br. Ponadto inflacja bazowa w II kwartale 2024 r. ustabilizowała się na poziomie 3,9% (nasz szacunek), czyli poniżej marcowej prognozy Narodowego Banku Pakistanu na poziomie 4,4%.

Dlatego dzisiaj zaprezentowano jeden scenariusz, w którym średnioroczny poziom inflacji w 2024 r. wynosi 3,6% (średni przedział 2,8-4,3% publikacji), czyli tylko o 0,15 pkt. proc. więcej niż marcowy scenariusz bazowy. Natomiast oczekiwania inflacyjne na przyszły rok (5,25%) są o 1,7 pkt. proc. wyższe od poprzedniej prognozy bazowej. Zaprezentowane dziś dane są zgodne z informacjami przekazanymi przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Głabińskiego podczas ubiegłomiesięcznej konferencji prasowej, gdzie wskazał on, że inflacja CPI wzrośnie do końca tego roku do 5,2%, co przedstawiono w scenariuszu tarczy antyinflacyjnej częściowo usunięte.

Choć nie jest możliwe bezpośrednie porównanie bieżących prognoz banku centralnego z prognozami marcowymi, uważamy, że lipcowe prognozy wskazują na znaczny spadek presji inflacyjnej w najbliższym czasie. Szacujemy, że łączny wpływ ponownego wprowadzenia podatku VAT na żywność w kwietniu i publikacji cen energii w lipcu na średnioroczną inflację wyniesie 1,2-1,4 punktu procentowego, znacznie poniżej przedziału rewizji prognozy.

READ  Ekspert zdradza, dlaczego Australijczycy nie mogą spodziewać się dużej podwyżki, zmieniając pracę

Naszym zdaniem nowe prognozy w dalszym ciągu wskazują na kontynuację presji inflacyjnej w średnim okresie. Bardziej precyzyjną interpretację tego tematu będziemy mogli podać po publikacji w piątek raportu o inflacji, zawierającego szczegóły oczekiwań. Na razie oczekujemy, że Narodowy Bank Japonii będzie oczekiwał wysokiej dynamiki płac i ciasnego rynku pracy, co utrudni podniesienie inflacji bazowej do celu 2,5%.

Narodowy Bank Statystyczny skorygował prognozę PKB na 2024 rok do 3,0% z 3,5% w marcowej prognozie. Wynika to w dużej mierze z mniej korzystnej struktury wzrostu w I kwartale w stosunku do marcowej prognozy (gdzie Narodowy Bank Statystyczny przeszacował dynamikę inwestycji, a niedoszacował dynamikę konsumpcji), a także z faktu, że szacunki na II kwartał zostały obniżone m.in. za sprawą gorszych danych o produkcji przemysłowej i budownictwie w ostatnich miesiącach (GUS w marcowej prognozie oczekiwał wzrostu na poziomie 3,6-3,7% r/r, wobec obecnego konsensusu na poziomie 3,0%).

Zmiany w pozostałych częściach komentarza Komitetu Polityki Pieniężnej

W związku z ostatnimi decyzjami Urzędu Regulacji Energetyki z oficjalnego komunikatu zniknęło stwierdzenie wskazujące na dużą niepewność wokół inflacji cen energii, choć pojawia się stwierdzenie, że polityka fiskalna i regulacyjna będzie miała wpływ na inflację w średnim okresie. Po ustaniu wpływu wyższych cen energii inflacja powinna powrócić do poziomu docelowego, choć wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne jest czynnikiem niepewności.

Ponadto w komunikacie wyraźnie wskazano, że wyraźny wzrost płac oddziałuje z wyższą wewnętrzną presją inflacyjną; Poprzedni komunikat wskazywał na wpływ tego czynnika w średnim terminie.

W komunikacie podtrzymano także informacje sprzed miesiąca wskazujące, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce utrzymuje się na niskim poziomie.

Więcej szczegółów na jutrzejszej konferencji prasowej

Podczas jutrzejszej konferencji prasowej, którą zorganizuje Prezes Banku Centralnego Głabiński, powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat dzisiejszej decyzji Zarządu oraz zaktualizować prognozy makroekonomiczne. Oczekujemy, że jutro prezes Banku Centralnego będzie kontynuował swoją twardą retorykę.

READ  Kia przypomina: Kia Sportage i Sorento wycofane z powodu zagrożenia pożarowego

MENAFN03072024000222011065ID1108404162

*Zastrzeżenie dotyczące treści:

Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od posiadanych środków, sytuacji finansowej czy celów inwestycyjnych. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej ani oferty czy zaproszenia do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN udostępnia informacje „takie jakie są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy dotyczące praw autorskich związane z tym artykułem, skontaktuj się z dostawcą powyżej.