Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W 2024 r. Australia wystawi łazik na Księżyc w poszukiwaniu wody

W 2024 r. Australia wystawi łazik na Księżyc w poszukiwaniu wody

Joshua Chu, starszy wykładowca, University of Technology Sydney Sydney, 6 listopada (rozmowa) W zeszłym miesiącu Australijska Agencja Kosmiczna ogłosiła plany wysłania na Księżyc australijskiego łazika do 2026 roku, na mocy porozumienia z NASA. Łazik będzie zbierać księżycową glebę zawierającą tlen, który może być ostatecznie wykorzystany do podtrzymywania życia ludzkiego w kosmosie.

Chociaż umowa z NASA trafiła na czołówki gazet, osobna misja prywatnych firm w Australii i Kanadzie, wspólnie z University of Technology Sydney, mogła zobaczyć, jak australijska technologia łowiła wodę na Księżycu w połowie 2024 roku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy łazik z australijskimi komponentami, który dotrze na Księżyc.

Roaming for Water Dziesięciokilogramowy łazik o wymiarach 60 x 60 x 50 cm zostanie wypuszczony na pokład lądownika Hakuto wyprodukowanego przez Espace, japońską firmę zajmującą się robotami do eksploracji Księżyca.

Sam łazik, również zbudowany przez ispace, będzie miał zintegrowane ramię robota zbudowane przez prywatne firmy Stardust Technologies (z siedzibą w Kanadzie) i australijską firmę zajmującą się technologiami kosmicznymi EXPLOR (której jestem współzałożycielem).

Za pomocą kamer i czujników ramię będzie gromadzić dane wizualne i dotykowe o wysokiej rozdzielczości, które zostaną przesłane z powrotem do Centrum Kontroli Misji na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney.

Będzie również zbierać informacje o składzie fizycznym i chemicznym pyłu księżycowego, gleby i skał – w szczególności w celu znalezienia wody. Wiemy, że woda znajduje się w glebie księżycowej, ale nie znaleźliśmy sposobu na jej wydobycie do praktycznego wykorzystania.

Wielkim naciskiem jest teraz zidentyfikowanie obszarów na powierzchni Księżyca, w których źródła wody są najbardziej obfite, co może zapewnić więcej wody użytkowej do spożycia przez ludzi, przetwarzania próbek, operacji wydobywczych i wzrostu żywności.

Położyłoby to również podwaliny pod stworzenie załogowej bazy księżycowej, która mogłaby służyć jako stacja tranzytowa do dalszej eksploracji kosmosu (w tym na Marsie).

READ  Wybuch genetycznie powiązanego polio typu dzikiego w Afryce – Vax przed podróżą

Materiały księżycowe Gdy lądownik Hakuto wystartuje, pierwszym wyzwaniem będzie zapewnienie udanego lądowania bez narażania łazika. Łazik będzie musiał przetrwać trudne warunki na powierzchni księżyca.

Kiedy Księżyc obraca się względem Słońca, przechodzi przez cykle dnia i nocy, tak jak Ziemia. Ale dzień na Księżycu trwa 29,5 ziemskiego dnia. Temperatura powierzchni zmienia się w tym czasie dramatycznie, osiągając 127°C w dzień i spadając do -173°C w nocy.

Łazik i ramię robota będą również musiały wytrzymać skutki promieniowania kosmicznego, wibracje podczas startu, wstrząsy podczas startu i lądowania oraz narażenie na pył i wodę.

Jednocześnie ramię musi być na tyle lekkie, aby wykonywać zaawansowane manewry, takie jak chwytanie i zbieranie kamieni księżycowych. Zaawansowane aluminium lotnicze opracowane w Australii pomoże chronić je przed uszkodzeniami.

Zespół odpowiedzialny za misję testuje obecnie różne konstrukcje ramienia robota i zastanawia się, jak najlepiej połączyć je z łazikiem. Będzie on testowany z łazikiem na nowym stanowisku testowym na powierzchni Księżyca, w obiekcie EXPLOR Space Technologies w Nowej Południowej Walii.

Podobnie jak łóżko używane przez NASA, to stanowisko testowe może symulować fizyczne i chemiczne warunki na Księżycu. Bardzo ważne będzie ustalenie, czy łazik może pozostać mobilny i nadal działać pod różnymi obciążeniami środowiskowymi.

Wskocz w buty swojego astronauty Łazik będzie również przesyłał dane, które pozwolą ludziom na Ziemi doświadczyć Księżyca za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości (VR) i rękawic z czujnikami. Dane dotykowe zebrane przez ramię robota zasadniczo pozwolą nam „poczuć” wszystko, czego ramię dotyka powierzchni księżyca.

Planujemy udostępnić to doświadczenie jako darmową aplikację – i mamy nadzieję, że zainspiruje przyszłe pokolenia badaczy kosmosu. (Rozmowa) CPS

(Ta historia nie została edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)