Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

TUM rejestruje pierwsze codzienne pomiary przesunięć rotacyjnych Ziemi

TUM rejestruje pierwsze codzienne pomiary przesunięć rotacyjnych Ziemi

Naukowcom z Politechniki w Monachium (TUM) udało się zmierzyć obrót Ziemi dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej. Laser pierścieniowy w Obserwatorium Geodezyjnym Wettzell może być teraz używany do rejestrowania danych na niespotykanym dotąd poziomie jakości w dowolnym miejscu na świecie. Pomiary posłużą do określenia położenia Ziemi w przestrzeni kosmicznej, przydadzą się w badaniach klimatycznych i zwiększą wiarygodność modeli klimatycznych.

Czy chciałbyś szybko zejść na dół i zobaczyć, jak szybko obracała się Ziemia w ciągu ostatnich kilku godzin? Można to teraz zrobić w Obserwatorium Geodezyjnym Wettzell. Badacze z TUM ulepszyli tam laser pierścieniowy, tak aby mógł codziennie dostarczać aktualne dane, co nie było jeszcze możliwe przy porównywalnym poziomie jakości.

Co dokładnie mierzy laser pierścieniowy? Podczas swojej podróży w przestrzeni Ziemia obraca się wokół własnej osi z nieznacznie zmieniającymi się prędkościami. Ponadto oś, wokół której obraca się planeta, nie jest całkowicie stała, nieznacznie oscyluje. Dzieje się tak dlatego, że nasza planeta nie jest całkowicie stała, ale składa się z różnych części, części stałych i części płynnych. Zatem wnętrze samej Ziemi jest w ciągłym ruchu. Te zmiany masy przyspieszają lub spowalniają obrót planety, a różnice można wykryć za pomocą systemów pomiarowych, takich jak laser pierścieniowy TUM.

„Wahania w cyrkulacji są ważne nie tylko dla astronomii, ale także pilnie ich potrzebujemy, aby stworzyć dokładne modele klimatyczne i lepiej zrozumieć zjawiska pogodowe, takie jak El Niño” – mówi profesor Ulrich Schreiber. „Im dokładniejsze dane, tym dokładniejsze prognozy Czy.” , który kierował projektem w Obserwatorium TUM.

READ  Spędzanie czasu w „niebieskich przestrzeniach” związanych z lepszym zdrowiem psychicznym