Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Święty Sweety – Wiadomości filmowe |  Film-News.co.uk

Święty Sweety – Wiadomości filmowe | Film-News.co.uk

Sebastiana Putneya (Wyjście)

Festiwal Filmów Polskich Kinoteka 2024 (studio)

110 (Długość)

17 marca 2024 r (wydany)

1 godzina


Otwarty w Poznaniu w 1986 roku ambitny funkcjonariusz milicji obywatelskiej Andrej Baran (Mateusz Kosiukevich) spotyka swoją żonę Julę (Lina Jura) i obawia się nielegalnego ulicznego handlarza walutami, który prawdopodobnie jest obserwowany przez agentów. Nie jest to jakiś ogromny problem, ale raczej daje wgląd w to, że Polska, choć pod presją reform, nadal jest w dużej mierze państwem policyjnym.

Za biurkiem Andrzej ma za zadanie zbadać sprawę kradzieży artefaktu religijnego z katedry. Jego wstępne dochodzenie prowadzi się przy pomocy kościoła i lokalnej policji: ta pierwsza nie chce współpracować, a druga czuje się nieswojo. Jak się okazuje, złodzieje zostali złapani i sprawa została nagle zamknięta.

Andre jest jednak przekonany, że w tej sprawie chodzi o coś więcej, dlatego rozpoczyna śledztwo, które dotyka najwyższych szczebli milicji i kościoła i ma wpływy bliżej kraju.

To, co zaczyna się jako policyjna procedura napisana i wyreżyserowana przez Sebastiana Putneya, staje się albo gęstym spiskiem między kościołem a państwem o władzę, albo diabelnie złożoną historią państwa i kościoła starających się utrzymać swoje wpływy w bardzo wrażliwym okresie polskiego społeczeństwa. Że pomimo komunizmu pozostaje krajem pobożnym, katolickim. To widz decyduje.

Nie można zaprzeczyć, że Putney rozumiał wówczas powiązaną dynamikę machinacji polityki, policji i kościoła. Chociaż cała historia koncentruje się wokół historii Polski, istnieje potencjał do wprowadzenia napięcia politycznego i intrygi. Tempo filmu jest jednak spokojne i nudne, a aktorzy (wszyscy bardzo dobrzy) ciągną historię wraz z sobą. Efektem końcowym jest godny, być może ważny film, który sprawia wrażenie wymagającego wysiłku i poważnego.

„Święty” zostanie pokazany na Festiwalu Polskich Filmów Kenoteka 2024, który będzie odbywał się w całym Londynie do 28 marca 2024 r.

READ  Polskie Linie Lotnicze LOT przedstawiają ambitną strategię rozwoju poprzez rozwój floty i sieci

Więcej informacji i bilety: https://kinoteka.org.uk/