Jak mały jest krab robota z Northwestern University? Siedzi obok grosza. Jej szerokość to pół milimetra – co czyni ją mniejszą od zwykłej pchły.
Naukowcy, którzy za nim stoją, zidentyfikowali dość prosty sposób na zdalne kontrolowanie tego systemu – gdy do systemu jest doprowadzone ciepło, jego cienka szklana powłoka zniekształca kształt systemu, powodując ruch w procesie.
Za pomocą lasera robota można szybko rozgrzać, ze względu na małą powierzchnię. Gdy laser jest wyłączony, szybko się ochładza. Robienie tego w krótkich odstępach czasu powoduje, że robot chodzi. Aby skręcić w lewo, laser skanuje od prawej do lewej. Aby przejść w prawo, laser robi odwrotnie.
„Nasza technologia umożliwia różne metody kontrolowanej lokomocji i może chodzić ze średnią prędkością połowy jej ciała na sekundę”, mówi główny badacz, Yonggang Huang. „W przypadku robotów naziemnych jest to bardzo trudne do osiągnięcia w tak małej skali”.
Zespół twierdzi, że zbudował robota w sposób podobny do tworzenia wyskakujących książek. Według NorthwesternNajpierw zespół stworzył prekursory ruchomych kadłubów krabów o płaskich i planarnych kształtach geometrycznych. Następnie przymocowali te prekursory do lekko rozciągniętego podłoża gumowego. Kiedy wydłużone podłoże jest rozluźnione, następuje kontrolowany proces skręcania, który powoduje, że krab „pojawia się” w precyzyjnie określonych kształtach 3D.
Metoda pozwala na tworzenie różnych kształtów. Oprócz krabów zespół był w stanie wymodelować maleńkie robaki wielkości milimetra, a także chrząszcze i świerszcze. Nazywanie małego systemu odpowiednim robotem może być przesadą, ale tworzenie takich małych zdalnie sterowanych systemów jest jednak ekscytujące. W przyszłości można je wykorzystać do ściskania w ciasnych przestrzeniach w celu wykonywania prostych zadań.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka