Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomów zadziwiły powtarzające się eksplozje o energii odpowiadającej 100 miliardom razy większej niż energia Słońca

Astronomów zadziwiły powtarzające się eksplozje o energii odpowiadającej 100 miliardom razy większej niż energia Słońca

Astronomowie są zaskoczeni tajemniczym i niezwykle jasnym wydarzeniem w odległym wszechświecie, nazywanym „diabłem tasmańskim”, które, jak zaobserwowano, wielokrotnie eksploduje i uwalnia więcej energii niż setki miliardów gwiazd takich jak nasze Słońce.

Raport opublikowany w Natura, opisuje świecący, szybki niebieski tranzyt optyczny (LFBOT), który zaobserwowano w nowy sposób i który wykazał niezwykłe zachowanie. LFBOT to rzadkie, niezwykle potężne zdarzenia – silniejsze niż supernowe – które pojawiają się w skali czasowej zaledwie kilku dni i szybko zanikają. Jednakże ten LFBOT nadal kilkakrotnie eksplodował energią przypominającą supernową, długo po początkowej eksplozji i rozproszeniu.

„Takiego zdarzenia nie widziano nigdy wcześniej” – powiedział współautor artykułu, profesor Geoff Cook z Politechniki w Swinburne i Centrum Doskonałości ARC w wykrywaniu fal grawitacyjnych (OzGrav). notatki LED za pomocą Obserwatorium WM Kecka Na Hawajach w ramach tej pracy.

Kiedy LFBOT eksploduje, emituje więcej energii niż cała galaktyka złożona z setek miliardów gwiazd, takich jak Słońce. „Mechanizm odpowiedzialny za tę ogromną ilość energii jest obecnie nieznany” – powiedział profesor Cook.

„Ale w tym przypadku, po początkowej eksplozji i zaniknięciu, intensywne eksplozje nadal występowały i następowały bardzo szybko – w ciągu minut, a nie tygodni lub miesięcy, jak w przypadku supernowych”.

„Co zaskakujące, zamiast stale zanikać zgodnie z oczekiwaniami, źródło na krótko się rozjaśniało” – stwierdziła Anna Hu, adiunkt na Uniwersytecie Cornell i główna autorka badania.

„LFBOTy już są dość dziwnymi i dziwacznymi zjawiskami, więc to było jeszcze bardziej dziwaczne” – powiedział profesor nadzwyczajny Ho. Dane z wielu obserwatoriów, w tym jednego wyposażonego w szybką kamerę, ujawniły co najmniej 14 nieregularnych, wysokoenergetycznych rozbłysków w okresie 120 dni. „Jednak te eksplozje stanowią prawdopodobnie tylko niewielki ułamek całkowitej liczby” – powiedział profesor nadzwyczajny Ho.

Zdaniem profesora Cooka zdarzenie LFBOT, które miało miejsce 7 września 2022 r., jest zagadkowe. „Przesuwa granice fizyki ze względu na nadmierną produkcję energii, ale także z powodu krótkotrwałych eksplozji. Światło przemieszcza się ze skończoną prędkością. W związku z tym szybkość, z jaką źródło eksploduje i znika, ogranicza jego rozmiar, co oznacza, że ​​wszystkie energia ta jest wytwarzana ze stosunkowo małego źródła.”

READ  Ukryte włókna bakteryjne wspierają sieć elektryczną natury

Obecna teoria głosi, że czarna dziura lub gwiazda neutronowa utworzona w wyniku początkowej eksplozji gromadzi ogromną ilość materii i powoduje kolejne intensywne eksplozje.

Obserwacje z Obserwatorium WM Kecka były częścią większego programu obejmującego 15 obserwatoriów na całym świecie wykorzystywanych do obserwacji tego LFBOT, przy czym obserwacje na długości fali optycznej Kecka zostały skoordynowane tak, aby odbywały się jednocześnie z obserwacjami w promieniach rentgenowskich prowadzonymi przez należący do NASA Teleskop Kosmiczny Chandra.

Profesor Cook powiedział: „Jest to ważne, aby pomóc zrozumieć naturę tego źródła, sposób, w jaki te masywne gwiazdy poruszają się podczas procesu śmierci, a także pomóc znaleźć więcej zdarzeń, aby zrozumieć, jak powszechne są one we wszechświecie”.

Swinburne dołączył niedawno do Obserwatorium W.M. Kecka jako partner naukowy, podwajając liczbę nocy obserwacyjnych dla badaczy i dając Swinburne głos w ustalaniu priorytetów naukowych i technologicznych dla obserwatorium. To pierwsze partnerstwo Kecka z organizacją spoza Stanów Zjednoczonych.