Czy Ankhen Barah Hat?, klasyczny film hinduski z 1957 r. w reżyserii V Shantarama, który zdobył między innymi nagrodę krajową i nagrodę Złotego Globu, ma świetną historię. Film ten, będący armatą popularnego kina indyjskiego, został zainspirowany wyjątkowym przed niepodległościowym eksperymentem społecznym zorganizowanym przez wielojęzycznego i wielojęzycznego żydowskiego uczonego z Polski.
(Nad zdjęciem Maurice’a Friedmana po lewej i plakatem filmowym po prawej)
Pod koniec lat trzydziestych Maurice Friedman, który połączył się ze „Swami Bharatanandą” po wyrzeczeniu się świata i złożeniu ślubów Sanyasy, został zaproszony przez Abba Panta, księcia Ond, małego książęcego stanu we współczesnym Maharashtrze, i jego ojciec, Raja. Bhawan Rao [Balasaheb, titled ‘Pant Pratinidhi’]silnego zwolennika walki o wolność.
Morris, inżynier z zawodu, został wezwany przez Apa Pant, aby poprawić stan biednych wiosek w stanie książęcym cierpiących na warunki przypominające suszę.
W tym dawnym stanie książęcym Morris pomógł MK (Mahatmie) Gandhiemu wdrożyć jego idee samorządu lokalnego, które historycy nazwali „Doświadczeniem Ondy”.
Oprócz pomocy Gandhiemu w opracowaniu „Deklaracji Listopadowej” w 1939 r., która przekazała królowi władzę nad Ond jego mieszkańcom i przekonała radżę do zniesienia kary śmierci, ustanowił także we wsi wolne więzienie lub więzienie na wolnym powietrzu w Swatantrapur.
W tym „otwartym więzieniu” więźniowie mieli możliwość pozostania z rodzinami, pracy na farmach i byli zmuszani do pracy przy projektach wiejskich, takich jak kopanie studni i budowanie szkół.
Nauczył ich budować domy i uczył rolnictwa. Nauczył ich wszystkich umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia i miał zerowy wskaźnik recydywy. Żadna z tych osób nie musiała wracać do więzienia. Widziałem wywiady z tymi ludźmi. Fotografowane wywiady (z nimi) w latach 90. Byli starcami i płakali. Powiedzieli po prostu: „Morris nas uratował”, powiedział David Goodman, przyjaciel i autor Be As You Are, zredagowanej antologii nauk hinduskiego mędrca Sri Ramany Maharshi, w wywiadzie dla kanału Buddy At na YouTube w 2016 roku. pompa gazowa.
Po latach reżyser w Shantaram usłyszał o eksperymencie społecznym Morrisa. Goodman stwierdził, że Shantaram zatrudnił Morrisa jako doradcę technicznego do filmu.
Pomimo wielokrotnych próśb Shantarama, Morris odrzucił ofertę i poprosił go, aby nie umieszczał swojego nazwiska w napisach końcowych filmu. Zagroził także wydaniem nakazu sądowego przeciwko Shantaramowi w Sądzie Najwyższym w Bombaju, uniemożliwiając mu umieszczenie jego nazwiska w tym projekcie.
„Był po prostu całkowicie niezwykłym facetem. I zrobił wszystko, co w jego mocy, by Lester był na torach. Aby ukryć to, co już osiągnął w swoim życiu” – powiedział Goodman.
duchowe poszukiwanie
Morris urodził się w polskim Krakowie w 1894 roku. W tym czasie Polska była rządzona przez carską Rosję. Morris dorastał w ubogim getcie, gdzie dostęp do publicznej edukacji był ograniczony przez administrację carską, co spotkało wiele żydowskich dzieci w Polsce.
Został jednak pobłogosławiony niesamowitą inteligencją. jak dla taty spodnieZanim skończył dziesięć lat, czytał i pisał w alfabecie cyrylicy, rzymskim i hebrajskim oraz biegle mówił po rosyjsku, polsku, francusku, angielsku i hebrajsku. Podczas gdy jego ojciec chciał zostać rabinem, Morris poszedł w innym kierunku i otrzymał stypendium na studia inżynierskie.
Abba Pant napisał: „Zanim skończył dwadzieścia lat, miał około 100 patentów na swoje wynalazki elektryczne i mechaniczne, z których jednym była „książka dyskusyjna”. Po studiach uniwersyteckich pracował w szeregu instytutów badawczych, laboratoriów oraz fabryki elektryczne w całej Europie.
W wieku dwudziestu kilku lat osiągnął stan duchowego rozczarowania po emigracji do Paryża. Pomimo studiowania różnych pism żydowskich i chrześcijańskich, był głęboko oburzony. Nie interesowały go zorganizowane religie, rytuały i dogmaty.
Co ciekawe, jego pierwsze spotkanie z duchowymi tradycjami Indii miało formę używanego egzemplarza książki napisanej przez indyjskiego filozofa Giddu Krishnamurtiego, przetłumaczonej na język francuski, którą, według Goodmana, znalazł na chodniku w Warszawie.
Ale podczas swojego pobytu w Paryżu odkrył wiele pism hinduistycznych, w tym teksty wedanty, Bhagawadgity, Upaniszad i Mahabharatu.
według NK Srinivasanktóry napisał krótką autobiografię życia Maurice’a Friedmana, „znalazł wedantyjski sposób dogodny, by ugasić duchowe pragnienie z dala od nauk doktrynalnych. Postanowił udać się do Indii i tam szukać duchowej mądrości”.
Srinivasan nadal zauważa: „Spotkał Annie Besant i jej opiekuna J. Krishnamurtiego w szwajcarskich Alpach. Stał się bliskim przyjacielem JK przez prawie 40 lat. Jednak Maurice zawsze poważnie kwestionował pomysły JK i mieli wiele słownych pojedynków „w kolejnych latach. Morris organizował spotkania dla JK w Paryżu, a także tłumaczył niektóre prace JK na język francuski.”
Jednak tym, co wzbudziło w nim pragnienie odwiedzenia Indii, była książka Paula Bruntona Poszukiwanie w tajnych Indiach, w której po raz pierwszy zapoznał się z hinduskim mędrcem Bhagwanem Ramaną Maharshi. „Morris płonął teraz pragnieniem spotkania mędrca w Arunachali lub Thiruvannamalai, Tamil Nadu i podążania ścieżką Jnany. Nadal był przywiązany do swojej pracy w Paryżu” – napisał Srinivasan.
Boska interwencja
Boska interwencja nadeszła w postaci sir Mirzy Ismaila, biura stanowego Mysore, który odwiedził Paryż z misją znalezienia inżynierów, którzy mogliby wzmocnić bazę przemysłową jego stanu.
Będąc pod wrażeniem dowcipu i inteligencji technicznej, Ismail wystosował zaproszenie, prosząc go o założenie elektrowni w Mysore. Maurice bez wahania przyjął zaproszenie i udał się do dzisiejszego Bengaluru, gdzie rozpoczął prace nad budową państwowej elektrowni. Zakład ten będzie produkować pierwsze transformatory elektryczne w Indiach.
Oprócz hojnej pensji Ismail dał mu samochód i dom. Dla Maurice’a była to okazja do spotkania Ramany Maharshi w Thiruvannamalai, około 250 km od miasta. W 1935 roku Morris po raz pierwszy odwiedził aśram nauczyciela duchowego.
„W weekendy Maurice podróżował do aśramu Bhagwana Ramany i został gorliwym uczniem Maharishiego. Później Maurice przebywał w aszramie przez trzy lata… duch ascezy płonie w sercu Maurice’a. Wkrótce porzuci wszystko. Srinivasan napisał, że chce zabrać Sanyasa — śluby zakonne Zgodnie z tradycją hinduską.
Pomimo jego oddania Ramana Maharshi i napisania małej anglojęzycznej książki zbierającej jego nauki, to Swami Ramdas „dał Sanyasę Maurice’owi i ofiarował szatę Jirua z monastycznym tytułem „Swami Bharatananda” – imieniem, którego używał Maurice w późniejszych pismach”.
Duchowa przemiana była prawie zakończona, kiedy Maurice nosił ogoloną głowę, szafranowe szaty i żebraczą miskę. Idąc dalej, prawie wszystko, co otrzymał jako dyrektor generalny Państwowej Elektrowni w Bengaluru, zostało przekazane biednym.
Ismail nie przepadał za tą transformacją. Ale nie chcąc stracić genialnego inżyniera, doszli do kompromisu. Ubrany był tylko w formalne brytyjskie stroje podczas przyjmowania ważnych gości fabryki. Ale ta dynamika zmieniła się, gdy Abba Pant po raz pierwszy odwiedził go w fabryce.
Razem z Gandhi
Abba Pant szukał usług Morrisa przez trzy miesiące, aby poprawić stan wiosek w książęcym stanie Aund. Sir Ishmael odrzucił jego prośbę i powiedział, że może zwolnić Maurice’a z jego obowiązków związanych z prowadzeniem fabryki dopiero w późniejszym czasie. Nawet list od Raja Onda z prośbą o to samo nie może zmienić opinii Ismaila. Jednak Morris nie miał żadnego i zrezygnował z lukratywnej pracy w fabryce, aby służyć tym biednym wioskom.
To właśnie w Aundh Maurice po raz pierwszy spotkał Mahatmę Gandhiego. Według różnych relacji, to Maurice przekonał Raję Onda do wyzwolenia kontroli nad 70 posiadłościami wioski, po czym złożył Deklarację Listopadową. Następnie napisał konstytucję stanową, która sformalizowała przekazanie władzy od Radży do jego ludu.
„Ciekawym faktem ubocznym jest to, że podczas jego pobytu z Gandhim, [Maurice] Friedman pracował nad ulepszeniem projektu bawełnianych kołowrotków, które stały się synonimem Gandhiego i jego ruchu”, zauważa ten opis, ale jego związek z Gandhim nie zakończył się na Aundh.
Barry Gordon, bliski współpracownik Morrisa, byłego piechoty morskiej w armii Stanów Zjednoczonych, napisał w: Artykuł – TowarBył również aktywny w [Gandhi’s] Ruch Sevagram, który trwał po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. Morris odegrał ważną rolę w wynalezieniu wielu narzędzi ręcznych, takich jak sprzęt przędzalniczy, które były następnie używane przez ruch przemysłu wiejskiego”.
schronienie dla Tybetańczyków
Po odzyskaniu niepodległości jego największy wkład przyniósł pomoc tybetańskim uchodźcom uciekającym przed reżimem komunistycznym w Chinach po 1959 roku.
Maurice słyszał o ich trudnej sytuacji od swojego przyjaciela Abby Panta, który w tym czasie stacjonował w Sikkimie jako urzędnik polityczny rządu Nehru. Pomimo straszliwej sytuacji po żmudnej wędrówce przez Himalaje, rząd Nehru początkowo był ostrożny, jak sobie z nimi radzić, ponieważ był to czas, kiedy chciał utrzymać bliskie więzi z Chinami.
Ale jak zauważa NK Srinivasan, Morris nie miał żadnego.
Morris spotkał się z premierem Panditem Jawaharlalem Nehru, bliskim przyjacielem Abby Banta. Poprosił Nehru, aby napisał do różnych stanów w celu zapewnienia osadniczych wiosek dla tych uchodźców i zorganizowania się dla ich dobra. Nehru nie podejmie szybkiej decyzji. Ale Morris był prawie nieugięty. Spotkał się z nim kilka razy i czekał w Nehru przez kilka godzin, aż w końcu otrzymał oficjalny list podpisany przez niego do różnych rządów stanowych” – napisał Srinivasan.
Z tą wiadomością Morris udał się do kilku stanów w poszukiwaniu wiosek tybetańskich uchodźców od Delhi do Karnataki. W rzeczywistości, w Karnatace, gdzie był postacią znaną miejscowym urzędnikom i darzony wielkim szacunkiem, mógł mieć trzy wioski. Rozkwitają one społeczności tybetańskiej nawet dzisiaj”. W latach 1959-1965 Morris niestrudzenie pracował nad ich pierwszą pomocą i rehabilitacją.
Pomogła mu w tym przedsięwzięciu Wanda Denowska, zamożna polska dama i sekretarz Towarzystwa Teozoficznego w Polsce, która przybyła do Indii w 1935 roku i otrzymała indyjskie imię od Gandhi Uma Devi. Za jej szeroko zakrojoną pracę na rzecz pomocy i rehabilitacji tybetańskiej społeczności uchodźców nazywano ją „Ama-La” lub, jak mówi Dalajlama, „matką-ji”.
Po 1965 Morris spędził większość swojego czasu w Bombaju, gdzie został uczniem Nisargadata Maharaja, „mędrca w tradycji Advati, jak Ramana Maharshi”. Zredagował i przetłumaczył nagrane na taśmę rozmowy Nisargadatty Maharaja w anglojęzycznej książce „I Am That”, która została opublikowana w 1973 roku. Zawiera ona dodatek, który napisał zatytułowany „Nisarga Yoga”, który krótko opisuje tę formę jogi. Morris ostatecznie zmarł 9 marca 1976 r. w Bombaju.
Goodman ujął to najlepiej: „Morris jest jednym z najbardziej niezwykłych ludzi, z jakimi się spotkałem i prawie nic o nim nie wiadomo. Ze względu na jego związek z Ramana Maharshi, Krishnamurti, Gandhi, Nisargadata, Dalajlamą, tak jakby go widzę jako dżungla dżungli duchowości dwudziestego wieku”. Można jednak pójść dalej i zauważyć, że jeśli w Indiach powstał film w stylu Forresta Gumpa, to musi być o nim.
Źródła:
David Goodman — Drugi Budda w wywiadzie dotyczącym pompy gazu
„Nadzwyczajne życie Maurice’a Friedmana” (Kolekcja biograficzna)
„Maurice Friedman – Gnani i Karma Jogin: Biografia” przez NK Srinivasan
Morris Friedman autorstwa Barry’ego Gordona Dzięki uprzejmości Interior Trends
(Edytowane przez Yoshitę Rao)
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024