Wiceminister spraw zagranicznych Le Thu Hang (z prawej) i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anna Krystyna Ridwan Rohrynchev na spotkaniu. Obrazy VNA/VNS |
H?
Podkreślając, że Wietnam zawsze docenia i jest skłonny wzmacniać wieloaspektową współpracę z Polską, Hong zasugerował, aby Polska przyspieszyła ratyfikację Umowy o ochronie inwestycji UE-Wietnam (EVIPA) i poparła wcześniejsze usunięcie „żółtej kartki” Komisji Europejskiej (KE). „Ostrzeżenie dotyczące eksportu owoców morza z Wietnamu.
Podziękowała polskiemu rządowi za pomoc wietnamskiej społeczności biznesowej dotkniętej niedawnym pożarem w centrum handlowym w Warszawie i poprosiła o większe wsparcie dla ofiar i społeczności wietnamskiej w Polsce, aby mogli jak najszybciej wrócić do normalnego życia, chroniąc w ten sposób swoje prawa. Jego rola jako pomostu współpracy dwustronnej.
Chwalił Wietnam jako partnera o najwyższym priorytecie i potencjalnego partnera gospodarczego Polski w regionie. Ridvan Rohrynchev zgodził się nalegać na wcześniejsze zatwierdzenie przez polski parlament EVIPA i wyraził poparcie dla zacieśnienia stosunków UE-Wietnam w dziedzinie zrównoważonego rozwoju rybołówstwa oraz wcześniejszego usunięcia przez Komisję Europejską żółtej kartki dla wietnamskiego eksportu owoców morza.
Obie strony zobowiązały się do wzmocnienia wymiany na wszystkich poziomach poprzez kanały partyjne, stanowe, rządowe i parlamentarne, przy jednoczesnym wzmocnieniu koordynacji w obszarach obrony narodowej, bezpieczeństwa, edukacji i szkoleń, nauki i technologii, rolnictwa, kultury, turystyki, pracy, środowiska i reagowania na zmianę klimatu . Transformacja cyfrowa, zielony rozwój, zarządzanie zasobami wodnymi i nie tylko.
Zobowiązali się do promowania bliższej współpracy na forach wielostronnych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, do wzmocnienia relacji między ASEAN a Polską oraz między ASEAN a Unią Europejską. Obie strony zgodziły się koordynować wymianę kulturalną i muzyczną w 2025 r. z okazji 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Wietnamem a Polską.
Obie strony będą aktywnie wdrażać mechanizm konsultacji w sprawie współpracy gospodarczej pomiędzy wietnamskim Ministerstwem Przemysłu i Handlu a polskim Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Technologii. Rozważą powołanie wspólnego komitetu rządowego ds. współpracy gospodarczej między obydwoma krajami i dalsze skuteczne wdrażanie Umowy o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA), ułatwiając w ten sposób silniejszą wzajemną obecność na rynku swoich towarów.
Będą zachęcać polskie firmy do większych inwestycji w Wietnamie, zwłaszcza w branżach farmaceutycznej, ICT, energii odnawialnej, przemysłu wytwórczego i przetwórczego, górnictwa i przemysłu stoczniowego.
Przy tej okazji Hang zasugerował, aby polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dalszym ciągu zapewniało wietnamskim dyplomatom możliwość udziału w jego krótkoterminowych szkoleniach z zakresu prawa międzynarodowego.
Odnosząc się do kwestii globalnych i regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, gospodarz i gość podkreślili znaczenie rozstrzygania sporów i konfliktów w zgodzie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych.
W odniesieniu do kwestii Morza Wschodniego wezwali do zapewnienia pokoju, stabilności, bezpieczeństwa, bezpieczeństwa oraz wolności żeglugi i przelotu na Morzu Wschodnim zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza VNS z 1982 r
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu