Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stopy procentowe w Polsce są stabilne;  Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami  Artykuły

Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły

W marcowej prognozie banku centralnego opisano dwa skrajne i mało prawdopodobne scenariusze, zakładające albo pełne przedłużenie (scenariusz bazowy), albo całkowite wycofanie środków ochrony inflacji w zakresie cen żywności i energii. W pierwszym scenariuszu oczekiwana inflacja CPI w IV kwartale 2024 r. wyniosła zaledwie 3,4% w ujęciu rocznym, natomiast w drugim scenariuszu wyniosła 8,4%.

Dziś już wiemy, że od początku kwietnia br. przywrócono 5% stawkę podatku VAT na żywność, a po decyzjach taryfowych Urzędu Regulacji Energetyki podjętych w ubiegłym tygodniu ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych wzrosły o ok. 18 proc. Odpowiednio % i 20%. Od 1 lipca br. Ponadto inflacja bazowa w II kwartale 2024 r. ustabilizowała się na poziomie 3,9% (nasz szacunek), czyli poniżej marcowej prognozy Narodowego Banku Pakistanu na poziomie 4,4%.

Dlatego dzisiaj zaprezentowano jeden scenariusz, w którym średnioroczny poziom inflacji w 2024 r. wynosi 3,6% (średni przedział 2,8-4,3% publikacji), czyli tylko o 0,15 pkt. proc. więcej niż marcowy scenariusz bazowy. Natomiast oczekiwania inflacyjne na przyszły rok (5,25%) są o 1,7 pkt. proc. wyższe od poprzedniej prognozy bazowej. Zaprezentowane dziś dane są zgodne z informacjami przekazanymi przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Głabińskiego podczas ubiegłomiesięcznej konferencji prasowej, gdzie wskazał on, że inflacja CPI wzrośnie do końca tego roku do 5,2%, co przedstawiono w scenariuszu tarczy antyinflacyjnej częściowo usunięte.

Choć nie jest możliwe bezpośrednie porównanie bieżących prognoz banku centralnego z prognozami marcowymi, uważamy, że lipcowe prognozy wskazują na znaczny spadek presji inflacyjnej w najbliższym czasie. Szacujemy, że łączny wpływ ponownego wprowadzenia podatku VAT na żywność w kwietniu i publikacji cen energii w lipcu na średnioroczną inflację wyniesie 1,2-1,4 punktu procentowego, znacznie poniżej przedziału rewizji prognozy.

Naszym zdaniem nowe prognozy w dalszym ciągu wskazują na kontynuację presji inflacyjnej w średnim okresie. Bardziej precyzyjną interpretację tego tematu będziemy mogli podać po publikacji w piątek raportu o inflacji, zawierającego szczegóły oczekiwań. Obecnie oczekujemy, że Narodowy Bank Japonii będzie oczekiwał wysokiej dynamiki płac i ciasnego rynku pracy, co utrudni podniesienie inflacji bazowej do celu 2,5%.

READ  ASX spada do najniższych poziomów w tym roku

Pracownicy Narodowego Banku Polskiego zrewidowali swoją prognozę PKB na 2024 rok do 3,0% z 3,5% w marcowej prognozie. Wynika to w dużej mierze z mniej korzystnej w stosunku do marcowej prognozy struktury wzrostu w I kwartale (Narodowy Bank przeszacował dynamikę inwestycji i niedoszacował dynamikę konsumpcji), a także z faktu, że szacunki na II kwartał zostały obniżone m.in. gorsze dane o produkcji Działalność przemysłowa i budowlana w ostatnich miesiącach (Narodowy Bank w swojej marcowej prognozie spodziewał się wzrostu na poziomie 3,6-3,7% r/r wobec obecnego konsensusu na poziomie 3,0%).