Komisja Europejska przyjęła poprawkę, która pozwala na zwiększenie budżetu obecnego Planu Rolnego Polski o 266 mln euro.

Program powstał w celu wsparcia polskich rolników i producentów rolnych w kontekście trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zmiany zostały zatwierdzone w ramach tymczasowej pomocy rządowej w sytuacjach kryzysowych i ram przejściowych przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r.

Według Komisji przyjęcie ram ma „wspierać środki w sektorach, które są kluczowe dla przyspieszenia zielonej transformacji i zmniejszenia zależności od paliw”.

polskie rolnictwo

Komisja zatwierdziła pierwotny program 5 czerwca 2023 r. W ramach programu pomoc polega na ograniczonych kwotach wsparcia w postaci dopłat do oprocentowania kredytów.

Polska zgłosiła następujące zmiany w istniejącym programie:

  • zwiększyć ogólny budżet o 266 mln euro;
  • wydłużenie okresu objętego dopłatą do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na produkt rolny przed 31 grudnia 2023 r. z 36 miesięcy do 60 miesięcy;
  • Włączenie możliwości zastosowania karencji w spłacie kapitału na wniosek producenta rolnego i za zgodą banku.

Komitet stwierdził, że zmiany planu były konieczne, odpowiednie i proporcjonalne, aby zaradzić poważnym zakłóceniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych.

Na tej podstawie Komisja zatwierdziła zmiany w ramach unijnych zasad pomocy państwa.

Nowe ramy zmieniają przejściowe ramy kryzysowe, które zostały przyjęte 23 marca 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim wsparcie gospodarki w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, i przeszły dalsze modyfikacje 20 lipca 2022 r. i 28 października 2022 r.