Nowe badania pokazują, że sztuczne światło nocne dezorientuje zmieniające kolor przybrzeżne wszy. Suwak morski to wesz leśna o długości około cala, która żyje wokół linii przypływu i jest powszechna w Wielkiej Brytanii i Europie. Łyżwy morskie żerują w nocy i mogą zmieniać kolor, aby wtopić się i ukryć przed drapieżnikami.
Nowe badanie, przeprowadzone przez University of Exeter, przetestowało wpływ pojedynczego punktowego źródła światła (które rzuca wyraźne cienie) i „rozproszonego” światła (podobnego do „światła nieba”, które można znaleźć w pobliżu miast).
Podczas gdy pojedyncze światło nie zakłócało kamuflażu dróg wodnych, rozproszone światło sprawiało, że stawały się one bledsze, ukrywając się na ciemnym tle – czyniąc je bardziej widocznymi.
„Ponieważ noc na całym świecie staje się coraz jaśniejsza, ważne jest, aby zrozumieć, jak wpłynie to na świat przyrody” powiedziała Catherine Polo, która prowadziła badania jako część swoich profesorów w Centrum Środowiska i Ochrony na kampusie Exeter Penrhyn w Kornwalii.
„Wiemy, że sztuczne światło ma różnego rodzaju negatywny wpływ na zwierzęta i rośliny, ale nasze wyniki pokazują, że światło cienia może mieć bardzo różny wpływ na rozpraszanie niebiańskiej poświaty, nawet jeśli oba mają taką samą ogólną jasność.
W świetle punktowego źródła drogi wodne przybrały ciemniejszy kolor i szukały schronienia przed kamieniami i ciemniejszymi odcieniami, jeśli były dostępne.
„Jednak rozproszone światło sprawiało, że wyglądały na jaśniejsze, chociaż ułatwiłoby to drapieżnikom ich dostrzeżenie”.
W badaniu żeńskie lubrykanty umieszczono w okrągłym pomieszczeniu z białymi kamykami pokrywającymi jedną połowę podłogi i czarnymi kamykami na drugiej połowie.
Następnie wystawiano je na działanie źródła punktowego lub światła rozproszonego.
W obu rodzajach światła smary morskie spędzały więcej czasu na czarnych kamykach, które były bardziej zgodne z początkowym kolorem, a tym samym zapewniały lepszy kamuflaż.
W świetle źródła punktowego przybrały również ciemniejszy kolor – lepiej pasujący do czarnych kamyków.
Ale w świetle rozproszonym stały się średnio o 27% lżejsze.
„Nie możemy dokładnie powiedzieć, dlaczego tak jest, ale rozproszone światło wyraźnie zakłóca mechanizm dopasowywania kolorów w smarach morskich” – mówi. powiedział dr Joleon Trocianco, również z Centrum Środowiska i Ochrony.
Jedną z możliwości jest to, że reagują na to światło tak, jakby zbliżał się świt.
„Wiemy, że zwierzęta nocne mają bardzo czułe widzenie świetlne, więc ich niebiańska poświata wydawałaby się bardzo jasna”.
Ponieważ populacje koncentrują się na obszarach przybrzeżnych, plaże są nieproporcjonalnie dotknięte zanieczyszczeniem światłem.
Chociaż łyżwy morskie nie są gatunkiem zagrożonym, są powszechnie zjadane przez ptaki przybrzeżne, takie jak ostrygojady i mewy.
„Wiele gatunków ptaków przybrzeżnych poważnie zanika, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zrozumieli, w jaki sposób działalność człowieka wpływa na ich ofiary w ramach złożonego ekosystemu”. powiedział dr Troszianko.
Badanie zostało częściowo sfinansowane przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC).
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Obrady Towarzystwa Królewskiego bzatytułowany: „Sztuczne światło w nocy wywołuje sprzeczne behawioralne i morfologiczne reakcje obronne u równonogów morskich”.
źródło: https://www.exeter.ac.uk/
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka