Nowo odkryta czarna dziura znajduje się w superjasnej galaktyce GN-z11 przy przesunięciu ku czerwieni 11 i mogła pochodzić z ziarna gromady gwiazd przy przesunięciach ku czerwieni od 12 do 15.
GN-z11 to młoda, ale średniomasywna galaktyka znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.
Szacuje się, że galaktyka ta, odkryta po raz pierwszy w 2016 roku, pochodzi z czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 420 milionów lat, czyli 3% obecnego wieku.
GN-z11 jest około 25 razy mniejsza niż nasza Droga Mleczna i zawiera tylko 1% masy naszej galaktyki w gwiazdach.
Co ciekawe, zdaniem L Nowe badanieW galaktyce znajduje się czarna dziura o masie około 1,6 miliona mas Słońca.
University of Cambridge powiedział: „Zaproponowano wiele teorii opisujących powstawanie nasion czarnych dziur we wczesnym wszechświecie i wyjaśniających pojawienie się bardzo masywnych czarnych dziur, które już istniały przy przesunięciu ku czerwieni z = 6-7,5”. Profesor Roberto Maiolino i koledzy.
„Czarne dziury powstałe w wyniku bezpośredniego zapadnięcia się pierwotnych obłoków (które mogło być poprzedzone powstaniem masywnej gwiazdy) w nasiona o masach w zakresie od 10 000 do miliona mas Słońca – tak zwane czarne dziury zapadające się bezpośrednio – są jeden z często przywoływanych modeli”.
„Jednak inne modele uwzględniają również szybką koalescencję gwiazd i czarnych dziur w gęste jądrowe gromady gwiazd, a także gromadzenie się w nasionach czarnych dziur grupy III lub nawet normalnych gwiezdnych pozostałości”.
„Nagromadzenie Super Eddingtona Rozważano również taką możliwość”.
Jednak żaden z tych scenariuszy nie został jeszcze odpowiednio przetestowany, ponieważ wymagają one obserwacji czarnych dziur przy wyższych przesunięciach ku czerwieni (z > 10) i mniejszych masach (<10 milionów mas Słońca), co nie było możliwe aż do pojawienia się Teleskopu Jamesa. Sieć satelitarna NASA/ESA/CSA".
W swoich badaniach profesor Maiolino i współautorzy przeprowadzili kompleksową analizę widma GN-z11.
Galaktyka ta, początkowo wykryta przez Hubble’a, jest najjaśniejszą galaktyką z przesunięciem ku czerwieni większym niż 10 we wszystkich polach Hubble’a (włączając całość Pola świec I Frontier Fields)” – powiedzieli.
„Będąc trzy razy jaśniejsza niż charakterystyczna jasność galaktyk przy z=7, gdyby była wspierana głównie przez formowanie się gwiazd, implikowana gęstość jasnych galaktyk byłaby trudna do pogodzenia z wieloma modelami formowania się galaktyk”.
Astronomowie przeanalizowali dane spektralne uzyskane za pomocą Spektrometr bliskiej podczerwieni Webba (NIRSpec) jako część skanuj jadeity.
Analiza obrazów NIRCam ujawniła, że galaktyka jest przez nią kontrolowana aktywne jądro galaktyczne (AGN).
„Cechy widmowe GN-z11 wskazują, że oprócz formowania się gwiazd, w galaktyce znajduje się również akrecyjna czarna dziura” – stwierdzili autorzy.
„Nie wykluczamy udziału ekstremalnych gromad gwiazd, jednak same gwiazdy Wolfa-Rayeta nie mogą wyjaśnić wielu cech widmowych”.
„GN-z11 to pierwsze ekstremalnie jasne galaktyki o wysokim przesunięciu ku czerwieni, które zostały potwierdzone przez spektroskopię” – dodali.
„Scenariusz AGN ujawniony w naszej analizie stanowi naturalne wyjaśnienie niezwykłej fluorescencji GN-z11”.
„Jeśli reprezentuje to szerszą klasę jasnych galaktyk wykrytych przez Webba przy wysokich przesunięciach ku czerwieni, znacznie złagodziłoby to napięcia w modelach i symulacjach i może wskazywać na silniejszą rolę AGN w Reionizacja wszechświata. „
_____
Roberto Maiolino i in. 2023. Mała, potężna czarna dziura we wczesnym wszechświecie. ar Xiv: 2305.12492
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka