Kioto, Japonia – „Grzmoty są dobre”, napisał Mark Twain w 1908 r., „Grzmoty robią wrażenie, ale to błyskawice działają”. W rzeczywistości grzmoty są powodowane przez błyskawice. Ale to, co powoduje błyskawice, wciąż pozostaje tajemnicą.
Teraz grupa badawcza kierowana przez Uniwersytet w Kioto, we współpracy z siecią zwolenników obywateli, zebrała dane z rozbłysków promieniowania gamma – zjawiska powodowanego przez wysokoenergetyczne fotony rozbijające się o ziemię z toczących się chmur burzowych – które mogą oświetlać pochodzenie pioruna. .
W ramach wspólnego projektu Thundercloud urządzenia rejestrujące o nazwie „Cogamo” — skrót od Compact Gamma Ray Monitor — zostały zainstalowane w domu każdego zwolennika w wielopunktowej sieci monitorowania w Kanazawie w pobliżu wybrzeża Morza Japońskiego. Oprócz wysokoenergetycznych danych dotyczących promieniowania środowiskowego, Cogamo rejestruje i przesyła w czasie rzeczywistym dane dotyczące temperatury, wilgotności i oświetlenia do serwera WWW.
„Promienie gamma wskazują, że w burzach występuje silne pole elektryczne, w którym elektrony mogą być przyspieszane do prędkości relatywistycznych” – mówi kierownik projektu Teruaki Enoto z Wydziału Fizyki w Kioto.
Błyskawica rozbłysła nad głowami naukowców, gdy połączono obserwacje radiowe i radarowe, potwierdzając pochodzenie wyładowań atmosferycznych w obszarze przyspieszonych elektronów.
„Ponadto staramy się zbadać, czy promienie kosmiczne oddziałują z tym silnym polem elektrycznym, powodując wyładowania atmosferyczne” – dodaje Miwa Tsurumi, główny student zespołu badawczego.
Może to nie być obraz Zeusa wystrzeliwującego pociski w ten sposób: wysokoenergetyczne cząstki z kosmosu – promienie kosmiczne – zderzają się z atomami w atmosferze, generując przepływ powietrza pełen elektronów i innych cząstek. Burze wzmacniają i przyspieszają elektrony o wysokiej energii, powodując emisje promieniowania gamma z kaskadowych zderzeń.
Zespół Enoto stawia hipotezę, że seria tych pęków powietrza może być związana z wyzwalaniem wyładowań atmosferycznych.
Chociaż niektóre zjawiska, takie jak zachowanie wysokoenergetycznych cząstek podczas burzy, nie są łatwe do zaobserwowania, częściowo ze względu na szybką absorpcję w atmosferze, promienie gamma przemieszczają się dalej niż elektrony, co powoduje charakterystyczną poświatę zimowych burz wzdłuż wybrzeża w pobliżu Kanazawy . To właśnie ta poświata zainspirowała zespół do sformułowania hipotezy o tym, co powoduje uderzenia pioruna.
„System Cogamo ostrzega również Twittera, gdy serwer wykryje rozbłysk gamma, więc w grę wchodzą zwolennicy obywatelstwa: im większa sieć detektorów, tym większa zbiorowa siła i osiągnięcia nauki obywatelskiej” – podsumowuje Yoko Ikatai z Kanazawa University.
/wydanie publiczne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może dotyczyć konkretnego momentu i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie poglądami autora (autorów). Obejrzyj w całości tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka