Amerykańskie media podały w sobotę, że współzałożyciel magazynu Rolling Stone, Jann Wenner, został wydalony ze stanowiska w zarządzie Fundacji Rock and Roll Hall of Fame z powodu komentarzy uznanych za rasistowskie i seksistowskie.
Usunięcie Weinera ze składu zarządu fundacji nastąpiło zaledwie dzień po opublikowaniu jego komentarzy w „The New York Times”, co wywołało powszechną krytykę.
„Jan Wenner został usunięty z zarządu fundacji Rock & Roll Hall of Fame” – podaje Variety w krótkim oświadczeniu fundacji.
Weiner (77 l.) był współzałożycielem magazynu Rolling Stone w 1967 r. i przez następne dziesięciolecia w długich wywiadach celebrował na jego łamach liczne legendy rocka.
Weiner utworzył także Fundację Rock and Roll Hall of Fame, która wybiera artystów, którzy zostaną uhonorowani, i pełni funkcję jej prezesa do 2020 roku.
W opublikowanym w piątek raporcie „Los Angeles Times” zapytano Weinera, dlaczego nie umieścił wywiadów z osobami kolorowymi lub muzykami w swojej nowej książce „The Masters”, która właśnie ukazała się w druku.
Weiner powiedział, że siedmiu bohaterów książki „było typem filozofów rocka”, którzy mają głębokie rzeczy do powiedzenia na temat duszy swojego pokolenia.
„To ci, którzy naprawdę potrafią to wyrazić” – powiedział Weiner.
Osoby, które Weiner profilował, to Bob Dylan, John Lennon, Mick Jagger, Pete Townshend, Jerry Garcia, Bono i Bruce Springsteen – wszyscy biali mężczyźni.
Jeśli chodzi o kobiety, Weiner powiedział: „Żadna z nich nie była wystarczająco elokwentna na tym poziomie intelektualnym”.
„Wśród czarnych artystów – wiesz, Stevie Wonder, geniusz, prawda? Przypuszczam, że gdy używasz szerokiego słowa, takiego jak „mistrzowie”, błąd polega na użyciu tego słowa. Może Marvin Gaye albo Curtis Mayfield? – To znaczy, nie rozmawiali na tym poziomie.
Weiner dał w wywiadzie świadomość, że jego wypowiedzi mogą niektórych zirytować.
„Prawdopodobnie ze względu na PR prawdopodobnie powinienem był znaleźć jednego czarnego artystę i jednego artystę, który nie spełnia tego samego historycznego standardu, aby uniknąć tego rodzaju krytyki” – powiedział Weiner.
Rolling Stone stał się wówczas wiodącym magazynem muzycznym, później rozszerzył się o sprawy kulturalne, przeprowadzał wywiady z czołowymi politykami i promował „nowy styl dziennikarstwa”, który wprowadził techniki pisania fikcyjnego do relacjonowania historii.
Weiner sprzedał pakiet kontrolny magazynu Rolling Stone w 2017 roku w ramach transakcji, w ramach której wyceniono publikację na 110 milionów dolarów.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024