- autor, Laurę Bakera
- Rola, Korespondent z Chin
Xi Jinping podczas swojej pierwszej od pięciu lat podróży do Europy pochwalił „nowe horyzonty” w stosunkach Chin z Francją – podróż ta brzmi jak ofensywny urok.
Xi będzie starał się uniknąć grożącej wojny handlowej z Brukselą, napędzany obawami przed wejściem na rynek europejski tanich chińskich samochodów elektrycznych.
Zachód oskarża także Chiny o pomoc Władimirowi Putinowi w prowadzeniu wojny na Ukrainie poprzez dostarczanie technologii i sprzętu rosyjskiej armii.
W obu przypadkach powtarzają się słowa ostrzeżenia Waszyngtonu z ostatnich tygodni, ale Xi Jinping nie tego chce, aby usłyszeli jego ludzie, a właściwie ci we Francji.
Zamiast tego stara się pozyskać poparcie Francuzów i wzmocnić wpływy Chin w Europie, aby przeciwstawić się retoryce płynącej ze Stanów Zjednoczonych.
Podczas swojej wizyty we Francji spotka się także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Przyjęła politykę „zmniejszania ryzyka” ze strony Chin, która obejmuje ostrzejsze rozmowy i zmniejszanie zależności Europy od chińskiego importu i technologii.
Jeszcze w tym tygodniu zatrzyma się w Serbii i na Węgrzech, sojusznikach Moskwy, którzy zabiegają o chińskie inwestycje.
Xi większość poniedziałku spędzi na rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Macron będzie chciał wywierać presję na Xi Jinpinga w sprawie przyjaźni Pekinu z Moskwą i tego, jak daleko posunie się rozwiązanie wojny na Ukrainie, zwłaszcza że prezydent Putin ma odwiedzić Pekin jeszcze w tym miesiącu.
Obaj omówią także francuską brandy, najczęściej importowany napój alkoholowy do Chin, na który Pekin grozi nałożeniem ceł w odpowiedzi na dochodzenie UE w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych.
Jest to niepokojąca perspektywa dla francuskich producentów brandy, którzy w zeszłym tygodniu stwierdzili, że wyższe cła będą ciosem dla przyszłości branży.
Pekin prawdopodobnie będzie równie zaniepokojony wynikami unijnego śledztwa w sprawie chińskich dotacji na pojazdy elektryczne. Europa jest kluczowym rynkiem dla odnoszących ogromne sukcesy chińskich producentów samochodów elektrycznych.
Zatem pozyskanie Macrona jest kluczowe, jeśli Pekin chce, jak to ujął ambasador Chin we Francji, „przeciwstawić się stosunkom antychińskim”.
W tym celu Xi Jinping podkreśla więzi łączące stosunki francusko-chińskie w związku z obchodami 60-lecia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.
Chiński przywódca napisał felieton dla francuskiej gazety Le Figaro i powiedział, że przyjedzie do Francji z trzema wiadomościami: że Pekin jest zaangażowany w otwarcie „nowych horyzontów” w stosunkach z Francją; Otwarcie się „szerzej” na świat i wspieranie pokoju i stabilności na świecie.
Zgodnie z przesłaniem Pekinu, chińskie media państwowe również są optymistyczne.
„Chiny i Francja rozświetlą sobie drogę naprzód płomieniem historii, otworzą lepszą przyszłość dla stosunków chińsko-francuskich i wniosą nowy wkład w pokój, stabilność i rozwój na świecie” – stwierdziła Xinhua.
Podkreśliła także miłość prezydenta Xi do francuskich pisarzy i artystów oraz wspomniała, że jego książka została obecnie przetłumaczona na język francuski.
Ale było też jedno ostrzeżenie: artykuł redakcyjny Global Times nalegał, aby Europa była niezależna i „niepodlegała kontroli żadnej strony trzeciej”, co było niezbyt subtelnym odniesieniem do Stanów Zjednoczonych.
Patrząc z perspektywy Paryża, Xi Jinping może dostrzec szansę u swojego francuskiego odpowiednika.
Prezydent Macron w przeszłości wycofywał się ze stosowania polityki USA wobec Chin. Wywołał kontrowersje podczas swojej zeszłorocznej wizyty w Pekinie, kiedy stwierdził, że Europa nie powinna „na ślepo” podążać za Waszyngtonem w sprawie Tajwanu.
Chociaż Macron jest jednym z największych zwolenników szeregu środków handlowych, które w ostatnich tygodniach rozzłościły Pekin, chce również, aby chińskie firmy budowały własne fabryki samochodów elektrycznych we Francji.
Macron udowodnił jednak, że nie będzie to łatwe. W zeszłym tygodniu, przygotowując się do rozwinięcia dywanu przed wizytą prezydenta Xi Jinpinga, Sikyong spotkał się w Paryżu z Pyinpą Tseringiem, przywódcą tybetańskiego rządu na uchodźstwie.
Jednym z głównych priorytetów Macrona będzie także ostrzeżenie Chin przed niebezpieczeństwem wspierania Rosji w jej inwazji na Ukrainę.
Podobnie jak Stany Zjednoczone, Francja i większość krajów Unii Europejskiej chcą, aby Pekin zaprzestał dostaw komponentów broni do Moskwy.
„W naszym interesie leży, aby Chiny wpływały na stabilność systemu międzynarodowego” – powiedział Macron w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla magazynu The Economist.
„Dlatego musimy współpracować z Chinami, aby budować pokój” – dodał.
Prezydent Xi jak dotąd odmówił podjęcia jakichkolwiek działań, aby powstrzymać totalną inwazję Rosji na Ukrainę.
W swojej kolumnie z opiniami dla „Le Figaro” napisał, że Chiny „rozumieją konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla obywateli Europy” i podkreślił, że Pekin „nie jest jego stroną ani uczestnikiem”, dodając, że „Chiny odgrywają konstruktywną rolę. ” Jego rola w dążeniu do pokojowego rozwiązania kryzysu.”
Niezależnie od wyniku wizyty we Francji wizyty prezydenta Xi na Węgrzech i w Serbii udowodnią, że Chiny nadal mają sojuszników we wschodnim krańcu Europy.
Dodatkowe raporty z BBC Monitoring
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych