Potwierdź techniczną skuteczność systemu specjalnego systemu ochrony i systemu magazynowania energii akumulatora hybrydowego dla pełnej eksploatacji
TOKIO, 8 lipca 2021 r. — (JCN Newswire) — Hitachi, Ltd. (TSE:6501, „Hitachi”), Sumitomo Mitsui Banking Corporation („SMBC”), Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA („PSE”), Energa Operator SA („EOP”) i Energa OZE SA („EOZE”) poinformowały dziś, że Projekt demonstracyjny polsko-japońskiej inteligentnej sieci w Rzeczypospolitej Polskiej („Polska”), który był promowany z Showa Denko Materials Co., Ltd. („Showa Denko Materials”) została zakończona 30 czerwca 2021 r. Projekt był wspierany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP oraz japońską agencję rządową Organizacja Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych („NEDO”) oraz został zrealizowany we współpracy z partnerskimi firmami polskimi w ramach projektu: PSE, EOP, EOZE. Celem projektu jest przyczynienie się do większej integracji energetyki odnawialnej w Polsce poprzez osiągnięcie bezpiecznej pracy sieci elektroenergetycznej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji w urządzenia do przesyłu energii. Projekt obejmuje wdrożenie Systemu Specjalnej Ochrony (SPS) oraz Hybrydowego Systemu Magazynowania Energii z Baterii (BESS) zlokalizowanych na Farmie Wiatrowej Bystra w północnej Polsce i rozpoczął eksploatację na dużą skalę stopniowo od września 2020 roku. zarządzanie polską siecią elektroenergetyczną.
Oprócz wprowadzenia w Polsce dużych ilości energii wiatrowej, problemem stało się zagrożenie destabilizacją sieci i brakiem możliwości bilansowania obciążenia, generując zapotrzebowanie na system, który stabilizuje sieć elektroenergetyczną i jednocześnie hamuje gospodarkę. obciążać i umożliwiać wprowadzenie dużych ilości energii wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii.
W marcu 2017 r. NEDO zawarło Memorandum of Understanding (MOU) z polskim Ministerstwem Energii (obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska) w sprawie „Projektu demonstracyjnego stosowania w Polsce specjalnego systemu ochrony” mającego na celu umożliwienie rozwój energetyki odnawialnej w Polsce (1). Jednocześnie trzech wykonawców do realizacji projektu zostało wybranych przez NEDO, Hitachi, SMBC i Showa Denko Materials, przeprowadziło badania na miejscu, zaprojektowało, wyprodukowało, przetransportowało i zainstalowało sprzęt oraz rozpoczęło jego eksploatację próbną we współpracy z PSE (Operator Systemu Transportowego Polski), EOP (Operator Systemu Dystrybucyjnego w Polsce Północnej) oraz EOZE (spółka energetyczna w Polsce).
Równolegle Hitachi, SMBC i Showa Denko Materials pracowały wspólnie nad opracowaniem modeli biznesowych uwzględniających szeroki potencjał tych systemów i zbadaniem ich schematów finansowania.
W tym zakresie firma Hitachi zaprojektowała i wdrożyła SPS w PSE. 30 września 2020 r. SPS zaczął działać po fazie próbnej. Równolegle Hitachi i Showa Denko dostarczały materiały BESS zlokalizowane na farmie wiatrowej Energa OZE Bystra. Na początku kwietnia 2021 roku BESS rozpoczęła pracę po fazie próbnej.
W ramach weryfikacji możliwości technicznych systemu SPS obejmującego północną część polskiego systemu elektroenergetycznego firma Hitachi opracowała doskonałe środki zaradcze zapobiegające przeciążeniom linii przesyłowych, które mogą wystąpić podczas awarii w sieci elektroenergetycznej. Dokonano tego przeprowadzając symulacje, które zakładają okoliczności tych wypadków, a także badając metody sterowania w przypadku rzeczywistego wypadku. Jednocześnie zbadano ilość dostarczanej energii odnawialnej, którą można zwiększyć za pomocą SPS, biorąc pod uwagę fakt, że przepustowość istniejących linii przesyłowych przeznaczonych dla stanów poprzecznych może być efektywnie wykorzystana, umożliwiając dostarczanie większej ilości energii odnawialnej.
Jeśli chodzi o BESS, jest on zainstalowany na Farmie Wiatrowej Bystra w Gdańsku w północnej Polsce. Zweryfikowano funkcję łagodzenia krótkookresowych wahań w energetyce wiatrowej oraz zapewnienia rezerwowej mocy potrzebnej do wyrównania bilansu podaży i popytu.
Ponadto SMBC współpracowało z Hitachi i Showa Denko Materials w celu zbadania modelu biznesowego i planu finansowego dla obu platform.
Ten projekt demonstracyjny został ukończony po osiągnięciu celu, jakim było potwierdzenie skuteczności technicznej obu systemów, które zostały opracowane na zlecenie przez NEDO, w okresie demonstracyjnym.
SPS i BESS będą nadal wykorzystywane przez polskie firmy po zakończeniu projektu demonstracyjnego. Hitachi, SMBC i Showa Denko Materials przyczynią się do wzmocnienia polskiego systemu energetycznego dzięki wiedzy uzyskanej z projektu demonstracyjnego.
(1) Komunikat prasowy (17 marca 2017)
„Projekt demonstracyjny inteligentnych sieci w Polsce w celu poprawy ochrony systemu energetycznego w przypadku wysokiego penetracji energii odnawialnej”
Wypowiedź Erica Kosowskiego, prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA
„Rosnąca integracja niedystrybucyjnych źródeł energii w miks energetyczny stanowi wyzwanie dla operatora systemu przesyłowego, dlatego PSE poszukują rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo polskiego systemu energetycznego. SPS i BESS przyczynią się do poprawy funkcjonowania sieci przesyłowej w rosnącym środowisku energetyki wiatrowej, dlatego jestem przekonany, że PSE mogą wziąć udział w tym projekcie i stać się jedną z pierwszych firm w Europie, która wdroży system z funkcjami smart grid.”
