Negocjacje w sprawie ostatecznej ustawy rozpoczną się w środę później między Parlamentem Europejskim a 27 państwami członkowskimi UE.
Jeśli Bruksela osiągnie swój ambitny cel osiągnięcia porozumienia do końca roku, będzie to pierwsza ustawa na świecie regulująca sztuczną inteligencję.
Chociaż plany UE sięgają 2021 r., projekt przepisów stał się jeszcze bardziej pilny, gdy ChatGPT pojawił się na scenie w zeszłym roku, pokazując niesamowite postępy sztucznej inteligencji i potencjalne zagrożenia.
Za Atlantykiem narastają również żądania regulacji sztucznej inteligencji, ponieważ na zachodnie rządy narasta presja, by podjęły szybkie działania w tym, co niektórzy określają jako bitwę o ochronę ludzkości.
Podczas gdy zwolennicy sztucznej inteligencji chwalą technologię za to, jak zmienia społeczeństwo, w tym w pracy, opiece zdrowotnej i praktykach twórczych, inni obawiają się, że może podważyć demokrację.
Istnieje mnóstwo oszałamiających przykładów zastosowań sztucznej inteligencji, w tym „ostateczny rekord Beatlesów” zbudowany przy użyciu tej technologii, podczas gdy ChatGPT ChatGPT z siedzibą w USA zdał egzaminy biznesowe, prawnicze i medyczne.
Nawet jeśli ambitny cel legislacyjny UE zostanie osiągnięty, prawo wejdzie w życie najwcześniej w 2026 r., co zmusi UE do naciskania na dobrowolną umowę przejściową z firmami technologicznymi.
– Przyspiesz wdrożenie –
Prawo reguluje sztuczną inteligencję w zależności od poziomu ryzyka: im większe ryzyko na przykład dla praw lub zdrowia jednostek, tym większe obowiązki systemów.
Proponowana przez UE lista wysokiego ryzyka obejmuje sztuczną inteligencję w infrastrukturze krytycznej, edukacji, zasobach ludzkich, porządku publicznym i zarządzaniu imigracją.
Parlament dodał do tego dodatkowe warunki, zanim zostanie spełniona klasyfikacja wysokiego ryzyka, w tym możliwość wyrządzenia szkody zdrowiu, bezpieczeństwu, prawom lub środowisku.
Istnieją również specjalne wymagania dotyczące generatywnych systemów sztucznej inteligencji — takich jak ChatGPT i DALL-E, które są w stanie generować tekst, obrazy, symbole, dźwięk i inne media — obejmują informowanie użytkowników, że treść została wyprodukowana przez maszynę, a nie człowieka.
Ustawodawcy zaproponowali również zakazy systemów AI, które wykorzystują monitorowanie biometryczne, rozpoznawanie emocji i tak zwaną policję predykcyjną.
Brando Beneve, poseł do Parlamentu Europejskiego, który kieruje prawem w parlamencie, powiedział we wtorek dziennikarzom, że prowadzone są rozmowy, aby sprawdzić, czy przyspieszyć wdrażanie prawa, czy też wprowadzić wcześniej zasady dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji.
„Możemy również rozważyć obniżenie czasów dla niektórych systemów sztucznej inteligencji, na przykład modeli podstawowych i generatywnej sztucznej inteligencji” – powiedział Benifee.
W swoim uzasadnieniu wskazał na plany Brukseli i Stanów Zjednoczonych wydania wspólnego kodeksu postępowania w sprawie sztucznej inteligencji w celu wypracowania standardów wśród demokracji.
Ustawodawcy okrzyknęli ustawę „historyczną” i wymierzyli w krytyków, którzy twierdzą, że plany UE mogą zaszkodzić, a nie zachęcać do innowacji.
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton z zadowoleniem przyjął głosowanie i podkreślił, że „nie ma czasu do stracenia”.
„Sztuczna inteligencja rodzi wiele pytań – społecznych, etycznych i ekonomicznych. Ale teraz nie czas na wciskanie przycisku „pauza” – powiedział Britton. „Wręcz przeciwnie, chodzi o szybkie działanie i wzięcie odpowiedzialności”.
raz / rmb / jmm
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych