Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wizyta Prezydenta RP w Chinach ma na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych

Wizyta Prezydenta RP w Chinach ma na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych

Flagi Chin i Polski wywieszone na placu Tiananmen w Pekinie z okazji wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy 23 czerwca 2024 r. Zdjęcie: VCG

Prezydent Polski Andrzej Duda przybył do Pekinu w sobotę, rozpoczynając swoją wizytę państwową w Chinach, która potrwa od soboty do środy. Obserwatorzy stwierdzili, że wizyta ta nie tylko pomoże wzmocnić relacje Chin i Polski oraz unowocześnić współpracę gospodarczą między obydwoma krajami, ale zacieśnienie współpracy z Chinami pomoże także zwiększyć wpływy Polski w Unii Europejskiej.

Na zaproszenie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Duda przybyli w sobotę do Pekinu. Jak podała China Central Television, zostali oni przyjęci na lotnisku w Pekinie przez wiceministra spraw zagranicznych Chin Ding Li i inne osoby.

Podczas wizyty Xi przeprowadzi rozmowy z Dudą, aby wytyczyć przyszły rozwój stosunków chińsko-polskich, przeprowadzi pogłębioną wymianę poglądów w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz wspólnie weźmie udział w ceremonii podpisania dokumentów o współpracy, rzecznik chińskiego MSZ Lin – powiedział Jian na rutynowej konferencji prasowej w czwartek.

Chiny są gotowe współpracować z Polską, aby wykorzystać tę wizytę jako okazję do pogłębienia wzajemnego zaufania politycznego, poszerzenia wymiany i współpracy w różnych dziedzinach oraz wspólnego prowadzenia wysokiej jakości współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej . Lin powiedział, że w dalszym ciągu wzbogacamy koncepcję kompleksowego partnerstwa strategicznego między Chinami i Polską.

Stosunki między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią pozostają w tym roku stabilne, a Polska postrzega tę wizytę jako sposób na podniesienie poziomu współpracy na polu politycznym i gospodarczym, powiedział Cui Hongjian, profesor Akademii Zarządzania Regionalnego i Globalnego w Studia Zagraniczne w Pekinie. Uniwersytet powiedział w niedzielę „Global Times”.

Cui powiedział, że wzmocnienie współpracy z Chinami nie tylko jest korzystne dla polskiej gospodarki, ale także pomaga zwiększyć wpływy Polski w Unii Europejskiej, ponieważ Warszawa stara się rozszerzać swoje wpływy w regionie. Zauważył, że choć Polska i Stany Zjednoczone utrzymują w ostatnich latach bliski kontakt, wizyta Dudy pokazuje także, że kraj Europy Wschodniej zabiega o zrównoważoną dyplomację, aby utrzymać bliskie stosunki także z Chinami.

READ  Komisja zatwierdza 30,5 mld euro francuskiego programu wsparcia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Chińscy eksperci stwierdzili także, że w obliczu skomplikowanych relacji Pekinu i Brukseli oraz grożącej przez Unię Europejską ewentualnej wojny handlowej z Chinami, Polska może odegrać pozytywną rolę w negocjacjach w dwustronnych stosunkach Chin z UE.

W poprzednim wywiadzie dla Global Times Janusz Piechociński, były wicepremier Polski, powiedział, że Polska i cała Europa powinny współpracować z Chinami w sprawie tego, co nas łączy, co możemy zrobić lepiej i w jaki sposób możemy czerpać obopólne korzyści we współczesnym świecie, szanując naszych partnerów. Dodał: „Rozpoczęcie rozmowy od ograniczeń zamiast skupiania się na konstruktywnym dialogu utrudniłoby postęp w rozwiązywaniu problemów i nie zapewniłoby lepszej przyszłości żadnej ze stron”.

„Oczekuje się, że Chiny pozostaną silnym motorem światowej gospodarki” – powiedział Piechociński. „Wojny handlowe z Chinami mogą zmniejszyć popyt i ograniczyć możliwości ekspansji handlowej. Potrzebujemy większej współpracy, mniej konfrontacji i bardziej praktycznego dialogu mającego na celu raczej rozwiązanie problemów niż zaostrzanie ich za pomocą środków ochronnych.”

Eksperci spodziewali się, że podczas wizyty Dudy poruszony zostanie także problem kryzysu rosyjsko-ukraińskiego, gdyż Polska z całych sił wspiera Ukrainę.

Wcześniej część zagranicznych mediów twierdziła także, że kryzys rosyjsko-ukraiński szkodzi stosunkom Chin z Polską.

Cui odrzucił te zarzuty, twierdząc, że Chiny zawsze zachowywały uczciwą i sprawiedliwą postawę wobec kryzysu między Rosją a Ukrainą, co jest jasne dla całego świata. Choć stanowisko Chin w sprawie kryzysu jest odmienne od stanowiska Polski, Pekin od początku kryzysu utrzymuje ścisły kontakt z Warszawą.

W marcu tego roku Specjalny Przedstawiciel Chińskiego Rządu do Spraw Eurazjatyckich Li Hui rozpoczął drugą rundę dyplomacji wahadłowej mającej na celu polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego.

Lee odwiedził Rosję, Polskę, Ukrainę, Niemcy i Francję, a także siedzibę Unii Europejskiej w Belgii.