Wypowiedź Piotra Melera, Prezesa Zarządu Energa OZE SA
„Grupa Energa należąca do Grupy ORLEN, jako wiodący deweloper odnawialnych źródeł energii w Polsce, zidentyfikowała wyzwania techniczne związane z ekspansją odnawialnych źródeł energii i pracuje na rzecz jakości i niezawodności dostaw energii. Chcemy to osiągnąć poprzez rozwój nowoczesnej infrastruktury na potrzeby magazynowania energii Nasze zainteresowanie i aktywny udział, oprócz udziału Grupy Energa w niemal wszystkich fazach projektu, pozwolił nam na zdobycie i rozwój najlepszej światowej klasy wiedzy technicznej oraz dostęp do unikalnej kompetencje. Dzięki kolejnemu nowoczesnemu magazynowaniu energii zdobyliśmy doświadczenie w tego typu inwestycjach i widzimy więcej „zielonych” perspektyw, co powinno być korzystne dla całej polskiej energetyki i przemysłu.”
Szczegóły SPS i BESS w wersji demo
(1) SPS
SPS składa się z dwóch modułów:
1. Napęd ZAZ
2. Współczynnik RAS
SPS został wdrożony w PSE. Aby zapewnić jego ciągłość działania, wszystkie krytyczne elementy SPS są nadmiarowe.
SPS przeprowadza okresową analizę na podstawie danych w czasie rzeczywistym z systemu SCADA PSE online i eliminuje przeciążenia sieci elektroenergetycznej poprzez optymalizację wytwarzania mocy czynnej przez farmy wiatrowe. Powyższe rozwiązanie może zmniejszyć konieczność interwencji profilaktycznych.
(2) BESS
W wersji demonstracyjnej BESS jest połączony z siecią Farmy Wiatrowej Bystra. Magazyn składa się z pięciu jednostek akumulatorów kwasowo-ołowiowych (LAB), każdy o pojemności 1 MW oraz jednej jednostki akumulatorów litowo-jonowych (LiB) o pojemności 1 MW. Łączna pojemność hybrydowych magazynów energii wynosi 6 MW, natomiast pojemności magazynów to 26,9 MW (LAB) i 0,47 MW (LiB). System ten jest największym systemem akumulatorów w Polsce.
(3) Funkcje SPS i BESS
SPS i BESS mogą optymalnie zarządzać generacją wiatrową, aby wyeliminować lub odciążyć nadmierne obciążenia sieci elektroenergetycznej, które powstają w wyniku awarii sieci elektroenergetycznej i wspierać polski system elektroenergetyczny w regulacji częstotliwości.
Funkcje magazynowania energii SPS i BESS obejmują:
1 – Likwidacja nadmiernych obciążeń sieci przesyłowej (220 i 400 kV) i dystrybucyjnych (110 kV), które powstają w wyniku przerw poprzez ograniczenie generacji w farmach wiatrowych przyłączonych do linii średniego lub wysokiego napięcia na obszarze objętym projektem ( SPS) Kariera).
2. Wydawanie rekomendacji dotyczących wysyłania usług z optymalnymi środkami zaradczymi (System Wspomagania Decyzji, funkcje DSS, SPS)
3. Rezerwa odtworzenia częstotliwości (funkcja BESS, oparta na ustaleniach OSP przesłanych poprzez SPS)
4. Rezerwa zastępcza (funkcja BESS, na podstawie uzgodnień OSP przesłanych za pośrednictwem SPS)
5. Ograniczenie krótkoterminowych wahań produkcji Farmy Wiatrowej Bystra (funkcja BESS)
6. Bilansowanie cen (ładowanie BESS po niskiej cenie energii, rozładowywanie po wysokiej cenie energii).
O uczestnikach projektu
1. NEDO (Organizacja Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych) – Projekt był nadzorowany iw dużej mierze finansowany przez japońską agencję rządową.
2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (dawniej Ministerstwo Energii) – sponsorowało polsko-japońską inicjatywę, wyrażając swoje poparcie poprzez podpisanie memorandum
Porozumienie z rozwojem nowej energii i technologii przemysłowych (NEDO) w celu wdrożenia odpowiedniego projektu.
3. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) – Operator systemu przesyłowego w Polsce. PSE są liderem projektu odpowiedzialnym za koordynację prac. PSE jest obecnie użytkownikiem i właścicielem SPS.
4. Operator Energii (EOP) – operator systemu dystrybucyjnego w północnej części Polski, który odpowiada przede wszystkim za zapewnienie technicznej zdolności SPS do ograniczenia generacji na farmach wiatrowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej EOP 110 kV.
5. Energa OZE (EOZE) – właściciel farmy wiatrowej Bystra, do której sieci przyłączony jest magazyn energii. EOZE odpowiadało przede wszystkim za budowę i eksploatację magazynu, a także za przeprowadzenie testów funkcjonalnych wszystkich funkcji BESS we współpracy z partnerami projektu. EOZE jest obecnym właścicielem magazynu energii.
6. Hitachi and Showa Denko Materials – Odpowiedzialny za projekt, produkcję i wdrożenie systemu SPS i Battery Energy Storage System (BESS).
7. Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) – japoński bank komercyjny. SMBC zbadało modele biznesowe SPS i BESS, w tym planer finansowy, który zamierza przyjąć. Jako globalna grupa finansowa, SMBC przyczyni się do rozwoju zrównoważonej społeczności z uczestnikami projektu.
© Zakres mediów
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu