Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Uractive – Europejski Trybunał Sprawiedliwości potępia Polskę w związku z roszczeniami agenta Wałęsy

Uractive – Europejski Trybunał Sprawiedliwości potępia Polskę w związku z roszczeniami agenta Wałęsy

Najwyższy europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w czwartek (23 listopada), że Polska naruszyła prawa człowieka Leka Walazy. Sprawa wynikała z zarzutów, że popularny przywódca prodemokratyczny był agentem komunistycznym współpracującym ze służbami bezpieczeństwa.

Wałęsa, lat 80, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, stanowczo zaprzecza twierdzeniom byłego współpracownika sprzed 20 lat, jakoby szpiegował dla władz komunistycznych pod pseudonimem „Poleg”.

Ataki partii BIS na niego spotkały się ze znacznym poparciem dla bojownika o wolność Solidarności.

Wałęsę, symbol demokracji, poparły tysiące ludzi na polskim wiecu

W niedzielę (28 lutego) w Gdańsku zebrało się około 15 000 osób, aby okazać wsparcie dla bohatera wolności Solidarności Lecha Wałęsy, który walczy z oskarżeniami o bycie płatnym tajnym agentem w czasach komunizmu.

Wygrał sprawę o zniesławienie przed Sądem Apelacyjnym w Polsce, ale wyrok Sądu Najwyższego został uchylony na mocy nowo utworzonej ustawy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim wyroku jednomyślnie orzekł, że Polska naruszyła prawo Wałęsy do sprawiedliwego procesu i prawo do poszanowania jego życia prywatnego.

Stwierdzono, że sprawa, w której rozpatrywano apelację od pierwotnego wyroku, nie była „niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym na mocy ustawy” oraz że istnieją przesłanki wskazujące na to, że polskie władze nadużyły tej procedury, aby „umacniać… (swoje) własne poglądy i cele polityczne „.

„Istotnie sąd zauważył, że sprawy pana Wałęsy nie można oddzielić od jej tła politycznego i środowiska politycznego w Polsce oraz długotrwałego i publicznego konfliktu pomiędzy panem Wałęsą a rządzącą konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W swoim orzeczeniu ETPC umieściła rzadko stosowany wyrok pilotażowy, na mocy którego państwa muszą podjąć kroki w celu rozwiązania problemów „formalnych”, które pojawiły się w systemach sądowych.

„Zidentyfikowane problemy systemowe wymagają natychmiastowych działań zaradczych” – napisano, przypominając o powtarzającym się niezastosowaniu się Polski do orzeczeń sądów.

READ  Ciężkie brzemię: Polska walczy, aby sobie poradzić, gdy liczba zgonów spowodowanych COVID osiąga rekord w 2021 r. | Świat | Aktualności

„Polska podejmie odpowiednie środki ustawodawcze i inne, aby spełnić wymogi niezawisłego i bezstronnego sądu utworzonego na mocy ustawy w jej krajowym systemie prawnym” – stwierdzono.

Nakazał także Polsce zapłatę 30 000 euro odszkodowania.

Polska znajduje się w momencie przewrotu politycznego, gdyż partia BIS zwyciężyła w sondażach, ale nie zapewniła sobie większości rządzącej.

Koalicja partii prounijnych pod przewodnictwem byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska przygotowuje się do utworzenia rządu, choć najpierw będzie musiała poczekać, aż wysiłki PiS zawiodą.

ETPC jest częścią Rady Europy, paneuropejskiego organu zajmującego się prawami człowieka. Jest sądem ostatniej instancji i jego orzeczenia mają charakter wiążący, a nie doradczy, choć w ostatnich latach państwa – zwłaszcza Polska i Turcja – nie wykonywały jego orzeczeń.

(pod redakcją Georgy Kotaev)

Przeczytaj więcej z Euractiv