W 1962 Kapuściński został korespondentem zagranicznym |
Najsłynniejszy polski dziennikarz i autor literatury faktu Ryszard Kapuściński zmarł w Warszawie w wieku 74 lat po operacji serca.
W latach 60. zadomowił się w Afryce, gdzie był jedynym korespondentem Polskiej Agencji Informacyjnej.
Pisał obszernie o wojnach i tyranach oraz opisywał ostatnie dni rządów Haile Selassie w Etiopii i szacha Iranu.
Pisał także książki o upadku Związku Radzieckiego, wojnie domowej w Angoli i polityce w Ameryce Środkowej.
Urodzony w Pińsku (obecnie Białoruś) w 1932 roku. Studiował historię, a w latach pięćdziesiątych pracował jako korespondent w Polsce, dzięki czemu otrzymał materiał do swojej pierwszej książki pt. „Polski busz”.
Wysłany za granicę na początku lat 60. otrzymał zadanie relacjonowania samej Afryki dla polskiej prasy, gdzie dużo podróżował po kontynencie i relacjonował szereg wojen.
„Nie tylko mogłem jechać, gdziekolwiek chciałem, ale moim zadaniem było jechać, gdziekolwiek chciałem: jeśli pojawił się problem, miałem tam być i go zobaczyć”.
Relacjonował także z krajów Azji i Ameryki Południowej, gdzie był świadkiem łącznie 27 zamachów stanu lub rewolucji i czterokrotnie został skazany na śmierć.
Od 1974 pisał dla tygodnika „Kultura”, w okresie, w którym zaczął zdobywać międzynarodową sławę dzięki swoim książkom „Cesarz” o upadku Haile Selassie i „Szach szacha” – o rewolucji irańskiej 1979 r.
Napisał także Soccer War, relację z wojny sześciodniowej pomiędzy Hondurasem a Salwadorem, wywołanej meczem piłki nożnej.
Jego ostatnia książka „Podróże z Herodotem” ukazała się dwa lata temu. Wydał także kilka tomików poezji.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024