Z nowego raportu wynika, że NASA przygotowuje się do wysłania astronautów na Księżyc w ramach nadchodzącej misji Artemis 2, a agencja kosmiczna nadal musi rozwiązać pewne utrzymujące się problemy z kapsułą Orion, które mogą zagrozić bezpieczeństwu załogi na pokładzie.
Biuro Generalnego Inspektora NASA (OIG) wydało zarządzenie raport W środę ocenił gotowość agencji kosmicznej do wystrzelenia załogi na pokład statku kosmicznego Orion we wrześniu 2025 r. W raporcie zbadano anomalie w osłonie termicznej statku kosmicznego i innych elementach sprzętowych, które wykryto po misji Artemis 1 bez załogi pod koniec 2022 r.
„Lot testowy Artemis I ujawnił krytyczne problemy, którymi należy się zająć, zanim załoga będzie mogła zostać wysłana na misję Artemis II” – czytamy w raporcie. „W szczególności lot testowy ujawnił anomalie w osłonie termicznej Oriona, śrubach separacyjnych i dystrybucji mocy, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi”.
Najbardziej znaczący problem dotyczy osłony termicznej Oriona. Zajmowaliśmy się tym problemem już wcześniej, ale stał się on już poważnym problemem dla agencji kosmicznej. Podczas ponownego wejścia Oriona przez atmosferę ziemską statek kosmiczny poruszał się z prędkością dochodzącą do 39 590 km/h, a jego osłona termiczna wytrzymywała temperatury przekraczające 5000 stopni Fahrenheita. To jest to Najszybsza prędkość Każdy statek kosmiczny sklasyfikowany jako załoga powrócił na Ziemię.
Chociaż inżynierowie NASA spodziewali się wystąpienia zwęglenia, raport ujawnił, że agencja kosmiczna zidentyfikowała ponad 100 miejsc, w których materiały ochronne na osłonie termicznej Oriona nieoczekiwanie pękły podczas ponownego wejścia w atmosferę.
„Części pokładu węgla uległy erozji inaczej, niż oczekiwali inżynierowie NASA, w wyniku czego statek kosmiczny pękł i rozpadł się na kawałki, tworząc smugę gruzu, zamiast stopić się zgodnie z projektem” – czytamy w raporcie. Inspektor generalny dodał, że działanie osłony termicznej stwarza „ryzyko, że osłona termiczna może nie chronić odpowiednio systemów kapsuły i załogi przed ekstremalnym ciepłem wytwarzanym podczas ponownego wejścia do atmosfery podczas przyszłych misji”.
NASA pracuje nad rozwiązaniem tego problemu poprzez wymianę elementów osłony termicznej lub zmianę ścieżki ponownego wejścia Oriona. Pod koniec 2023 roku agencja kosmiczna oświadczyła, że spodziewa się rozwiązania problemu osłony termicznej do późnej wiosny tego roku.
W raporcie poruszono także problem ze śrubami oddzielającymi kapsułę załogową, który ujawnił „nieoczekiwane topienie i korozję, które utworzyły szczelinę, która doprowadziła do zwiększonego nagrzewania śruby”. NASA rozwiązała problem, wprowadzając drobne modyfikacje w konstrukcji śruby separacyjnej i dodając dodatkowy materiał stanowiący barierę termiczną w szczelinie śruby.
Po Artemis 1 NASA zarejestrowała również 24 anomalie w dystrybucji energii w systemie elektroenergetycznym Oriona. NASA ustaliła, że problem z dystrybucją mocy wynika z promieniowania, i pracuje nad zmianami w oprogramowaniu misji Artemis 2. Jednak w raporcie ostrzega się, że „bez trwałej naprawy sprzętu istnieje zwiększone ryzyko, że dalsze anomalie w dystrybucji mocy mogą doprowadzić do strat. redundancji i niewystarczającej mocy.” „Oraz możliwość utraty przyczepności i ciśnienia samochodu”.
NASA nie była zbyt zadowolona z recenzji generalnego inspektora, więc napisała dość szybką odpowiedź, aby upewnić się, że agencja kosmiczna rzeczywiście realizuje zalecenia zawarte w raporcie. „Przeprowadzenie audytu w trakcie procesu rozwoju wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym zakłóceniami w bieżącym przepływie pracy i priorytetach” – napisała agencja kosmiczna. „NASA obawia się, że ton raportu może sugerować, że OIG zidentyfikowało omawiane ryzyko, podczas gdy NASA uwzględniła już wszystkie zalecenia w drodze decyzji opartej na ryzyku przed przeglądem”.
Cóż, słyszymy cię. Wygląda na to, że NASA ma to pod kontrolą.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kolejnym gigantycznym skoku ludzkości w przestrzeń kosmiczną? Sprawdź nasze pełne relacje z programu NASA Artemis Moon, nowej rakiety Space Launch System (SLS) i statku kosmicznego Orion, niedawno zakończonej misji Artemis 1 na orbicie Księżyca, czteroosobowej załogi Artemis 2, NASA i skafandra Artemis Moon firmy Axiom oraz Nadchodzi księżycowa stacja kosmiczna.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka