Jedną z barier w przyswajaniu wegańskich zamienników mięsa może być uczucie skrajnej suchości i cierpkości podczas jedzenia.
naukowcy w Uniwersytet w Leedskierowany przez profesor Anweshę Sarkar, używa teraz jednego prostego składnika – wody – aby poprawić smak białek roślinnych i uczynić je smaczniejszymi jako substytut mięsa.
Naukowcy stworzyli roślinne mikrożele białkowe w procesie zwanym mikrodelecją. W tym procesie białka roślinne umieszcza się w wodzie i poddaje ogrzewaniu, co zmienia strukturę cząsteczek białka, które zlepiają się, tworząc żel.
Żel jest następnie homogenizowany, rozbijając sieć białkową na mikrożel składający się z małych cząstek. Pod wpływem nacisku, na przykład podczas połknięcia, mikrożele uwalniają wodę, tworząc lubrykant podobny do tego, który występuje w pojedynczym kremie.
Według Sarkara, w ten sposób suche białko roślinne zamienia się w mokre białko, które daje soczyste uczucie w ustach podczas jedzenia.
Zespół ma nadzieję, że pomoże to zainteresować konsumentów białkami pochodzenia roślinnego.
W trakcie badań zespół sformułował matematyczny model zachowania mikrożeli białek roślinnych. Dowody pojawiły się na wizualizacjach wyprodukowanych w Atomic Force Microscopy Suite w Szkole Inżynierii i Nauk Fizycznych w Leeds. Mikroskopia sił atomowych obejmuje małą sondę, która skanuje powierzchnię cząsteczki, aby uzyskać obraz jej kształtu. Obrazy ujawniły, że mikrożele białkowe były kuliste i nie były zbrylone ani zlepione razem.
Ze względu na właściwości nawilżające mikrożele można je dostosować do innych zastosowań w przemyśle spożywczym, takich jak zastąpienie tłuszczów usuniętych z żywności w celu opracowania zdrowszych opcji.
„To niezwykłe odkrycie. Badacz projektu” – powiedział Ben Keogh, doktorant w School of Food Science and Nutrition w Leeds i główny badacz.
szukaj znaleziska Zostało to opublikowane w czasopiśmie naukowym Komunikacja natury.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka